Konfrontacja Sztuk Walki może zaliczyć 2014 rok do bardzo udanych. Wielu fanów zapamięta przede wszystkim ostatnią, krakowska galę, która była rekordowa pod każdym względem dla organizacji. Niemniej, najważniejszym wydarzeniem mijających miesięcy było bez wątpienia pojawienie się w KSW okrągłej klatki podczas gali KSW 27: Cage Time. Ta arena walki została szybko zaadaptowana i przetworzona z nowości w znak rozpoznawczy produktu Macieja Kawulskiego i Martina Lewandowskiego.
Poniżej znajdziecie podsumowanie 2014 roku w Konfrontacji Sztuk Walki. W celu skonfrontowania wyników z zeszłego roku warto zajrzeć pod ten adres.
KSW zorganizowało 4 gale, każdą w innym mieście (Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Kraków). W dwóch z tych miast największa polska organizacja pojawiła się po raz pierwszy w historii.
Po raz pierwszy w historii Konfrontacji na numerowanej gali pojawiła się klatka. Podczas KSW 27: Cage Time zawodnicy walczyli w okrągłej klatce, która była areną walki także na kolejnych dwóch wydarzeniach w 2014 roku.
Łącznie na czterech galach odbyło się 36 pojedynków w ośmiu kategoriach wagowych (pomijamy catch weight).
Te pojedynki trwały w sumie 6 godzin, 8 minut i 36 sekund.
Najdłuższą galą roku było KSW 29: Reload, które trwało 1 godzinę, 56 minut i 26 sekund. Warto nadmienić, że była to najdłuższa gala w historii KSW. Wcześniejszy rekord należał do KSW Ekstra, które trwało godzinę, 51 minut i 49 sekund (w podanych liczbach brany jest pod uwagę jedynie czas pojedynków).
Najkrótsze KSW 28: Fighters’ Den – godzinę, 20 minut i 57 sekundy (w podanych liczbach brany jest pod uwagę jedynie czas pojedynków).
Te cztery gale zgromadziły w sumie w halach 45 000 widzów, to o pięć i pół tysiąca więcej niż w zeszłym roku.
Najwięcej fanów pojawiło się w Kraków Arenie (16 500), natomiast najmniej na warszawskim Torwarze (7000).
Spośród czterech gal KSW, które odbyły się w 2014 roku, tylko jedna transmitowana była w otwartej telewizji. Średnio KSW 28 oglądało niecałe 2 mln widzów, a w szczytowym momencie oglądających było 2,628 mln.
Przyznano dziesięć bonusów (na gali KSW 26 nie przyznano nagrody za poddanie wieczoru, na 27 i 29 – za nokaut wieczoru).
Odbyło się pięć walk o pas w czterech kategoriach wagowych.
Spośród 36 pojedynków 10 kończyło się przez KO/TKO, 7 poddaniem, 18 decyzją (15 jednogłośnych, 2 większościowe, 1 niejednogłośna), a jedno starcie przez dyskwalifikację.
Najwięcej nokautów (7) zobaczyliśmy na gali KSW 28: Fighters’ Den.
Najwięcej poddań miało miejsce na KSW 27: Cage Time, gdzie zobaczyliśmy pięć skończenia za pomocą duszeń i dźwigni.
Najwięcej pojedynków dotrwało do decyzji podczas KSW 29, gdzie sędziowie aż siedmiokrotnie musieli wskazać na zawodników na kartach punktowych.
Konfrontacja Sztuk Walki zatrudniła w tym roku 27 nowych zawodników – 12 Polaków i 15 obcokrajowców.
Na galach KSW w 2014 roku miejsce na kartach znalazło dwóch debiutantów, byli to Marcin Parcheta i Rafał Jackiewicz.
W 2014 roku widzowie KSW po raz pierwszy od 11 grudnia 2009 roku zobaczyli walkę dwóch zawodników, którzy zadebiutowali w formule MMA. Marcin Parcheta i Rafał Jackiewicz byli tymi fighterami, natomiast w 2009 roku, podczas KSW 12, zmierzyli się Mariusz Pudzianowski i Marcin Najman.
W ringu i klatce KSW w starciach z obcokrajowcami Polacy zwyciężyli stosunkiem 19-4-2. Odbyło się także jedenaście polsko-polskich pojedynków.
