ABC

A

ADCC (Abu Dhabi Combat Club) – najbardziej znana organizacja submission fightingu na świecie. To z niej wyławiane są największe gwiazdy nowoczesnego grapplingu i kontraktowane do organizacji MMA.

AFFLICTION – firma odzieżowa związana z UFC. Po ich rozłamie ze światowym gigantem, włodarze Affliction założyli własną organizację (o takiej samej nazwie), która zorganizowała dwie świetne gale (Affliction i Affliction: Banned). Ich trzecia gala niedoszła skutku, a firma z powrotem związała się z UFC.

AMERICANA – jeden z podstawowych kluczy na rękę.

ANACONDA CHOKE – duszenie wykonywane w parterze, zazwyczaj kiedy przeciwnik spróbuje nieudanego wejścia w nogi. Bardzo efektowne. Nazwę wzięło od węża duszącego swą ofiarę (charakterystyczne okręcanie się wokół oponenta).

ANKLE LOCK – bardzo popularna dźwignia prosta na staw skokowy.

ARMBAR/BALACHA – klasyczna dźwignia prosta na staw łokciowy.

ARM TRIANGLE CHOKE/TRÓJKĄT RĘKOMA – wariant duszenia trójkątnego wykonywany rękami.

ATOMIC BUTT DROP – akcja, którą wykonał Mark Hunt w walce z Wanderleiem Silvą. Skok całym ciężarem ciała na leżącego przeciwnika.

ATT (American Top Team) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich teamów treningowych. Jego członkami są m.in. „JZ” Cavalcante, Allesio Sakara, Yves Edwards, Tyron Wodlley i – od czasu do czasu – Mariusz Pudzianowski.

B

BACKFIST – uderzenie tylną częścią pięści wykonywane po wcześniejszym obrocie.
BALACHA/ARMBAR – klasyczna dźwignia prosta na staw łokciowy.
BITCH SLAP – uderzenie wewnętrzną strona otwartej dłoni.
BJJ (brazilian jiu-jitsu, brazylijskie jiu-jitsu) sztuka walki wywodząca się z judo, która ewoluowała w Brazylii. Kładzie nacisk głównie na walkę w parterze. Za jej twórców uznawana jest rodzina Gracie. Elementy bjj to podstawa wyszkolenia każdego zawodnika MMA.
BODOG FIGHT – nieistniejąca już organizacja MMA.
BRABO CHOKE/D’ARCE CHOKE – popularne duszenie w parterze, znakomita odpowiedź na pół gardę, jednak możliwe do wykonania z innych pozycji.
BTT (Brazilian Top Team) – jeden z najsłynniejszych klubów treningowych z Brazylii. Dziś jego blask nieco przygasa i wielu znanych zawodników (m.in. bracia Nogueira, Paulo Filho) odeszło z BTT do innych teamów. Najbardziej znani fighterzy Brazilian Top Team to: Ricardo Arona i Murilo Bustamante.
BUTTERFLY GUARD/MOTYLA GARDA – jeden z wielu wariantów gardy. Ułożenie nóg zawodnika przypomina skrzydła motyla, stąd nazwa techniki.

C

CALF CRANK/TAKTAROV – dźwignia prosta na staw skokowy z jednoczesnym miażdżeniem łydki. Bardzo bolesna technika.
CARTWHEL PASS – jedno z najbardziej widowiskowych przejść gardy, polegające na zrobieniu „gwiazdy” nad broniącym się oponentem. Częściej spotykane w SF niż w MMA.
CB (Chute Boxe) – obok BTT największy Brazylijski klub MMA, podobnie jak konkurencyjny team i CB dziś przygasa i traci swe gwiazdy (m.in. braci Rua oraz Wanderleia Silvy).
CRAZY MONKEY – sposób walki w stójce przystosowany do MMA, gdzie tradycyjne obrony bokserskie nie zawsze skutkują (różnica w wielkości rękawic). Jedną z najlepszych CM prezentuje były mistrz UFC Quinton Rampage Jackson.
CRITICAL COUNTDOWN – taka nazwę nosiła druga runda turniejów Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
CRUCIFIX – pozycja w parterze, z której można zastosować duszenie lub dźwignie na kark. Wyglądem przypomina krzyż, stąd nazwa.

