Ubiegłorocznymi dokonaniami na rynku polskiego i światowego MMA organizacja KSW postawiła sobie bardzo wysoko poprzeczkę na 2018 rok. Fanów dyscypliny przybywa, stają się coraz bardziej kapryśni i trzeba się bardzo mocno napocić by sprostać ich wymaganiom. Czy właścicielom KSW się to udało? To pytanie kierujemy już do naszych czytelników. A tymczasem, na początek 2019 roku, zapraszamy na liczbowe podsumowanie działań największej organizacji MMA w Polsce.
KSW 42
Gala, którą śmiało można było zatytułować “Gala powrotów”. Po prawie 5 latach KSW znowu zawitało do Łodzi, a po prawie roku do klatki wszedł Mamed Khalidov. Ten wieczór był jednak dla legendy polskiego MMA bardzo pechowy. Po prowadzeniu w dwóch pierwszych rundach, Khalidov został poddany w ostatniej odsłonie walki wieczoru przez mistrza wagi półciężkiej – Tomasza Narkuna. Była to pierwsza porażka mistrza wagi średniej po prawie 8 latach.
Na gali w Łodzi odbyło się 9 pojedynków w formule MMA, w tym dwa o mistrzowski pas. W pierwszym z nich Ariane Lipski obroniła swój tytuł w walce z Silvaną Gomez. Ich starcie było pierwszym w historii KSW, który sędziowie rozstrzygali na punkty po 25 minutach. W drugim, w czwartej rundzie, Mateusz Gamrot poddał Grzegorza Szulakowskiego. Na gali odbył się także pojedynek dwóch debiutantek w najbardziej kontaktowej odmianie sportów walki: Karoliny Owczarz z Pauliną Raszewską, a także wielki rewanż po latach Martina Zawady i Łukasza Jurkowskiego.
Podsumowanie gali:
- WALKI: 9
- ŁĄCZNY CZAS: 1:28:52
- WALKI MISTRZOWSKIE: 2
- NAJKRÓTSZA WALKA: 1:00 (Karolina Owczarz vs Paulina Raszewska)
- DECYZJE: 2
- KO/TKO: 4
- PODDANIA: 3
- ZAWODNICY Z POLSKI: 12
- ZAWODNICY ZAGRANICZNI: 6
KSW 43
Jedyna w 2018 roku gala KSW transmitowana w otwartej telewizji. Nie oznacza to jednak, że najsłabsza w ubiegłym roku. Naszpikowana sportowymi zestawieniami gala największej organizacji MMA w Polsce odbyła się w kwietniu we Wrocławskiej “Hali Stulecia”, czyli ponad 10 lat później od ostatniego zorganizowanego tam wydarzenia. W karcie znalazły się aż dwa pojedynki o mistrzowski pas, w tym jeden o zwakowany tytuł mistrza wagi ciężkiej, w którym w klatce spotkali się Michał Andryszak i Phil de Fries. W drugim starciu o pas do klatki weszło dwóch zawodników spoza Polski: Roberto Soldic oraz Dricus Du Plessis. Był to pojedynek wieczoru wrocławskiej gali.
Podczas KSW 43 do klatki po raz trzeci w karierze wszedł Damian Janikowski. Jedna z najpopularniejszych obecnie postaci w polskiej organizacji potrzebowała zaledwie 18 sekund by znokautować Yannicka Bahatiego.
W karcie walk wrocławskiej gali znalazło się 8 pojedynków. Jednym z najbardziej emocjonujących było starcie Michała Michalskiego oraz Davida Zawady, które zostało przez władze organizacji docenione bonusem.
Podsumowanie gali:
- WALKI: 8
- ŁĄCZNY CZAS: 1:20:34
- WALKI MISTRZOWSKIE: 2
- NAJKRÓTSZA WALKA: 0:18 (Damian Janikowki vs Yannick Bahati)
- DECYZJE: 4
- KO/TKO: 3
- PODDANIA: 1
- ZAWODNICY Z POLSKI: 8
- ZAWODNICY ZAGRANICZNI: 8
KSW 44: The Game
Wakacyjna gala, której towarzyszyły niesamowite upały i walka wieczoru, która na pewno rozgrzała sporą część kibiców KSW. Były strongman Mariusz Pudzianowski i były mistrz wagi ciężkiej Karol Bedorf wreszcie spotkali się w klatce. Kamień w końcu został ugotowany, ale nie na tyle, by 9 czerwca w Ergo Arenie “Pudzianowi” udało się wygrać z Berserkerem. Karol Bedorf zrobił, co do niego należało i już w pierwszej rundzie poddał Pudzianowskiego.
Na trójmiejskiej gali miał też miejsce pierwszy w tym roku pojedynek freak fight. Naprzeciwko siebie w klatce spotkali się aktor i trener personalny, Tomasz Oświeciński oraz Instagramowy model Erko Jun. Pogromca Popka, w swojej drugiej zawodowej walce, nie dał sobie rady z niezwykle umięśnionym celebrytą i padł po jego ciosie po niewiele ponad dwóch minutach starcia.