Siedemnastu zawodników stoczyło w zeszłym roku po dwie walki (najwięcej), ale tylko siedmiu z obu starć wyszło zwycięsko, byli to: Mariusz Pudzianowski, Goran Reljic, Mamed Chalidow, Michał Materla, Borys Mańkowski, Mateusz Gamrot oraz Artur Sowiński. Należy przypomnieć także o Piotrze Strusie, którego oba pojedynki w 2014 roku zakończyły się remisem.
Na kartach sędziowskich w pojedynkach z obcokrajowcami ośmiokrotnie wygrywali Polacy, natomiast dwa razy zwyciężył zawodnik zza granicy. Także dwukrotnie sędziowie orzekli remis.
Podczas KSW 29 zobaczyliśmy jedyną w tym roku dogrywkę.
Najwięcej bonusów zdobył Borys Mańkowski. Poznaniak otrzymał wyróżnienie za walkę wieczoru na gali w Gdańsku oraz poddanie wieczoru po krakowskim wydarzeniu.
Najwcześniejszym zwycięstwem może poszczycić się Michał Włodarek, który znokautował Michała Andryszaka w dwudziestej siódmej sekundzie pierwszej rundy.
Najpóźniejsze zakończenie walki przed upływem pełnego dystansu przypadło natomiast Marcinowi Parchecie. Znany kickbokser zakończył walkę z Rafałem Jackiewiczem w trzeciej minucie i 53. sekundzie trzeciej rundy.
Dla potrzeb statystycznych walki zawodników w catch weight będą dopasowane do ich kategorii wagowych.
Pod każdą kategorią wagową będą wypisani wszyscy zawodnicy, którzy w minionym roku walczyli dla organizacji, a w nawiasach zostanie podany ich rekord w 2014 pod banderą KSW.
WAGA CIĘŻKA
Liczba walk: 8
Nokauty: 6
Poddania: 0
Decyzje: 2
Najwięcej wygranych: Mariusz Pudzianowski – dwie.
Najwięcej przegranych: Paweł Słowiński, Nick Rossborough, Oli Thompson, Kamil Waluś, Michał Andryszak, Marcin Różalski, Rolles Gracie, Paweł Nastula – jedna.
Najszybszy nokaut: Michał Włodarek pok. Michała Andryszaka – 0:27, runda 1.
Najpóźniejszy nokaut: Marcin Różalski pok. Nicka Rossborough – 04:30, runda 2.
Najszybsze poddanie: –
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze ciężkiej: Michał Andryszak (1-1), Paweł Słowiński (0-1), Marcin Różalski (1-1), Nick Rossborough (0-1), Mariusz Pudzianowski (2-0), Oli Thompson (0-1), Szymon Bajor (1-0), Kamil Waluś (0-1), Michał Włodarek (1-0), Peter Graham (1-0), Karol Bedorf (1-0), Rolles Gracie (0-1), Paweł Nastula (0-1).
WAGA PÓŁCIĘŻKA
Liczba walk: 4
Nokauty: 1
Poddania: 1
Decyzje: 2
Najwięcej wygranych: Goran Reljic – dwie.
Najwięcej przegranych: Karol Celiński, Charles Andrade, Tomasz Kondraciuk, Tomasz Narkun – jedna.
Najszybszy nokaut: Karol Celiński pok. Tomasza Kondraciuka – 02:26, runda 3.
Najpóźniejszy nokaut: –
Najszybsze poddanie: Tomasz Narkun pok. Charlesa Andrade – 01:02, runda 1.
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze półciężkiej: Goran Reljic (2-0), Karol Celiński (1-1), Tomasz Narkun (1-1), Charles Andrade (0-1), Tomasz Kondraciuk (0-1).
WAGA ŚREDNIA
Liczba walk: 6
Nokauty: 1
Poddania: 1
Decyzje: 4
Najwięcej wygranych: Mamed Chalidow i Michał Materla – dwie.
Najwięcej przegranych: Jay Silva, Maiquel Falcao, Jorge Luis Bezerra, Brett Cooper – jedno.
Najszybszy nokaut: Michał Materla pok. Jorge’a Luisa Bezerrę – 01:46, runda 2.
Najpóźniejszy nokaut: –
Najszybsze poddanie: Mamed Chalidow pok. Maiquela Falcao – 04:53, runda 1.
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze średniej: Michał Materla (2-0), Jay Silva (0-1-1), Piotr Strus (0-0-2), Abu Azaitar (0-0-1), Mamed Chalidow (2-0), Maiquel Falcao (0-1), Jorge Luis Bezerra (0-1), Brett Cooper (0-1).