D

D’ARCE CHOKE/BRABO CHOKE – popularne duszenie w parterze, znakomita odpowiedź na pół gardę, jednak możliwe do wykonania z innych pozycji.
DANA WHITE – prezydent UFC.
DECISION – walka zakończona decyzją sędziowska.
DECISION MAJORITY(decyzja większościowa) – decyzja sędziów, w której dwóch sędziów wybrało zawodnika A, a trzeci wytypował remis.
DECISION SPLIT (decyzja niejednogłośna) – decyzja sędziów, w której dwóch z nich wybrało zawodnika A, a trzeci wybrał zawodnika B .
DECISION UNANIMOUS (decyzja jednogłośna)– decyzja sędziów, w której wszyscy zgodnie wybrali zawodnika A albo B.
DOSIAD – jedna z podstawowych pozycji w parterze. Daje znaczną przewagę zawodnikowi będącemu z góry, ponieważ może on stosować zarówno uderzenia, jak i szereg poddań.
DOUBLE LEG TAKEDOWN – zapaśnicze sprowadzenie do parteru, wejście w nogi z uchwyceniem dwóch nóg oponenta.
DRAW – walka zakończona remisem. Rzadko spotykany rodzaj rozstrzygnięcia pojedynków w MMA.
DREAM – Japońska organizacja założona po upadku PRIDE FC przez ludzi z DSE oraz FEG w wyniku połączenia Yarennoka i K-1 Hero’s.
DSE (Dream Stage Entertiment) – korporacja stojąca za organizacją gal PRIDE FC, dziś już nie istnieje. Byli pracownicy DSE stworzyli galę Yarennoka, a teraz wraz z FEG zajmują się produkcją DREAM.
DUSZENIE TRÓJKĄTNE/TRIANGLE CHOKE – klasyczna technika kończąca z gardy. Zawodnik dusi przeciwnika przy pomocy nóg, które swym ułożeniem przypominają trójkąt – stąd nazwa.
DYNAMITE – nazwa gal sylwestrowych K-1.

E

ELITE XC – nieistniejąca już amerykańska organizacja MMA.
EZEKIEL CHOKE – duszenie możliwe do wykonania zarówno z gardy, jak i z dosiadu. Często stosowane w walce w gi, jednak nie jest ono konieczne do poprawnego wykonania techniki.

F

FEG (Fighting and Entertainment Group) – korporacja stojąca za organizowaniem gal K-1, K-1 Max, oraz niegdyś K-1 Hero’s. Obecnie promuje także gale DREAM.
FERTITTA (Frank & Lorenzo Fertitta) – bracia, którzy są właścicielami korporacji ZUFFA LLC. Stoi ona za organizacją gal UFC.
FINAL CONFLICT – taką nazwę nosi trzecia, i zarazem ostatnia runda, turniejów Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
FLYING KNEE – uderzenie kolanem z wyskoku.
FLYING SUBMISSION – ogół technik, które można wykonać „w locie” m.in. Latająca balacha i Latające duszenie trójkątne nogami.
FOREARM CHOKE – duszenie przedramieniem, powodujące ucisk na krtań.

G

GARDA – podstawowa pozycja obronna w parterze. Umożliwia nie tylko skuteczna obronę z pleców, ale także zakończenie walki przez szereg poddań.
GI – ubiór treningowy stosowany m.in. w bjj i judo.
GOGOPLATA – duszenie wykonywane z gardy, przypomina duszenie trójkątne, jednak wykonywane jest goleniem. Popularność zyskało, kiedy Shinya Aoki pokonał nim faworyta – Joahima Hansena.
GROUND GAME
– częste określenie na walkę w parterze.
GUILLOTINE CHOKE – duszenie połączone z dźwignią na kark, możliwe do wykonania zarówno w stójce, jak i w parterze.
GUMOWA GARDA/ RUBBER GUARD – wariant klasycznej gardy przystosowany do MMA. Uniemożliwia przeciwnikowi zadawanie ciosów, a broniącemu się daje możliwość stosowanie wszelakich poddań. Jedną z najlepszych gumowych gard możemy zobaczyć u Shinya Aokiego lub B.J. Penna.
G&P/G’N’P (ground and pound) – ogół uderzeń w parterze lub taktyka walki polegająca na sprowadzeniu przeciwnika na ziemię i wykończeniu go uderzeniami.

