https://youtube.com/watch?v=4o610JyPkGw

7 kwietnia minęło 13 lat od pamiętnej pierwszej walki Georgesa St-Pierre’a z Mattem Serrą na gali UFC 69. Serra znokautował wówczas świeżo upieczonego mistrza wagi półśredniej, sprawiając przy tym jedną z największych sensacji w historii MMA. Z tej okazji organizacja UFC udostępniła swoim fanom nagranie z całego pojedynku.

Pojedynek z Serrą był dla GSP pierwszą obroną pasa w kategorii półśredniej. W poprzedniej walce Georges znokautował Matta Hughesa, czym zemścił się za swoją pierwszą porażkę w karierze. Kanadyjczyk stawał się gwiazdą UFC, legitymował się rekordem 13-1 i pokonał trzech byłych mistrzów UFC z rzędu. Matt Serra uchodził za solidnego zawodnika, ale mało kto sądził, że znajduje się na poziomie mistrzowskim i jest w stanie zagrozić GSP. Jego rekord w ostatnich kilku walkach wynosił 3-3, a walkę o pas zagwarantowało mu tylko zwycięstwo w czwartym sezonie programu The Ultimate Fighter. Na dodatek Serra w ostatnim czasie walczył częściej w wadze lekkiej, gdzie i tak nie imponował warunkami fizycznymi. St-Pierre przeważał wzrostem, zasięgiem, wagą i umiejętnościami. Nikt nie spodziewał się faktycznego zakończenia tego starcia.

W trzeciej minucie walki Amerykanin naruszył mistrza w stójce. GSP chwiał się na nogach i upadał na kolana po kolejnych ciosach ze strony Matta. Po kilkudziesięciu sekundach przewagi Serra dopiął swego i zwyciężył przez techniczny nokaut. Walka szybko została okrzyknięta jedną z największych niespodzianek w MMA.

Dla St-Pierre’a była to druga i już ostatnia porażka w karierze. Kanadyjczyk jeszcze w tym samym roku pokonał Josha Koschecka i po raz kolejny Matta Hughesa, by w kwietniu 2008 roku odebrać utracony pas mistrzowski. Na gali UFC 83 GSP rozbił Serrę kolanami na korpus w drugiej rundzie. Tak zaczął się okres totalnej dominacji Georgesa w UFC, który pozostał mistrzem przez ponad 5 lat, broniąc w tym czasie swojego tytułu dziewięciokrotnie.

Matt Serra stracił pas już w swojej pierwszej obronie. W oktagonie wystąpił jeszcze trzy razy, kończąc karierę w 2010 roku z bilansem walk 11-7.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.