Uregulowania prawne w zakresie MMA i potencjalne trafienie dyscypliny w ramy związkowe jest dyskutowane od dawna. Na razie, żadne konkretne plany związane z jakimikolwiek regulacjami się nie pojawiły, ale jednym z gości weekendowej gali KSW 41 był Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który przedstawił swoje spojrzenie na tę sprawę i w rozmowie z Polsatem Sport powiedział:

Jest to sport, który zagościł na ekranach telewizji Polsat i na całym świecie i wydaje mi się, że trzeba się zmierzyć z MMA, bo jest to sport bardzo mocny, bardzo twardy, czasami nawet brutalny, ale tylko patrząc na żywo można ocenić, czy warto w ten sport inwestować.

Zapytany o to, czy MMA wygrywa dziś w konkurencji z boksem, odpowiedział:

Osobiście jestem zwolennikiem antycznych dyscyplin sportu – lekkoatletyki i boksu, bo boks jest piękną dyscypliną kształtującą charakter, kształtującą wszechstronny rozwój fizyczny młodych sportowców. To jest jednak znak czasu, trzeba się zmierzyć z MMA i wydaje mi się, że jest tylko kwestią czasu kiedy MMA zostanie dopuszczone do igrzysk olimpijskich. Nie wiem czy to będzie za osiem, czy za dwanaście lat, ale należy się z tym liczyć, bo popularność jest bardzo duża. Trzeba tylko moim zdaniem popracować nad większą ochroną zawodników, bo zdrowie sportowca jest najważniejsze.

W rozmowie nie zabrakło również tematu usankcjonowania MMA przez władze państwowe.

Uważam, że to trzeba ucywilizować, bo kiedy by powstał związek MMA, byłoby to w sposób bardzo racjonalny i prawny obudowane i należałoby w tym kierunku iść. Sama organizacja i jakość tej dyscypliny, ochrona zawodników, ochrona ich praw i wszystko co się z tym wiąże powinno być ucywilizowane i ministerstwo przygląda się i będziemy starać się pomóc tej dyscyplinie sportu wejść w ramy związkowe.

Na zakończenie wicemister odniósł się również do kwestii walki z dopingiem w MMA.

Bez walki z dopingiem nie możemy mówić o jakimkolwiek sporcie. Walka z dopingiem jest jedną z naczelnych zasad jaką kieruje się minister Bańka i całe Ministerstwo Sportu, bo duch olimpijski powinien być zachowany w każdej dyscyplinie sportu. Wszyscy powinni mieć równe szanse i stawać do walki o zaszczyty na równych prawach. Doping niestety jest rakiem toczącym wiele dyscyplin sportowych. I z tym na pewno będziemy walczyć.

 

56 KOMENTARZE

 1. Sama organizacja i jakość tej dyscypliny, ochrona zawodników, ochrona ich praw i wszystko co się z tym wiąże powinno być ucywilizowane i ministerstwo przygląda się i będziemy starać się pomóc tej dyscyplinie sportu wejść w ramy związkowe.

  No chyba lepiej aby nie pomagali, efekty posiadania związku widzimy w kolarstwie, wielki skandal, malwersacje finansowe, gwałty, molestowanie itd związek goły, a prezes nietykalny…

 2. No ale jak chcemy MMA na olimpiadzie, to musi być i związek. Zresztą przykład Bońka pokazuje, że to nie sama idea szwankuje, tylko ważny jest dobór odpowiednich ludzi. 🙂

 3. Byłem mega zły na Mirka jak  z jakimś starym komuszym dziadem niezdarnie próbował robić zakusy na związki itd. Ale jak  "przyglądają się temu" ż%d#le to jest znacznie gorzej bo oni są skuteczni i szybcy w swych działaniach.