WAGA PÓŁŚREDNIA
Liczba walk: 5
Nokauty: 0
Poddania: 4
Decyzje: 1
Najwięcej wygranych: Borys Mańkowski – dwie.
Najwięcej przegranych: Patrick Vallee, Aslambek Saidow, Daniel Acacio, Mateusz Piskorz, David Zawada – jedna.
Najszybszy nokaut: –
Najpóźniejszy nokaut: –
Najszybsze poddanie: Borys Mańkowski pok. Davida Zawadę – 01:20, runda 1.
Najpóźniejsze poddanie: Borys Mańkowski pok. Aslambeka Saidowa – 04:27, runda 2.
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze półśredniej: Rafał Błachuta (1-0), Patrick Vallee (0-1), Borys Mańkowski (2-0), Aslambek Saidow (0-1), Rafał Moks (1-0), Daniel Acacio (0-1), Robert Radomski (1-0), Łukasz Piskorz (0-1), David Zawada (0-1).
WAGA LEKKA
Liczba walk: 7
Nokauty: 2
Poddania: 0
Decyzje: 5
Najwięcej wygranych: Mateusz Gamrot – dwie.
Najwięcej przegranych: Jakub Kowalewicz, Łukasz Rajewski, Jefferson George, Kamil Gniadek, Rafał Jackiewicz, Vaso Bakocevic, Łukasz Chlewicki – jedna.
Najszybszy nokaut: Maciej Jewtuszko pok. Vasa Bakocevicia – 03:00, runda 3.
Najpóźniejszy nokaut: Marcin Parcheta pok. Rafała Jackiewicza – 03:53, runda 3.
Najszybsze poddanie: –
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze lekkiej: Siergiej Grecicho (1-0), Jakub Kowalewicz (1-1), Łukasz Chlewicki (1-1), Łukasz Rajewski (0-1), Mateusz Gamrot (2-0), Jefferson George (0-1), Kamil Gniadek (0-1), Marcin Parcheta (1-0), Rafał Jackiewicz (0-1), Maciej Jewtuszko (1-0), Vaso Bakocevic (0-1).
WAGA PIÓRKOWA
Liczba walk: 4
Nokauty: 0
Poddania: 0
Decyzje: 3
Inne: 1 (dyskwalifikacja)
Najwięcej wygranych: Artur Sowiński – dwie.
Najwięcej przegranych: Helson Henriques – dwie.
Najszybszy nokaut: –
Najpóźniejszy nokaut: –
Najszybsze poddanie: –
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszyscy zawodnicy, którzy w 2014 roku zawalczyli w wadze piórkowej: Arbi Shamaev (1-0), Helson Henriques (0-2), Artur Sowiński (2-0), Anzor Azhiev (1-1), Vaso Bakocevic (0-1).
WALKI KOBIECE
Liczba walk: 2
Nokauty: 0
Poddania: 1
Decyzje: 1
Najwięcej wygranych: Karolina Kowalkiewicz, Kamila Porczyk – jedna.
Najwięcej przegranych: Jasminka Cive, Iryna Shaparenko – jedna.
Najszybszy nokaut: –
Najpóźniejszy nokaut: –
Najszybsze poddanie: Karolina Kowalkiewicz pok. Jasminkę Cive – 03:53, runda 1.
Najpóźniejsze poddanie: –
Wszystkie zawodniczki, które w 2014 roku zawalczyły: Kamila Porczyk (1-0), Iryna Shaparenko (0-1), Karolina Kowalkiewicz (1-0), Jasminka Cive (0-1).
“Należy przypomnieć także o Piotrze Strusie, którego oba pojedynki w 2014 roku zakończyły się remisem.”
Cudowne osiągnięcie Piotr. Nie chcesz walczyć z Michałem, nie chcesz walczyć z Mamedem, wygląda na to, że z Jayem, Abu i Mattem też nie chciało ci się walczyć. Ty w ogóle wiesz poc co ludzie kupują bilety?
Dawac dla Mankowskiego teraz http://www.sherdog.com/fighter/Nicolas-Dalby-63608
Mialem okazje widziec goscia na zywo w akcji, daje swietne walki. Jak Borys go pojedzie to kolejny krok UFC. Mam nadzieje tez, ze juz nie bedzie mi dane ogladac Strusa w KSW. Koles skonczy jak Walus a w dodatku jego walki sa mega nudne. Pozdro!