H

HAMMER FIST – uderzenie dolna częścią pięści, tzw. uderzenie ‘młotkowe’.
HAMMER HOUSE – amerykański team treningowy. Jego członkami są m.in. Kevin Randleman, oraz Mark Coleman.
HEADBUT – uderzenie głową, obecnie zakazane w MMA, dozwolone w VT.
HEEL HOOK/SKRĘTKÓWKA – dźwignia skrętowa na staw skokowy.
HIGH KICK – kopnięcie w głowę podczas walki w stójce.

I

IFL (International Fighting League) – nieistniejąca już amerykańska organizacja MMA. Wyróżniała ją konfrontacja drużyn.
INJURY – kontuzja.

J

JACKSON’S SUBMISSION FIGHTING – jeden z najlepszych teamów treningowych założony przez najlepszego stratega w MMA (Grega Jacksona). Kuźnia talentów, w której trenują m.in. George St. Pierre i Rashad Evans.

K

K-1 – najbardziej prestiżowa organizacja strikingu, zarządzana przez FEG.
K-1 HERO’S – nieistniejąca już organizacja MMA, która zarządzana była przez FEG.
K-1 MAX – K-1 z tą różnicą, że w „Maxie” walczą zawodnicy do 70 kg.
KEYLOCK – ogólna nazwa kluczy na rękę.
KIMURA – klucz na rękę.
KNEEBAR – dźwignia prosta na staw kolanowy.
KO (Knock Out) – zakończenie walki kiedy przeciwnik – po ciosie – całkowicie traci przytomność.
KSW (Konfrontacja Sztuk Walki) – najbardziej prestiżowa organizacja MMA w Polsce.

L

LEGLOCK – ogólna nazwa kluczy na stopę.
LOW KICK – niskie kopnięcie w wewnętrzną lub zewnętrzną część uda.
LUCKY PUNCH – przypadkowe uderzenie, które nokautuje przeciwnika.
L&P/L’N’P (lay & pray) – w swobodnym tłumaczeniu – ‚leż i módl się’. Taktyka walki polegająca na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, zdobycia przewagi punktowej i utrzymania jej do końca walki przy pomocy szeregu trzymań. Bardzo nudny sposób prowadzenia walki stosowany m.in. przez Tito Ortiza i Ricardo Aronę.

M

MATA LEAO/RNC (Rear Naked Choke) – klasyczne duszenie zza pleców.
MIDDLE KICK – kopnięcie na tułów przeciwnika.
MMA (mixed martial artsmieszane sztuki walki) – formuła walki umożliwiająca stosowanie technik z różnych sztuk walki, zarówno chwytanych, jak i uderzanych.

MMA ATTACK – polska organizacja MMA powołana do życia w 2011 roku w Warszawie.
MODERN GRAPPLING – nowoczesne odmiany stylów chwytanych, jak bjj czy SF. Przeciwwaga do klasycznych stylów chwytanych, np. judo czy zapasów.
MONGOLIAN CHOP – uderzenie obiema otwartymi dłońmi naraz, kierowane w uszy przeciwna. Rozpropagowane przez Kazushiego Sakurabę.
MOTYLA GARDA/BUTTERFLY GUARD – jeden z wariantów gardy, spotykana gównie w bjj oraz SF, rzadziej w MMA.

N

NC (No Contest) – walka uznana za taką, która się nie odbyła, np. po poważnym faulu z jednej ze stron.
NECK CRANK – bardzo groźna dźwignia na kark.
NHB (No Holds Barred) – ogólne określenie na formuły walki z ograniczonymi regułami.
NORTH-SOUTH/PÓŁNOC-POŁUDNIE – jedna z wielu pozycji w parterze. Inna nazwa to 6/9.
NORTH-SOUTH CHOKE – duszenie wykonywane z pozycji północ-południe.
NSAC (Nevada State Athletic Commission ) – komisja do spraw sportu dla stanu Nevada. Ma wpływ na wszystko – od zarobków zawodników, po testy antydopingowe.