 4. Nareszcie dobra wiadomość i rola prezesa dla Ryszarda Czarneckiego! …już go widzę w lateksowym kostiumie, starającego się zrozumieć "znój, krew, pot i łzy wojownika" na okładkę Gali

 5. Miałem się na poważnie tu nie wypowiadać, bo co tu pisać – tu tylko splunąć, ale zwróćcie uwagę, z jaką nonszalancją typ stwierdza, że trzeba MMA ucywilizować. No kurwa. MMA "cywilizować" to trzeba było 15 lat temu, co też robiono, tylko że nie leśne dziady z ministerstwa a persony pokroju "Jakubka", Oknińskiego, "Bagiego" czy K&L właśnie. Teraz MMA jest już w zasadzie ustandaryzowane i żadnego "cywilizowania" mu nie potrzeba, ale kapitan państwo zawsze przychodzi na gotowe, a leśne dziady dopiero wtedy, kiedy z tematu można wydoić jakieś pieniążki – broń Boże wcześniej.

  E: I jeszcze wykazuje się ignorancją stwierdzając, że boks to dyscyplina antyczna a MMA nie. No chyba nie bardzo, bo boks nie był pierwszym sportem walki na antycznych IO (pierwsze były zapasy), zaś Pankration wprowadzono zaledwie pół wieki po pięściarstwie, co w żaden sposób nie ujmuje przecież "antyczności" nawalankom 1 na 1 – czym w istocie był Pankration i czym jest dzisiejsze MMA.

 6. Zwiazki sportowe to rak. Oby MMA to ominęło lub dotknęło jak najpóźniej. Wiem, ze wszędzie sa uklady ale w formie związkowej, z realnym wplywem na dyscypline i władzą urasta to do rozmiarów patologi. Swoi swoim a reszcie nic. Jestem za wolnym rynkiem także w sporcie. Niech zostanie jak jest.

 7. Ja pierdole przeczytałem do momentu w którym mówił o większym bezpieczeństwie zawodników. Niech się lepiej zajmie boksem gdziekurwa zgarniaja w chuj razy więcej strzalow na głowę niż mma, które jest dużo bardziej bezpieczne

 8. Bardzo słuszna inicjatywa. Powinno się też ustalić minimalne stawki za walki, tak by każdy zawodnik, czy to Mamed, czy Formela, czy Ozdoba – mogli utrzymać za walki rodzinę. Czemu zawodnik mma ma zarabiać mniej od górnika?

 9. Osobiście jestem zwolennikiem antycznych dyscyplin sportu – lekkoatletyki i boksu

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pankration

  bo boks jest piękną dyscypliną kształtującą charakter, kształtującą wszechstronny rozwój fizyczny młodych sportowców.

  Haha, a mma już nie?

  Trzeba tylko moim zdaniem popracować nad większą ochroną zawodników, bo zdrowie sportowca jest najważniejsze.

  Co ten buras opowiada za bzdury, niech on lepiej policzy sobie wszystkie zgony do których doszło w ringu bokserskim.

  Uważam, że to trzeba ucywilizować

  Państwowa szuja zawsze chce cywilizować. Cywilizować dla nich zawsze znaczy ostro regulować. Obrót alkoholem też trzeba było kiedyś ucywilizować i obecnie za domowe pędzenie bimbru można dostać do 2 lat więzienia.

  Wszyscy powinni mieć równe szanse

  W sporcie nie ma czegoś takiego jak równe szansę.

  No ale jak chcemy MMA na olimpiadzie, to musi być i związek.

  A na wuj komu MMA potrzebne na olimpiadzie? Na olimpiadzie nie ma też boksu zawodowego i jakoś ludzie żyją. A o amatorskim boksie olimpijskim mówi się dopiero wtedy, jak sobie taki np. Vasyl przejdzie na pro z rekordem 400-1, hehe. Jebać tą januszową olimpiadę.

 10. Niech starożytny bóg zapasów – Ankos, chroni nas przed takim "ucywilizowaniem". Związki to rak na zdrowej komórce, niszczące sport. Wystarczy wspomnieć związek kolarski, bokserski, czy piłkarski przed Bońkiem to wyłania się obraz tego co może się stać z MMA.

