5.Podcięcia Lyoto Machidy

Wejście w nogi jest zbyt pospolite- kiedy prawdziwy mistrz sztuk walki chce Cię przewrócić po prostu zahacza stopą o Twoją nogę wykroczną i lekko Cię popycha.Tak, ta troche dziwna technika widywana przez Ciebie na lekcjach karate na które uczęszczałeś jako dzieciak jest teraz używana żeby ośmieszyć niektórych z najlepszych zawodników na świecie.

Lyoto nie jest zainteresowany spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu u swojego przeciwnika ani zakończeniem walki tak  szybko jak to możliwe.Jedynym celem „Smoka” jest ukazanie wyższości swojego stylu.Woli złamać przeciwnika mentalnie niż fizycznie. Używa swojego podcięcia, które  prawidłowo zrobione wykorzystuje Twój pęd przeciwko Tobie, frustruje i rozprasza. Wykonane przez Lyoto to prawdziwa poezja.

4.Tajski klincz Andersona Silvy

Miasto Ciudad Juarez, gułag w Północnej Korei, klincz Andersona Silvy. Nie są to najlepsze miejsca w których można być, delikatnie mówiąc. Rich Franklin przekonał się o tym w bardzo bolesny sposób ( i obudził się bez pasa mistrzowskiego) na UFC 64, kiedy Silva zapiął swój klincz i uderzał kolanami w głowę i korpus Richa aż ten bezwładnie opadł na matę. Franklin był kompletnie bezradny w charakterystycznym dla „Pająka” uchwycie i po walce powiedział że nie był przygotowany na to jak silny jest Anderson w tej pozycji. No cóż, teraz już wie.

Wydawca „Victory Belt” pracuje nad książką instruktażową poświęconą całkowicie klinczowi Andersona Silvy, więc pewnego dnia i Ty będziesz mógł zmienić pozornie prosty uchwyt kontrolujący Twojego przeciwnika w wyrok śmierci.

3.Wysokie kopnięcia  Mirko Cro-copa

W czasach gdy Mirko był uważany za drugiego najlepszego zawodnika Pride, jego wysokie kopnięcie było elementem najgorszych koszmarów, takich, przy których moczy się łóżko.Potrafił zrobić jajecznicę z mózgu nawet zawodnikowi który jakimś cudem je zblokował. Fakt że rozbił tym ciosem tak wielu przeciwników wydaje się tym bardziej ironiczny gdy spojrzymy nań przez pryzmat jego porażki z Gonzagą, który pokonał byłego komandosa jego własną bronią.

2.Dźwignia na łokieć Fedora Emielianenko

Jak na faceta z wałeczkami na brzuchu Fedor jest niesamowicie zwinny. Co prawda jest on podziwiany także za wprost nieludzką szybkość z jaką zadaje ciosy, jednak to jego niebezpieczna jak pułapka na niedźwiedzie balacha – której użył do pokonania takich zawodników jak Mark Coleman, Matt Lindland i Hong Man Choi – stała się naprawdę legendarna. Armbar założony Colemanowi w ich pierwszej walce, który możecie obejrzeć powyżej, jest najlepszym przykładem, ponieważ wydaje się fizycznie niemożliwy do wykonania.Lekki skręt bioder i Coleman zostaje uwięziony w uścisku silnym jak szczęki aligatora.

Jak on sprawia że to wygląda na takie łatwe? Skąd się bierze ta siła? Fedor pewnie by powiedział: „Bóg wie”, na co my odpowiadamy: „Nie, tak na serio”.

1.Ciosy na wątrobę Basa Ruttena

Lewy hak na wątrobę w wykonaniu „El Guapo” jest prawdopodobnie pierwszym znakiem firmowym zawodnika w MMA i jego legenda tylko rośnie w siłę z czasem. Jedyny cios w korpus który mógł pewnie zakończyc walkę. Bas używał go często w czasach Pancrase kiedy te „pipki” nie pozwalały mu bić ludzi w głowę zamkniętą pięścią. Teraz cios ten ma własną koszulkę i filmy instruktażowe. Każdy kto kiedyś kiedys trenował tajski boks przy pomocy takiego filmu ma wbitą na zawszę w głowę kombinację prawy/lewy hak na wątrobę, jednak nikt nie zrobi tego tak dobrze jak robił to Bas. Nie wierzycie ? Spytajcie  Jasona Delucie.

Warte wspomnienia: obrotowe łokcie Jona Jonesa, psychotyczny młynek – ruch okrężny dłońmi praktykowany przed walką przez Wanderleia Silvę, lewy hak Rampage’a, gilotyna Joe Stevensona.

Niewarte wspomnienia ( a jednak uwzględnione): dzika furia Jamesa Thompsona po gongu, stompy na stopy Chrisa Lebena, walka na wstecznym Kaliba Starnesa.

Czy uważasz że coś przeoczyliśmy ? Oczywiście że tak uważasz. Zapraszamy więc żebyś wymienił w komentarzach inne znaki firmowe swoich ulubionych zawodników.

Wyżej zamieszczone teksty są luźnym tłumaczeniem opisów z cagepotato.com.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.