Analiza walki Jan Błachowicz vs Dominick Reyes

W programie Open Mat eksperci zajęli się analizą starcia Jana Błachowicza z Dominickiem Reyesem. Przeczytajmy jak specjaliści widzą ten bój i kto według nich ma większe szanse oraz w jakiej płaszczyźnie.

Jak eksperci widzą walkę?

Adam Caterall: Dominik Reyes przychodzi do tego boju prosto z tej porażki jaką zaliczył w walce z Jonem Jonesem. Wielu fanów po obrazie tej konfrontacji uważało, że to jego ręka powinna powędrować do góry. Czy według Ciebie Dan, to Reyes jest głównym napędem dywizji?

Dan Hardy: Tak, z całą pewnością jest czołowym zawodnikiem dywizji. Ta walka z Jonesem zacementowała jego pozycję. Jednak sądzę też, że jest tu trochę niepewności bo nie mieliśmy do czynienia z najlepszym Jonem Jonesem. Nie widzieliśmy więc takiego mocniejszego przyciśnięcia Dominicka, a to wtedy wychodzą jego najlepsze cechy. Wiemy, że ma świetne zapasy, ale to ta stójka, długi zasięg, umiejętność szybkiego skracania dystansu, atakując kilkoma uderzeniami – to czyni go bardzo niebezpiecznym i nie sądzę, że mogliśmy ujrzeć pełny tego obraz w walce z Jonesem. Stawiając Dominicka przeciwko innym zawodnikom, wtedy widzimy, że bardziej się otwiera z agresywną stójką. Kopnięcia o długim zasięgu, pięści o długim zasięgu, mając w dodatku te umiejętności zapaśnicze więc zawsze może przytrzymać rywala i skorzystać z ground’and’pound. To taki jego as w rękawie. Myślę, że wychodząc do walki z Janem Błachowiczem, ma w tyle głowy, że jeśli będzie chciał obalić Jana, to bez problemu to zrobi.

Adam Caterall: Błachowicz mnie naprawdę fascynuje od kilku walk. Po raz pierwszy oglądałem go w walce z Jimim Manuwą, gdzie naturalnie Jimi go wypunktował. Jednak jego ostatnie trzy boje, a w szczególności sensacyjne KO z Lukiem Rockholdem, gdy komentowaliśmy tę walkę z Nickiem, odebrało nam mowę. Ma doświadczenie, ma moc – będzie prawdziwym testem dla Dominicka Reyesa.

Nick Peet: Dla mnie Jan zaczynał jako faworyt. Ma prawie trzy razy więcej walk niż Reyes, był mistrzem poza UFC. Był już wielką gwiazdą zanim się dostał do UFC. Jasne, ma kilka porażek w UFC, ale Jan zalicza mocny progres. W rewanżu z Manuwą – którego Jimi nie powinien brać zważywszy na przebieg pierwszej walki – Błachowicz był kompletnie innym zawodnikiem. To, że według bukmacherów nie jest faworytem, to, że ludzie widzą w Reyesie mistrza – to właśnie jest to, czego Jan wyczekuje. On chce wyjść do tej walki jako facet, z którym nie wszyscy chcą rozmawiać w pierwszej kolejności. To perfekcyjna walka dla niego. Czy Jan zdoła utrzymać pas tak długo jak Jones? Myślę, że z racji natury wagi półciężkiej, tytuł będzie często zmieniał właściciela. Ja uważam jednak, że Jan nie ma presji i w sobotę da świetny występ.