 11. Kurwa Kawul z Lewym juz go wiecej nie zaprosza:gdzie:testy antydopingowe z prawdziwego zdarzenia i kurwa zawijaja biznes:rutekajak:

 12. "bo boks jest piękną dyscypliną kształtującą charakter, kształtującą wszechstronny rozwój fizyczny młodych sportowców"

  Google-nogi bokserów-wszechstronny rozwój-trollFace… . Nie wiem kim jest ten gościu, pierwsze słyszę, ale na tym zdaniu zakończę czytanie jego wypowiedzi.

 13. PS :  szykujcie się na kaski stosowane w walkach amatorskich na ksw, i jakichś nowych zbrojach na bebechy coś a la kamizelki kuloodporne, tak żeby mogli się kulac, obrotowki kręcić, żeby te zbroje nie ograniczały ich ruchów a po prostu uniemozliwiły kończenia walk przed czasem bo to kurwa niecywilizowane jak jeden leży a drugi siedzi na klatce i mordę wydziera do kamery co nie? . W gruncie rzeczy idzie o zdrowie zawodników, stąd te zbroje i kaski w mojej wypowiedzi. . "Trzeba tylko moim zdaniem popracować nad większą ochroną zawodników, bo zdrowie sportowca jest najważniejsze."  to jest tak jak ja bym się wypowiadał na temat mongolskiego baletu po obejrzeniu scenki rodzajowej w jednym z odcinków świata według kiepskich.

 14. PS :  szykujcie się na kaski stosowane w walkach amatorskich na ksw, i jakichś nowych zbrojach na bebechy coś a la kamizelki kuloodporne, tak żeby mogli się kulac, obrotowki kręcić, żeby te zbroje nie ograniczały ich ruchów a po prostu uniemozliwiły kończenia walk przed czasem bo to kurwa niecywilizowane jak jeden leży a drugi siedzi na klatce i mordę wydziera do kamery co nie? . W gruncie rzeczy idzie o zdrowie zawodników, stąd te zbroje i kaski w mojej wypowiedzi. . "Trzeba tylko moim zdaniem popracować nad większą ochroną zawodników, bo zdrowie sportowca jest najważniejsze."  to jest tak jak ja bym się wypowiadał na temat mongolskiego baletu po obejrzeniu scenki rodzajowej w jednym z odcinków świata według kiepskich.

  Nie NIE PO PROSTU 30% gaży zawodników + 30% z biletów i 50% z PPV pójdzie na odbudowę pomników , muzea i zadośćuczynienie w mieniu po Ży$&w$kim

 15. Nie NIE PO PROSTU 30% gaży zawodników + 30% z biletów i 50% z PPV pójdzie na odbudowę pomników , muzea i zadośćuczynienie w mieniu po Ży$&w$kim

  O esbekach zapomniałeś.. . Kogo tak cenzurujesz? Dziś już drugi post Twój widzę z tym ocenzurowanym nazwiskiem.  Jebac politykę i polityków

 16. Ten związek to najgorsze co mogłoby się mma przydarzyć. Zobaczcie sobie co się dzieje w boksie. Zjebane licencje trenerskie, które i tak może dostać przypadkowa osoba jeśli jej nie żal siana. Ściąganie kasy z trenerów i zawodników gdzie się tylko da. I mowa tu o poziomie amatorskim, gdzie tych pieniędzy zupełnie nie ma.

  "Ucywilizowanie" mma zmieniłoby tylko tyle, że kluby będą dojone na rzecz tej bandy, która nada sobie dumnie brzmiące tytuły.

 17. Niech się lepiej odperdolą od MMA, za co się politycy nie wezmą to zawsze to rozwalą. Powstaną związki a w nim departamenty do bezpieczeństwa, do rękawic, do klatek, od rozmiarów krzesełek – wszystko by tylko dowalić więcej urzędników.

 18. Politykierzy wara wam od MMA !!! Jeszcze tego nie zeszmaciliście ! Już widzę te "związki" a na stołkach tłuste mordy kombinatorów a la Grzesiu "tutałsend tłelw" Lato czy Zdzisiu Kręcina.

  Tam gdzie wtrąca się ministerstwo a więc władza państwowa tam zawsze jest burdel syf i patologia. Wystarczy spojrzeć na edukację, służbę zdrowia czy goapodarkę.

