fedor_emelianenko_esther_linn
(fot. Esther Lin/MMAFighting.com)

Opracowanie na podstawie artykułu Karima Zidana o werdykcie walki Fedora Emelianenko z Fabio Maldonado i połączeniu tego pierwszego z organem regulującym ten bój. Oryginał pod adresem: http://www.bloodyelbow.com/2016/6/19/11972786/fedor-vs-maldonado-controversy-reveals-conflict-of-interest-at-efn-50

Rosyjski Związek MMA to organ nadzorujący gale MMA w Rosji. Z powodzeniem reguluje takie gale jak M-1 Global czy Absolute Championship Berkut. Podczas gali Eurasian Fight Nights 50, nastąpił jednak poważny konflikt interesów, gdyż organ ten musiał wyznaczać sędziów do oceniania… swojego szefa. Tak właśnie było w przypadku walki wieczoru w której Fedor Emelianenko mierzył się z Fabio Maldonado.

Podczas gdy większość osób spodziewała się szybkiego zwycięstwa „Ostatniego Cara”, Rosjanin stoczył praktycznie najcięższy bój w karierze i był blisko bycia znokautowanym w pierwszej rundzie. Kilkukrotnie ugięły się pod nim nogi, a lanie jakie dostał w parterze, było ciężkie do oglądania. W związku z tym, wielu uważa, że walka powinna zostać przerwana już w pierwszej rundzie na korzyść Maldonado. Sędzia pojedynku Victor Korneev, nie zdecydował się jednak zainterweniować i dał mnóstwo czasu Fedorowi na to by doszedł do siebie. W drugiej rundzie Fedor złapał nieco werwy i zaliczył powrót w którym to on nagle zaczął rozdawać karty atakując zmęczonego Fabio. Z racji totalnego wygazowania Brazylijczyka, Fedor zaczął odzyskiwać punkty i wielu widziało remis w tej walce. 10-8 w pierwszej rundzie i 2x 10-9 w drugiej. Pojedynek jednak zakończył się większościową decyzją, a ekipa Maldonado oświadczyła, że wniesie protest w imię tak wielkiej niesprawiedliwości.

Kilkanaście dni przed walką, Rosyjski Związek MMA ogłosił nazwiska trzech sędziów mających oceniać ten bój: Evgenya Gribkova, Alexeya Gorokhova oraz Marię Makhmutovą. Dla wielu było to niespodzianką, gdyż trójka ta była Rosjanami w walce Rosjanina z Brazylijczykiem. Nie zdecydowano się na to by walkę tę oceniali sędziowie z zagranicy. To właśnie najważniejszy aspekt tego wszystkiego, bowiem Fedor Emelianenko jest prezydentem Rosyjskiego Związku MMA i na stanowisko to, został jednomyślnie wybrany kilka lat wcześniej! Raporty niby mówią o tym, że Fedor zawiesił swoje „szefownie” Rosyjskiemu Związkowi MMA, po tym jak postanowił wrócić do czynnych startów, ale jak podaje Karim Zidan, podczas mistrzostw Rosji w MMA, które odbywały się w Orenburgu, Fedor w dalszym ciągu był prezydentem. Nawet w oświadczeniach prasowych z 30 marca, Emelianenko przedstawiany był jako „prezydent Rosyjskiego Związku MMA”.

Nie świadczy to oczywiście o tym, że sam Fedor wybierał sędziów i był zaangażowany we wszystko co się działo w związku z jego bojem, ale w dalszym ciągu sędziowie punktowi i ringowy, byli wyznaczeni przez organizację, której głową jest Fedor. W dalszym ciągu jest to ocenianie swojego szefa. Jak bardzo niekomfortowo czuł się sędzia ringowy gdy widział swojego szefa bez litości obijanego? I nie chodzi wcale o współczucie, ale instynkt samozachowawczy! Bowiem co zrobić? Przerwać pojedynek i narazić się na gniew głowy jedynego w Rosji związku MMA respektowanego przez Ministerstwo Sportu? Czy może puścić walkę dalej i dać go zabić? Co gorsze? Okazuje się jednak, że wszyscy rosyjscy sędziowie spełnili swoje zadanie (wg rosyjskich standardów). Punktowi dobrze wypunktowali, a ringowy nie dał zabić swojego szefa i dzięki temu, że nie przerwał, dał mu szansę na powrót.