W karcie gali KSW 44 znalazło się 9 pojedynków. Wśród nich nie było jednak walki o mistrzowski pas. Jedyny zaplanowany na to wydarzenie, o pas wagi piórkowej, nie doszedł do skutku, ponieważ Marcin Wrzosek, jeden z pretendentów, doznał kontuzji.
Podsumowanie gali:
- WALKI: 9
- ŁĄCZNY CZAS: 46:32
- WALKI MISTRZOWSKIE: 0
- NAJKRÓTSZA WALKA: 1:48 (Łukasz Rajewski vs Leo Zulic oraz Sebastian Przybysz vs Dawid Gralka)
- DECYZJE: 1
- KO/TKO: 5
- PODDANIA: 3
- ZAWODNICY Z POLSKI: 10
- ZAWODNICY ZAGRANICZNI: 8
KSW 45: THE RETURN TO WEMBLEY
Druga gala w Londynie, trzecie wydarzenie poza granicami i miniturniej w wadze średniej. No i oczywiście drugi freak fight w karcie. W londyńskiej Wembley Arenie, 6 października, odbyła się czwarta gala KSW w tym roku.
Niesiony sukcesem ostatniego zwycięstwa Erko Jun szybko wskoczył do kolejnej walki. Jego rywalem tym razem został dobrze znany już z występów w KSW Popek Monster. Instagramowy model znowu wyszedł z walki z tarczą, pokonując “Monstera” w drugiej rundzie przez TKO.
W walce wieczoru tej gali na szali postawiony został pas wagi ciężkiej. Zmierzyli się w niej mistrz Phil de Fries oraz Karol Bedorf. Reprezentant Berserkers Team bardzo szybko wrócił do klatki i tym razem musiał uznać wyższość swojego rywala. Anglik pokonał Polaka już w drugiej rundzie przez poddanie i zatrzymał pas na swoich biodrach.
Podczas gali KSW 45 odbyło się 9 pojedynku, z czego dwa miały charakter mistrzowski. W walce o pas spotkali się także, ponownie, Dricus du Plessis oraz Roberto Soldic. Pogromca Borysa Mańkowskiego tym razem odrobił zadanie domowe i pokonał “Stillknocksa” w trzeciej rundzie przez TKO. Jedna z walk londyńskiego wydarzenia zakończyła się jako nierozstrzygnięta po tym, jak Akop Szostak przypadkowo sfaulował swojego rywala.
Podsumowanie gali:
- WALKI: 9
- ŁĄCZNY CZAS: 1:03:55 (BEZ WALKI NIEROZSTRZYGNIĘTEJ)
- WALKI MISTRZOWSKIE: 2
- NAJKRÓTSZA WALKA: 0:41 (Wagner Prado vs Łukasz Parobiec)
- DECYZJE: 2
- KO/TKO: 5
- PODDANIE: 1
- ZAWODNICY Z POLSKI: 8
- ZAWODNICY ZAGRANICZNI: 10
KSW 46
Najdłuższa i najbardziej szokująca gala KSW w tym roku. Rewanżowe starcie Mameda Khalidova z Tomaszem Narkunem, które zakończyło się kolejną porażką legendy polskiego MMA i oficjalnym zakończeniem jego kariery.
Innym przełomowym momentem była pierwsza w historii KSW walka o tytuł podwójnego mistrza organizacji. W niej swoją szansę na zapisanie się bardzo dużymi literami w historii największej organizacji MMA w Polsce otrzymał Mateusz Gamrot. W walce z Kleberem Koike Erbstem Polak dał z siebie wszystko i na pełnym dystansie czasowym wypunktował byłego mistrza wagi piórkowej.
Podczas KSW 46 kibice zgromadzeni w Gliwicach mogli oglądać 9 walk, tylko jedną o mistrzowski pas. Zdecydowana większość walk zakończyła się przez sędziowskie decyzje.
Podsumowanie gali:
- WALKI: 9
- ŁĄCZNY CZAS: 2:01:48
- WALKI MISTRZOWSKIE: 1
- NAJKRÓTSZA WALKA: 2:14 (Krystian Kaszubowski vs Michał Michalski)
- DECYZJE: 7
- KO/TKO: 2
- PODDANIA: 0
- ZAWODNICY Z POLSKI: 12
- ZAWODNICY ZAGRANICZNI: 6
PORÓWNANIE 2017 VS 2018
*Wszystkie walki z kart 5 gal
**W jednej z walk tylko jeden zawodnik mógł po zwycięstwie zdobyć mistrzowski pas
CIEKAWOSTKI Z 2018 ROKU:
- Mamed Khalidov, który do 30 lipca był mistrzem wagi średniej, podobnie jak rok temu, stoczył dwie walki w umownych limitach wagowych, ani razu nie stając do obrony tytułu.
- Tylko 6 z 44 walk odbyło się w umownym limicie wagowym. Były to oba pojedynki Tomasza Narkuna z Mamedem Khalidovem oraz walki Martina Zawady z Łukaszem Jurkowskim, Klebera Koike Erbsta z Marianem Ziółkowskim oraz Roberto Soldicia z Viniviusem Bohrerem i Michała Materli z Martinem Zawadą.