 19. Owszem,  jest to trochę niepokojący sygnał – wszak MMA świetnie sobie radziło same, czego przykładem jest na przykład samo KSW. Ale chyba trochę się wszyscy zapędzacie z tym "związkiem zawodowym". To chyba ma być zwyczajny organ nadzorczy, którego odpowiednik występuje w kilku krajach europejskich i w każdym stanie składającym się na USA. Skończy się na jakiś licencjach, zestawie zasad dla walk amatorskich oraz profesjonalnych i rozpatrywanie różnych spraw przedłożonych przez zawodników, oraz promotorów.

 20. Ile było płaczu na portalach branżowych BJJ kiedy powstawał PZJJ i chciał wchłonąć krajowe BJJ  ."Leśne dziadki, chcą nam zabrać kasę, będą licencje" itd to było normą. Dziś te same portale wychwalają pod niebiosa PZJJ za to ,że zawodnicy powołani do kadry dostają dres i większość wyjazdów na zawody jest za darmo. Zerkając na działalność tego związku widać wyraźnie walkę o stołki, układy , układziki, niedawni koledzy to teraz wrogowie. TAK JAK WSZĘDZIE GDZIE JEST MOŻLIWY JAKIŚ PROFIT. Czy wprowadzą na Igrzyska BJJ tak jak obiecują? Zobaczymy.Póki co prywatne kluby BJJ (tak jak i mma) mają się dobrze i PZJJ nie ma nich żadnego wpływu.

 21. Jeśli chodzi o olimpiadę, to zupełnie nie zależy mi na obecności tam MMA. Promocja tego sportu byłaby co prawda duża, ale co z tego skoro z pewnością wprowadzono by szereg zmian dla bezpieczeństwa zawodników (typu kaski etc), najlepsi by i tak tam nie pojechali. Co mi po takim MMA..

  Generalnie olimpiada sama w sobie interesuje mnie w małym stopniu. Wiele mało popularnych, nudnych, dyscyplin na które każdy kładzie lachę..No chyba, że akurat "nasz" wygrał to robi się wielki szum na dwa tygodnie.

 22. Ile było płaczu na portalach branżowych BJJ kiedy powstawał PZJJ i chciał wchłonąć krajowe BJJ  ."Leśne dziadki, chcą nam zabrać kasę, będą licencje" itd to było normą. Dziś te same portale wychwalają pod niebiosa PZJJ za to ,że zawodnicy powołani do kadry dostają dres i większość wyjazdów na zawody jest za darmo. Zerkając na działalność tego związku widać wyraźnie walkę o stołki, układy , układziki, niedawni koledzy to teraz wrogowie. TAK JAK WSZĘDZIE GDZIE JEST MOŻLIWY JAKIŚ PROFIT. Czy wprowadzą na Igrzyska BJJ tak jak obiecują? Zobaczymy.Póki co prywatne kluby BJJ (tak jak i mma) mają się dobrze i PZJJ nie ma nich żadnego wpływu.

  Rak nie ujawnia się od razu, często przez długi czas jest ukryty i nie wyrządza szkód. Początkowo nie będzie żadnej różnicy, psuć się zacznie dopiero po kilku latach. A porównywanie BJJ w którym nie ma pieniędzy do MMA w którym są pieniądze i to duże jest po prostu nietrafione.

 23. Buahaha woli antyczne sporty i zapomniał a pankratione pedał z reżimowego gówna. Jakby oni się wzięli za MMA to szefem komisji antydopingowej by zrobili A. Zielińskiego a szefem związku MMA to by Misiewicz został.

 24. Nie NIE PO PROSTU 30% gaży zawodników + 30% z biletów i 50% z PPV pójdzie na odbudowę pomników , muzea i zadośćuczynienie w mieniu po Ży$&w$kim

  Prędzej niż na mienie po żydowskie kasa pójdzie na kler albo pomniki Smoleńskie.

  Ciekawe że w USA MMA funkcjonuje pod komisją i jakoś przetrwało. A temu ministrowi ktoś powinien o Pankrationie powiedzieć.