O

OBALENIE/SPROWADZENIE/TAKEDOWN – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut alub wejście w nogi.
OCTAGON – miejsce walki w niektórych organizacjach MMA. Ośmiokąt ogrodzony siatką, zapobiegającą wypadaniu zawodników. Często mylnie nazywany ‚klatką’.
ODKLEPANIE/TAPOUT – zakończenie walki przez poddanie się przeciwnika, sygnalizowane trzykrotnym klepnięciem ręką w jakiekolwiek podłoże.
OMOPLATA – bardzo widowiskowy wariant klucza na rękę zakładany nogami.

P

PEDELADA/UPKICK – kopniecie w głowę stojącego przeciwnika, podczas walki z pleców.
PILEDRIVER – niezwykle widowiskowy rzut zaczerpnięty z pro wrestlingu. Można go zobaczyć w walce Boba Sappa, gdy ten wykonuje go na Minotauro”.
PIMP SLAP – uderzenie otwartą dłonią, a konkretnie jej zewnętrzną stroną.
PODDANIE/SUBMISSION – technika kończąca, zmuszająca przeciwnika do poddania się.
POUND FOR POUND/P4P – w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co ‚bez podziału na kategorie wagowe’. Głównym założeniem klasyfikacji pound for pound jest wyłonienie najlepszego zawodnika na świecie, eliminując przewagę wagi zawodników najcięższych. Podstawowym i jedynym kryterium w takim rankingu jest ocena osiągnięć zawodnika na tle kategorii wagowej, w której walczy, z wzięciem pod uwagę poziomu tejże dywizji (przykładowo dużo łatwiej być czołowym zawodnikiem wagi ciężkiej niż lekkiej, ponieważ w tej drugiej jest wyższy poziom i więcej utalentowanych zawodników).
POZYCJA BOCZNA – jedna z podstawowych pozycji w parterze, umożliwia sprawne kontrolowanie przeciwnika oraz stosowanie uderzeń kolanami i wiele rodzajów poddań.
PRIDE FC – nieistniejąca już japońska organizacja MMA. Dla wielu kultowa i niepowtarzalna. Dziś ludzie odpowiedzialni za PRIDE FC współtworzą DREAM.
PRZETOCZENIE/SWEEP – akcja prowadząca do zmiany pozycji na korzystniejszą.

R

RNC (Rear Naked Choke) /MATA LEAO – klasyczne duszenie zza pleców.
RED DEVIL SPORT CLUB – najbardziej znany Rosyjski team treningowy. Trenuje w nim m.in. Fedor Emelianenko.
RING – miejsce walki w niektórych organizacjach MMA.
ROYCE GRACIE – „żywa legenda”, zwycięzca pierwszych turniejów UFC.
RUBBER GUARD /GUMOWA GARDA –wariant klasycznej gardy przystosowany do MMA. Uniemożliwia przeciwnikowi zadawanie ciosów, a broniącemu się daje możliwość stosowania wszelakich poddań. Jedną z najlepszych gumowych gard możemy zobaczyć u Shinya Aokiego.

S

SAMBO – sztuka walki wywodząca się z Rosji, której korzenie odnajdziemy w judo i zapasach. Najbardziej znany reprezentant sambo to Fedor Emelianenko.
SENGOKU – Japońska organizacja MMA. Organizowana przez WVR.
SF (Submission Fighting) – formuła walki, w której zmierzyć się mogą przedstawiciele różnych stylów chwytanych (np. bjj, judo, czy zapasów).
SHOCKWAVE – nazwa sylwestrowych gal PRIDE FC.
SHOOTO – japońska organizacja MMA. Od 2008 roku istnieje także Shooto Polska.
SINGLE LEG TAKEDOWN – zapaśnicze sprowadzenie do parteru za pomocą uchwycenia jednej nogi przeciwnika.
SKRĘTKÓWKA/HEEL HOOK – dźwignia skrętowa na staw skokowy.
SLAM – rozbicie o podłoże, polegające na wyniesieniu przeciwnika w górę, a następnie „wbiciu” go z impetem w matę.
SOOCER KICK – kopnięcie kierowane na głowę leżącego przeciwnika, obecnie zakazane w większości organizacji, dozwolone było m.in. w nieistniejącym już PRIDE FC.
SPRAWL – zapaśnicza obrona przed wejściem w nogi, polegająca na odrzuceniu nóg w tył.
SPROWADZENIE/OBALENIE/TAKEDOWN – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut albo wejście w nogi.
STOMP – akcja polegająca na przydeptaniu głowy leżącego przeciwnika, obecnie zakazane w większości organizacji, dozwolone było m.in. w nieistniejącym już PRIDE FC.
STRIKING – ogólna nazwa stylów uderzanych.
SUBMISION/PODDANIE – technika kończąca, która zmusza przeciwnika do poddania się.
SUPLESS – zapaśniczy rzut wykonywany po zajściu za plecy przeciwnika. Niebezpieczny zarówno dla rzucanego, jak i rzucającego, gdyż obaj zawodnicy lądują niemalże na samym karku.
SUPERMAN PUNCH – uderzenie ręką poprzedzone markowanym uderzeniem kolanem.
SWEEP/PRZETOCZENIE – akcja prowadząca do zmiany pozycji na korzystniejszą.
S&B/S’N’B (Sprawl & Brawl) – taktyka walki polegająca na utrzymaniu walki w stójce za pomocą obronom przed sprowadzeniami do parteru.