Założenia taktyczne na walkę

Dan Hardy: Kluczem będzie dystans. Reyes to stójkowicz o dużym zasięgu ciosów. Może zmiękczyć tym Jana w pierwszych odsłonach pojedynku. Dominick zawsze może też wejść w nogi by zmienić płaszczyznę w której toczy się bój, a my widzieliśmy już sytuacje w których Jan był przetrzymywany w parterze, jeśli np. cofniemy się do walki z Gustafssonem. Jan ma dobre poddania z pleców. Musi jednak mieć inicjatywę. Jeśli będzie czekał na Dominicka w stójce, to będzie przyjmował jego ciosy. A jeśli pozwoli Reyesowi na walkę w parterze, próbując wyciągnąć jakieś poddanie, to im dłużej będzie walka trwała, punkty będą szły na konto Reyesa. Ta walka wymaga by Janek poszedł jak po zdobycz. Powinien go ścigać, trafiać tymi dewastującymi kopnięciami na tyłów, niskimi kopnięciami by go spowolnić i dopiero wtedy próbować poddać przeciwnika. Warto jednak zauważyć też, że Jan zostanie niedługo ojcem i to też doda trochę pikanterii temu starciu. A ostatecznie: nie walczy z Jonem Jonesem. Pas wagi półciężkiej jest w jego zasięgu i nie będzie musiał przechodzić przez Jonesa by go zdobyć. To ogromna ulga.

11 KOMENTARZE

 1. Pas wagi półciężkiej jest w jego zasięgu i nie będzie musiał przechodzić przez Jonesa by go zdobyć. To ogromna ulga.

  Dla Jonesa? Owszem.

 2. Dla Jonesa? Owszem.

  Tzn. kontekst jest taki, że mocno presję ściągnęło to z barków Janka i to prawda. Jones samą osobowością i aurą nazwiska potrafi przygnieść, bez względu czy nadal jest najlepszy na świecie czy już jest drugi bądź dziesiąty 🙂 A tak to Jano bez presji, cyk pyk z Reyesem i pas do Polski 😀

 3. A ja do tej walki mam złe przeczucia, za duże pompowanie balonika, które jebnie. Reyes jest szybki, a Janek sztywny. Przypominia mi to sytuacje przed walka z Santosem, jak tez wszyscy gadali ze go rozjebie.

 4. A ja do tej walki mam złe przeczucia, za duże pompowanie balonika, które jebnie. Reyes jest szybki, a Janek sztywny. Przypominia mi to sytuacje przed walka z Santosem, jak tez wszyscy gadali ze go rozjebie.

  Gustafsson nie był sztywny a Janek robił go w stójce jak chciał. Nie uważam, że stójka Janka jest idealna, ale z jakiegoś powodu sprawia przeciwnikom problemy.

 5. Dominick zawsze może też wejść w nogi by zmienić płaszczyznę w której toczy się bój, a my widzieliśmy już sytuacje w których Jan był przetrzymywany w parterze, jeśli np. cofniemy się do walki z Gustafssonem

  Co za bullshit. Cofać się do walki z Gustafssonem to jak cofać się do walk Reyesa spoz UFC. Taki progres jaki Jano osiągnął od tamtego czasu to kosmos

 6. Problem polega na tym, że Janek ma przewagę jednego cala zasięgów nad Reyesem ('78 do' 77) Znaczy, że co… Reyes ma dłuższe paznokcie czy ki chuj?

  To samo sobie pomyslalem od razu Mordeczko 🙂 Nie obcinal trzy miechy…  A tak serio to Reyes jest skoczniejszy od Janka i szybko moze podejsc Jano,

  ale jak Janek przypierdoli to wieczna ciemnosc… :crazy:

  Boje sie tylko ze Reyes bedzie wlasnie duzo szybszy w pierwszych rundach i trafi czyms Janka przy kontrze Polaka 😕

 7. Bardziej obstawiam w takim przypadku, że wkurzy się że mu ucieka i zrobi szarżę jak z Santosem. Ale to czarny scenariusz

 8. Cierpliwości w stójce, nie napalać się na jakieś czyste trafienie (jak w walce z Santosem), robić swoje, punktować i będzie git. Jak ma przyjść KO to przyjdzie, ale warto też mieć spokój przez cały czas trwania walki, że nie jest ona do jednej bramki.

 9. To będzie z pewnością walka w stójce. W której rundzie Janek ma w planie obalić, tylko czy mu to wyjdzie. Mam nadzieje że na nogach będzie wyrównany poziom

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.