  No ale nie porównujmy szamba z perfumerią. W Stanach do polityki idziesz mając kasę, mając zaplecze a w Polsce byle gołodupiec liżący odpowiednio dupę komuś ustawionemu wchodzi do świata polityki. To samo z komisjami, byle gołodupiec się tam nie dostanie, a w Polsce już niestety tak. Wystarczy obiecać innym gołodupcom że jak mnie wybiorą to dostaną trochę kasy i już gotowi oddać głos.

 25. Miałem się na poważnie tu nie wypowiadać, bo co tu pisać – tu tylko splunąć, ale zwróćcie uwagę, z jaką nonszalancją typ stwierdza, że trzeba MMA ucywilizować. No kurwa. MMA "cywilizować" to trzeba było 15 lat temu, co też robiono, tylko że nie leśne dziady z ministerstwa a persony pokroju "Jakubka", Oknińskiego, "Bagiego" czy K&L właśnie. Teraz MMA jest już w zasadzie ustandaryzowane i żadnego "cywilizowania" mu nie potrzeba, ale kapitan państwo zawsze przychodzi na gotowe, a leśne dziady dopiero wtedy, kiedy z tematu można wydoić jakieś pieniążki – broń Boże wcześniej.

  E: I jeszcze wykazuje się ignorancją stwierdzając, że boks to dyscyplina antyczna a MMA nie. No chyba nie bardzo, bo boks nie był pierwszym sportem walki na antycznych IO (pierwsze były zapasy), zaś Pankration wprowadzono zaledwie pół wieki po pięściarstwie, co w żaden sposób nie ujmuje przecież "antyczności" nawalankom 1 na 1 – czym w istocie był Pankration i czym jest dzisiejsze MMA.

  100% racji

 26. Co za cieć, ręce opadają. Nie zna się, to się wypowie – wiadomo, polityk. MMA nic nie ma do zyskania z ich strony a wiele do stracenia.

  Jedynie zgadzam się w całej szerokości z jego wypowiedzią o raku… jeśli odniesiemy ją nie do dopingu, który jest warunkiem sine qua non sportu zawodowego, a do związków sportowych i ich struktur.

 27. 1. Bez jakiegoś konkretnego związku pod protekcją państwa, mma nie stanie się dyscypliną olimpijską. Oczywiście że będą kaski i ochraniacze tak jak w każdym amatorskim sporcie walki.

  2. To, że wiceminister nie wie o pankrationie to trochę żenujące, w starożytności znali zapasy i boks i jak tu napisano, potrzebowali zaledwie kilkudziesięciu lat, żeby połączyć obie dyscypliny w jedną; czy Mysza nie był, nie jest też mistrzem pankrationu?

  dzisiaj masz od cholery sztuk walki, czyli dyscyplina jest jeszcze bardziej złożona jak dawniej, bo łączysz nie tylko boks i zapasy, normalna ewolucja; ale do tradycji starożytności to trochę jeszcze trochę brakuje, w sensie, że igrzyska odbywały się tam przez bite 1000 lat, i pozycja tego sportu była ugruntowana, dopóki nie pojawił się jakiś prawilny cesarz oszołom, który stwierdził, że to barbarzyńska rozrywka i skończył z igrzyskami, co mniej więcej pokrywało się z początkiem średniowiecza, czyli zastoju mentalnego i cywilizacyjnego na następne 1000 lat;

  3. Czy to ten wiceminister był na UFC 217?

 28. Prędzej niż na mienie po żydowskie kasa pójdzie na kler albo pomniki Smoleńskie.

  Na to pójdzie tylko tyle co Panom okruszków pod stół spadnie.

  A na kler to sami dają głupi ludzie.

 29. A czy w ogóle nam potrzebna jest obecność MMA na IO? Co to niby ma dać? Typowy, szary widz zobaczy wszechstylową walkę wręcz w okrojonym wydaniu i jeszcze się zniechęci, bo pomyśli, że to tak wszędzie wygląda.