- Tylko 2 z 44 pojedynków odbyły się na zasadach freak fight. W obu udział brał Erko Jun, który mierzył się w 2018 roku z Popkiem oraz Tomaszem Oświecińskim.
- Po 2018 roku aż 3 mistrzowskie pasy nie maja właściciela: kobiecej dywizji muszej (po odejściu z organizacji Ariane Lipski) oraz męskich dywizji koguciej oraz średniej (po zwakowaniu tytułu przez Khalidova).
- Jedyną dywizją, w której nie odbyła się jeszcze walka o pas jest męska dywizja kogucia.
- Tylko jedna gala była transmitowana w otwartej telewizji. Była to gala KSW 43.
- Jedyną galą, w karcie której zawodnicy z Polski byli mniejszością, było wydarzenie w Londynie w październiku.
- W 2018 roku KSW przyznało aż 18 bonusów – 7 za najlepsze KO\TKO, 6 za walkę wieczoru oraz 5 za najlepsze poddanie.
- Tylko 12 z 44 walk było pojedynkami polsko-polskimi.
PODSUMOWANIE POSZCZEGÓLNYCH DYWIZJI
WAGA CIĘŻKA:
MISTRZ: Phil De Fries
WALKI: 8
DECYZJE: 1
KO/TKO: 5
PODDANIE: 2
ZAWODNICY: Phil De Fries (2:0), Erko Jun (2:0), Karol Bedorf (1:1), Thiago Silva (1:0), Wagner Prado (1:0), Marcin Wójcik (1:0), Popek (0:1), Michał Andryszak (0:1), Hatef Moev (0:1), Łukasz Parobiec (0:1) Tomasz Oświeciński (0:1), Mariusz Pudzianowski (0:1), James McSweeney (0:1)
WAGA PÓŁCIĘŻKA:
MISTRZ: Tomasz Narkun
WALKI: 2*
DECYZJE: 0
KO/TKO: 1
PODDANIA: 0
ZAWODNICY: Wagner Prado (1:0), Chris Fields (0:1), Akop Szostak, Jamie Sloan
*Jedna z walk zakończyła się jako nierozstrzygnięta
WAGA ŚREDNIA:
MISTRZ: –
WALKI: 4
DECYZJE: 0
KO/TKO: 4
PODDANIA: 0
ZAWODNICY: Scott Askham (2:0), Michał Materla (1:1), Damian Janikowski (1:1), Yannick Bahati (0:1), Marcin Wójcik (0:1).
WAGA PÓŁŚREDNIA:
MISTRZ: Roberto Soldic
WALKI: 5
DECYZJE: 0
TKO/TKO: 4
PODDANIA: 1
ZAWODNICY: Krystian Kaszubowski (2:0), Roberto Soldic (1:1), Dricus Du Plessis (1:1), David Zawada (1:0), Christopher Henze (0:1), Michał Michalski (0:2).
WAGA LEKKA:
MISTRZ: Mateusz Gamrot
WALKI: 8
DECYZJE: 5
KO/TKO: 1
PODDANIE: 2
ZAWODNICY: Mateusz Gamrot (1:0), Łukasz Rajewski (1:0), Gracjan Szadziński (1:0), Marian Ziółkowski (1:0), Leszek Krakowski (1:0), Norman Parke (1:0), Maciej Kazieczko (1:0), Artur Sowiński (1:0), Maciej Kaliciński (0:1), Łukasz Chlewicki (0:1), Paul Redmond (0:1), Leo Zulic (0:1), Alfie Davis (0:1), Kamil Szymuszowski (0:1), Grzegorz Szulakowski (0:2).
WAGA PIÓRKOWA:
MISTRZ: Mateusz Gamrot
WALKI: 6
DECYZJE: 6
KO/TKO: 0
PODDANIA: 1
ZAWODNICY: Salahdine Parnasse (2:0), Daniel Torres (1:1), Filip Wolański (1:1), Roman Szymański (1:0), Mateusz Gamrot (1:0), Marcin Wrzosek (0:1), Artur Sowiński (0:1), Bartłomiej Kopera (0:1), Kleber Koike Erbst (0:1).
WAGA KOGUCIA:
MISTRZ: –
WALKI: 3
DECYZJE: 2
KO/TKO: 1
PODDANIA: 0
ZAWODNICY: Antun Racic (2:0), Sebastian Przybysz (1:1), Dawid Gralka (0:1), Kamil Selwa (0:1).
KOBIECA WAGA MUSZA:
MISTRZYNI: –
WALKI: 2
DECYZJE: 1
KO/TKO: 0
PODDANIA: 1
ZAWODNICZKI: Ariane Lipski (1:0), Karolina Owczarz (1:0), Paulina Raszewska (0:1), Silvana Gomez Suarez (0:1).
Dane pochodzą ze stron kswmma.com oraz tapology.com
Federacji kurwa, federacji! :DC: Do poprawy.