T

TAJSKI KLINCZ – klincz umożliwiający skuteczne uderzenia łokciami lub kolanami.
TAKEDOWN/OBALENIE/SPROWADZENIE – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut albo wejście w nogi.
TAKTAROV/CALF CRANK – dźwignia prosta na staw skokowy z jednoczesnym miażdżeniem łydki. Bardzo bolesna technika.
TAP OUT/ODKLEPANIE – zakończenie walki przez poddanie się przeciwnika, sygnalizowane trzykrotnym klepnięciem ręką w jakiekolwiek podłoże.
TBA (To Be Announced) – skrót używany, gdy przeciwnik danego zawodnika nie został jeszcze ogłoszony.
TEAM QUEST – jeden z najbardziej znanych amerykańskich teamów treningowych, należą do niego m.in. Dan Henderson oraz Remau Therry Sokodjou.
TITLE SHOOT – szansa walki o tytuł mistrzowski.
TKO (Technical Knock Out)- nokaut techniczny. Następuje, gdy przeciwnik nie jest w stanie się bronić lub gdy lekarz orzeknie niezdolność do dalszej walki.
TOTAL ELIMINATION – taką nazwę nosiła runda otwierająca turnieje Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
TOWEL THROWN – zakończenie walki poprzez rzucenie ręcznika przez narożnik jednego z zawodników.
TRIANGLE ARMBAR – dźwignia prosta na staw łokciowy zakładana podczas próby duszenia trójkątnego
TRIANGLE CHOKE/DUSZENIE TRÓJKĄTNE – klasyczna technika kończąca wykonywana z gardy. Zawodnik dusi przeciwnika przy pomocy nóg, które swym ułożeniem przypominają trójkąt – stąd nazwa.
TRÓJKĄT RĘKOMA/ ARM TRIANGLE CHOKE – wariant duszenia trójkątnego, ale wykonywany rękami.
TUF (The Ultimate Fighter) – reality show, który odniósł ogromny sukces w USA. Zawodnicy rywalizują w nim o kontrakt z UFC.

U

UFC (Ultimate Fighting Championship) – obecnie największa organizacja MMA na świecie. Należy do ZUFFA LCC.
UFN (Ultimate Fight Night) – mniejsza organizacja ZUFFA LCC, mająca głównie na celu promocje mniej znanych zawodników.
UNDERDOG – zawodnik, który przed walka jest przez większość widzów skazywany na porażkę.

V

VT (Vale Tudo – Wszystko Idzie)- formuła walki odznaczająca się minimalną ilością zasad. Obecnie praktycznie zapomniana, gdyż ewoluowała w MMA.

W

WITHDRAW – wycofanie się z walki przed rozpoczęciem pojedynku
WVR (World Victory Road) – federacja organizująca gale SENGOKU.

X

XTREME COUTURE – obecnie jeden z najbardziej obleganych teamów treningowych na świecie. Założony został przez Randy’ego Couture’a po jego oszałamiającym powrocie do oktagonu.

Y

YARENNOKA – gala zorganizowana prze DSE po wykupieniu PRIDE FC przez UFC, odbyła się w Sylwestra 2007.

Z

ZUFFA LCC – korporacja zarządzająca UFC.