Foto Tracy Lee / Combat Lifestyle

Relacja, wyniki, bonusy.

Najlepszy zawodnik wagi półśredniej w historii MMA Georges St. Pierre (MMA 22-2) po raz szósty obronił tytuł mistrza UFC pokonując na punkty Jake’a Shieldsa (MMA 26-5-1) przed rekordową 55-tysięczną widownią w Toronto w Kanadzie.

Kanadyjczyk od początku pojedynku punktował rywala swoim firmowym lewym prostym oraz okazjonalnymi prawymi i kopnięciami. Jednak w drugiej rundzie to Shields jednym ze swoich ciosów prostych, jak się później okazało, spowodował uraz oka u mistrza, który znacznie ograniczył mu widzenie w kolejnych rundach. St. Pierre mimo kontuzji, kontynuował celne ataki lewym prostym w odsłonach drugiej i trzeciej, jednak prawie całkowicie przestał trafiać prawe sierpowe, które raz po raz mijały głowę pretendenta. Mimo, że były mistrz Strikeforce nie potrafił przenieść walki do parteru, w dwóch ostatnich rundach potrafił podjąć walkę z co raz mniej dokładnym Kanadyjczykiem. Idol miejscowych kibiców zapisał na swoje konto jeszcze czwarte pięć minut, dzięki wysokiemu kopnięciu, które wstrząsnęło Shieldsem, jednak w ostatniej odsłonie jego przewaga była już całkowicie niewidoczna. Po pełnym mistrzowskim dystansie sędziowie jednogłośnie wskazali wygraną St. Pierre’a, dla którego było dziewiąte kolejne zwycięstwo w UFC. Shields wyszedł z klatki pokonany po raz pierwszy od piętnastu występów.

W drugiej walce wieczoru Brazylijczyk Jose Aldo (MMA 19-1) po raz pierwszy obronił nadany mu w styczniu tytuł mistrza UFC w wadze piórkowej pokonując po pięciorundowej wojnie mieszkającego w Ontario Marka Hominicka (MMA 20-9). Najlepszy 66-kilowiec na świecie wygrał dwie pierwsze rundy pojedynku głównie dzięki celnym niskim kopnięciom i obaleniom, chociaż już w drugich pięciu minutach zaczynał wykazywać oznaki zmęczenia. Gdy wydawało się, że trafiający znakomitymi kombinacjami bokserskimi Kanadyjczyk zwycięży w rundzie trzeciej, Aldo mocno naruszył go kombinacją prawy-lewy sierpowy oraz serią ciosów na ziemi. Zawodnik Nova Uniao powrócił do obijania nogi rywala w odsłonie czwartej, a długim prawym prostym udało mu się posłać Hominicka na plecy. W parterze jeden z łokci mistrza spowodował olbrzymie go krwiaka na czole pretendenta i niewiele brakowało by lekarz przerwał tytułowe starcie. Zdając sobie sprawę, że przegrywa na kartach sędziowskich, Kanadyjczyk mocno zaatakował w ostatniej rundzie. Udało mu się położyć mocno zmęczonego Aldo na plecy i tam przez kilka minut obijać ciosami z gardy. Brazylijczyk dotrwał jednak do końcowej syreny i wygrał walkę jednogłośną decyzją sędziów.

Lyoto Machida (MMA 17-2) spektakularnym nokautem wysłał 47-letniego, byłego pięciokrotnego mistrza UFC Randy’ego Couture’a (MMA 19-11) na emeryturę. Brazylijczyk od początku kontrolował bieg wydarzeń w Octagonie trzymając dystans i karcąc Couture’a ciosami na głowę i kolanami na korpus, gdy ten próbował klinczować. W około pierwszej minucie drugiej rundy Machida zaskoczył legendę UFC wspaniałym front kickiem z wyskoku rodem z filmów karate, którym nie dość, że skończył walkę to jeszcze wybił Amerykaninowi zęby. Po pojedynku Couture ogłosił zakończenie swojej czternastoletniej kariery w MMA.

