Analiza walki Jan Błachowicz vs Dominick Reyes

W programie Open Mat eksperci zajęli się analizą starcia Jana Błachowicza z Dominickiem Reyesem. Przeczytajmy jak specjaliści widzą ten bój i kto według nich ma większe szanse oraz w jakiej płaszczyźnie.

Jak eksperci widzą walkę?

Adam Caterall: Dominik Reyes przychodzi do tego boju prosto z tej porażki jaką zaliczył w walce z Jonem Jonesem. Wielu fanów po obrazie tej konfrontacji uważało, że to jego ręka powinna powędrować do góry. Czy według Ciebie Dan, to Reyes jest głównym napędem dywizji?

Dan Hardy: Tak, z całą pewnością jest czołowym zawodnikiem dywizji. Ta walka z Jonesem zacementowała jego pozycję. Jednak sądzę też, że jest tu trochę niepewności bo nie mieliśmy do czynienia z najlepszym Jonem Jonesem. Nie widzieliśmy więc takiego mocniejszego przyciśnięcia Dominicka, a to wtedy wychodzą jego najlepsze cechy. Wiemy, że ma świetne zapasy, ale to ta stójka, długi zasięg, umiejętność szybkiego skracania dystansu, atakując kilkoma uderzeniami – to czyni go bardzo niebezpiecznym i nie sądzę, że mogliśmy ujrzeć pełny tego obraz w walce z Jonesem. Stawiając Dominicka przeciwko innym zawodnikom, wtedy widzimy, że bardziej się otwiera z agresywną stójką. Kopnięcia o długim zasięgu, pięści o długim zasięgu, mając w dodatku te umiejętności zapaśnicze więc zawsze może przytrzymać rywala i skorzystać z ground’and’pound. To taki jego as w rękawie. Myślę, że wychodząc do walki z Janem Błachowiczem, ma w tyle głowy, że jeśli będzie chciał obalić Jana, to bez problemu to zrobi.

Adam Caterall: Błachowicz mnie naprawdę fascynuje od kilku walk. Po raz pierwszy oglądałem go w walce z Jimim Manuwą, gdzie naturalnie Jimi go wypunktował. Jednak jego ostatnie trzy boje, a w szczególności sensacyjne KO z Lukiem Rockholdem, gdy komentowaliśmy tę walkę z Nickiem, odebrało nam mowę. Ma doświadczenie, ma moc – będzie prawdziwym testem dla Dominicka Reyesa.

Nick Peet: Dla mnie Jan zaczynał jako faworyt. Ma prawie trzy razy więcej walk niż Reyes, był mistrzem poza UFC. Był już wielką gwiazdą zanim się dostał do UFC. Jasne, ma kilka porażek w UFC, ale Jan zalicza mocny progres. W rewanżu z Manuwą – którego Jimi nie powinien brać zważywszy na przebieg pierwszej walki – Błachowicz był kompletnie innym zawodnikiem. To, że według bukmacherów nie jest faworytem, to, że ludzie widzą w Reyesie mistrza – to właśnie jest to, czego Jan wyczekuje. On chce wyjść do tej walki jako facet, z którym nie wszyscy chcą rozmawiać w pierwszej kolejności. To perfekcyjna walka dla niego. Czy Jan zdoła utrzymać pas tak długo jak Jones? Myślę, że z racji natury wagi półciężkiej, tytuł będzie często zmieniał właściciela. Ja uważam jednak, że Jan nie ma presji i w sobotę da świetny występ.

Założenia taktyczne na walkę

Dan Hardy: Kluczem będzie dystans. Reyes to stójkowicz o dużym zasięgu ciosów. Może zmiękczyć tym Jana w pierwszych odsłonach pojedynku. Dominick zawsze może też wejść w nogi by zmienić płaszczyznę w której toczy się bój, a my widzieliśmy już sytuacje w których Jan był przetrzymywany w parterze, jeśli np. cofniemy się do walki z Gustafssonem. Jan ma dobre poddania z pleców. Musi jednak mieć inicjatywę. Jeśli będzie czekał na Dominicka w stójce, to będzie przyjmował jego ciosy. A jeśli pozwoli Reyesowi na walkę w parterze, próbując wyciągnąć jakieś poddanie, to im dłużej będzie walka trwała, punkty będą szły na konto Reyesa. Ta walka wymaga by Janek poszedł jak po zdobycz. Powinien go ścigać, trafiać tymi dewastującymi kopnięciami na tyłów, niskimi kopnięciami by go spowolnić i dopiero wtedy próbować poddać przeciwnika. Warto jednak zauważyć też, że Jan zostanie niedługo ojcem i to też doda trochę pikanterii temu starciu. A ostatecznie: nie walczy z Jonem Jonesem. Pas wagi półciężkiej jest w jego zasięgu i nie będzie musiał przechodzić przez Jonesa by go zdobyć. To ogromna ulga.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.