 30. "Miałem się na poważnie tu nie wypowiadać, bo co tu pisać – tu tylko splunąć, ale zwróćcie uwagę, z jaką nonszalancją typ stwierdza, że trzeba MMA ucywilizować"

  Tylko jak się tu dziwić jeśli ktoś z "ulicy" idzie na gale i widzi sytuację w której do klatki wpuszczana jest osoba z zewnątrz i daje po gębie zawodnikowi. KSW samo jest sobie winne że promuje MMA takimi metodami które kojarzą się  z na fetowanymi przygłupami z pod remizy, od dawna uważałem że taki styl do niczego dobrego nie doprowadzi i widać już tego pierwsze żniwa.

 31. Tylko jak się tu dziwić jeśli ktoś z "ulicy" idzie na gale i widzi sytuację w której do klatki wpuszczana jest osoba z zewnątrz i daje po gębie zawodnikowi. KSW samo jest sobie winne że promuje MMA takimi metodami które kojarzą się z na fetowanymi przygłupami z pod remizy, od dawna uważałem że taki styl do niczego dobrego nie doprowadzi i widać już tego pierwsze żniwa.

  Raczej pudło bo ten typ zapewne znalazł się na gali dzięki zaproszeniu właścicieli KSW. Nie na 100% ale zgaduję, że tak jest, bo Lewandowski już od dłuższego czasu w mediach opowiada, że jego celem jest utworzenie związku umocowanego w ministerstwie. Poza tym przed tym typem byli też Okniński + Parzęcki, którzy też chcieli związek zakładać i z KSW nie miało to niczego wspólnego.

 32. Raczej pudło bo ten typ zapewne znalazł się na gali dzięki zaproszeniu właścicieli KSW. Nie na 100% ale zgaduję, że tak jest, bo Lewandowski już od dłuższego czasu w mediach opowiada, że jego celem jest utworzenie związku umocowanego w ministerstwie. Poza tym przed tym typem byli też Okniński + Parzęcki, którzy też chcieli związek zakładać i z KSW nie miało to niczego wspólnego.

  Wlasciciele pewnie tez ale bujal sie z Kmita na gali to moze bardziej on go tam sciagnal niz Kawul z Lewym…

 33. Ciekawi mnie dlaczego akurat teraz. Jak by to było w erze jak Pudzian wchodził w mma,to rozumiem że na fali potężnego zainteresowania znajdzie się zawsze jakaś kurwa, która zechce za darmo kawałek tortu i przy okazji złośliwie nasrać do ponczu, ale teraz?

  Czyżby wyczuli dalsze zainteresowanie tą dyscypliną?

 34. A czy w ogóle nam potrzebna jest obecność MMA na IO? Co to niby ma dać? Typowy, szary widz zobaczy wszechstylową walkę wręcz w okrojonym wydaniu i jeszcze się zniechęci, bo pomyśli, że to tak wszędzie wygląda.

  Właśnie jak niby miałaby  wyglądać rywalizacja na Olimpiadzie , forma turniejowa ? Przecież to absurd ! Albo  na zasadach ALMMA

 35. Jesli chodzi o zawodowa czesc tego sportu to poza badaniami ministerstwo lepiej niech da spokoj jesli chodzi o amatorska czesc to jak najbardziej usankcjonowanie moze pomoc. Kwestia tego jacy ludzie sie tym zajma tak by przyniesc wiecej dobrego niz zlego

 36. "Raczej pudło bo ten typ zapewne znalazł się na gali dzięki zaproszeniu właścicieli KSW. "

  Tylko że mi nie chodzi o to kto kogo zaprosił, a o to jaki wizerunek sportu jest budowany i po prostu obawiam się że za parę lat (a może i wcześniej) w swoich felietonach będziesz porównywał MMA do Ikara bo jak szybko się wzniosło to jeszcze szybciej upadnie i będzie utożsamiane z najgorszą patologią. Już teraz widzę jak nie powarzenie jest MMA traktowane wśród moich znajomych dla których jeszcze kilka lat temu miało jakąś swoją sportową wartość a teraz  jest  jakąś festynową rozrywką.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.