W dwóch walkach otwierających transmisję głównej karty swoje pojedynku zwyciężali Vladimir Matushenko (MMA 26-5) i były mistrz WEC w wadze lekkiej Benson Henderson (MMA 13-2). Białorusin w 20 sekund odprawił Jasona Brilza (MMA 18-4-1) fundując rywalowi nokaut w parterze po tym jak posłał go na deski kombinacją prawy podbródkowy – lewy sierpowy. Henderson dość wyraźnie wypunktował cenionego grapplera Marka Bocka (MMA 9-3). Amerykanin po raz kolejny pokazał, że założenie mu skutecznego duszenie graniczy z cudem, a w ofensywie potrafił skutecznie ranić rywala łokciami i kolanami w klinczu oraz mocnymi ciosami w parterze.

Dwie walki transmitowane w stacji Spike TV zakończyły się wyraźnymi zwycięstwami Rory’ego MacDonalda (MMA 11-1) i Jake’a Ellenbergera (MMA 25-5). Ten pierwszy wygrał wszystkie rundy z Nate’em Diazem (MMA 13-6) prezentując skuteczny boks i zapasy, a w trzeciej rundzie fundując rywalowi kilka wysokich lotów po efektownych suplesach. Słynący z mocnego ciosu Ellenberger już w pierwszej rundzie znokautował Kanadyjczyka Sean Piersona (MMA 11-5) lewym sierpowym w okolice ucha.

Efektownych skończeń nie brakowało w pozostałych pojedynkach gali. Pablo Garza (MMA 11-1) zapewnił sobie 129 tys. $ za poddanie wieczoru odklepując efektownym latającym trójkątem Yves’a Jabouin (MMA 15-7). Jeden z najbardziej nieszablonowych uderzaczy w MMA John Makdessi (MMA 9-0) znakomitym obrotowym backfistem pozbawił przytomności Kyle’a Watsona (MMA 13-7-1) w trzeciej rundzie. Salwadorczyk Ivan Menjivar (MMA 22-8) krótkim łokciem w klinczu najpierw złamał nos Charliemu Valencii (MMA 12-7), a później dopełnił formalności uderzeniami w parterze. Udany powrót po poważnej kontuzji nogi zaliczył Jason MacDonald (MMA 25-14) poddając trójkątem Ryana Jensena (MMA 15-8). W jedynej walce w tej części gali zakończonej przez decyzję Claude Patrick (MMA 14-1) jednogłośną decyzją sędziów pokonał Daniela Robertsa (MMA 12-2).

Walka wieczoru:

Pojedynek o pas mistrza UFC w wadze półśredniej
170 lbs.: Georges St. Pierre pok. Jake’a Shieldsa przez jednogłośną decyzję, 50-45; 2 x 48-47

Główna karta:

Pojedynek o pas mistrza UFC w wadze piórkowej
145 lbs.: Jose Aldo pok. Marka Hominicka przez jednogłośną decyzję, 48-45; 48-46; 49-46

205 lbs.: Lyoto Machida pok. Randy’ego Couture’a przez KO (front kick z wyskoku), 1:05 runda 2
205 lbs.: Vladimir Matyushenko pok. Jasona Brilza przez KO (lewy sierpowy i ciosy w parterze), 0:20 runda 1
155 lbs.: Ben Henderson pok. Marka Bocka przez jednogłośną decyzję, 3 x 30-27

Walki w Spike TV:

170 lbs.: Rory MacDonald pok. Nate’a Diaza przez jednogłośną decyzję, 2 x 30-26; 30-27
170 lbs.: Jake Ellenberger pok. Seana Piersona przez KO (lewy sierpowy), 2:42 runda 1

Walki na facebooku:

170 lbs.: Claude Patrick pok.Daniela Robertsa przez jednogłośną decyzję, 3 x 29-28
135 lbs.: Ivan Menjivar pok. Charliego Valencię przez TKO (łokieć w stójce i uderzenia), 1:30 runda 1
185 lbs.: Jason MacDonald pok. Ryana Jensena przez poddanie (trójkąt), 1:37 runda 1
155 lbs.: John Makdessi pok. Kyle’a Watsona przez KO (backfist), 1:27 runda 3
145 lbs.: Pablo Garza pok. Yves’a Jabouin przez poddanie (latający trójkąt), 4:31 runda 1

Bonusy po 129 tys. $

Walki wieczoru: Jose Aldo vs. Mark Hominick
Nokaut wieczoru: Lyoto Machida
Poddanie wieczoru: Pablo Garza

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.