Jedyną osobą, która punktowała remis, była Maria Makhmutova, która – co jest bardzo ciekawe – jako jedyna musiała się tłumaczyć z werdyktu w państwowej telewizji. Jako jedyna! Karim Zidan przetłumaczył przeprowadzony z nią „wywiad”:

Czy pierwsza runda była 10-8 czy 10-9?
10-8

Dalsze rundy dla Fedora?
Tak

Za bardzo się martwisz. Jesteś zadowolona zważywszy na fakt, że ten rezultat nie wpłynął na ostateczny wynik, który został wytypowany przez dwójkę pozostałych sędziów?
Nie, tu nie chodzi o remis. Fedor jest mi bardzo bliski. Przede wszystkim było mi bardzo ciężko oglądać to wszystko, nie pokazując przy tym prawie w ogóle emocji. Po drugie, zawsze ciężko jest wydawać decyzje nie faworyzujące osoby, która są ci bliskie. Ale sędziowie muszą być sędziami. Sądzę, że Fedor to zrozumie.

Czy ktoś konsultował się z tobą w kwestii obrażeń Fedora?
Spojrzałam na Fedora i zobaczyłam, że jego oko się zamknęło po pierwszej rundzie. Gdyby lekarz powiedział mi, że walka powinna zostać przerwana, to przerwałabym walkę i nie dyskutowała z lekarzem.

Zatem jeśli byłabyś sędzią ringowym, przerwałabyś walkę?
Tak. Przerwałabym. W Rosji, turnieje MMA są sędziowane przez sędziów z Rosyjskiego Związku MMA, organizacji stworzonej przez Fedora.

Jak widać nie tylko sędziowie byli wybierani przez Związek, któremu przewodzi Fedor, ale też byli z nim w bliskich stosunkach! Większościowa decyzja dla Fedora, była szeroko komentowana w Rosji. Sergey Kharitonov uznał, że walka powinna zostać ogłoszona remisem. Z kolei Abdulmanap Nurmagomedov (ojciec Khabiba) napisał: „Podczas walk w ojczyźnie, wspieramy naszą legendę – Fedora. Jednak w każdym innym kraju, w najlepszym wypadku byłby to remis! Nie możemy tego ciągnąć w nieskończoność i uważam, że jesteśmy winni bo zostaliśmy zepsuci przez przekonujące zwycięstwa Fedora. MMA czeka na nowych bohaterów w wadze ciężkiej”. Na gali był też Radmir Gabdullin, były zawodnik M-1 Global. To on był odpowiedzialny za nadzór nad trzema sędziami punktowymi. Jednak jego imię zostało „zatajone” w oficjalnych informacjach prasowych przed tą galą. Może dlatego, że jest wspólnikiem Fedora?

Karim Zidan jasno daje do zrozumienia, że jego artykuł i fakty, które wyciągnął na światło dzienne, nie świadczą o tym, że walka była ustawiona, ale, że nastąpił poważny konflikt interesów. Sędziowie nie byli bezstronni, ringowy nie był bezstronny, a nawet organ nadzorujący podlegał pod Fedora. Cała gala to było po prostu prywatne przedsięwzięcie, które było nadzorowane przez firmę Fedora Emelianenko i pracownicy oceniali swojego szefa.

Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

44 KOMENTARZE

 1. Ciekawe czy zostanie cokolwiek z tym zrobione? Ale nie oszukujmy się, nie tylko w rosji działa to tak, że zawodnik walczący u siebie jest faworyzowany (patrz "druga organizacja na świecie")

 2. Przerwanie w pierwszej rundzie jest tak oczywiste, że szkoda się nad tym rozwodzić. Niedorzeczny jest przy tym argument, że Fedor się jednak pozbierał i przewalczył kolejne dwie rundy. Gdyby babcia miała wąsy… A gdyby się nie pozbierał tylko przyjął jeszcze parę ciosów, a po walce został warzywem? Fiedzia rył łbem matę jak świnia trufle, nie było tam kompletnie żadnej obrony. Uratował się tylko tym, że Fabio albo spuchł albo mu jakiś kark z trybun krzyknął, że chyba zapomniał za co dostał pieniądze. Niedorzeczne jest tak samo zastanawianie się czy w pierwszej rundzie powinno być 10-8. Tam się trzeba zadumać nad 10-7, a nie 10-9…

 3. U nas to by bylo nie do pomyslenia, wszystkie kontrowersje jakie sa (najczesciej wynikaja one jedynie z niewiedzy ogladajacych) sa szybko wyjasniane przez grono niezaleznych specjalistow.

 4. sw

  U nas to by bylo nie do pomyslenia, wszystkie kontrowersje jakie sa (najczesciej wynikaja one jedynie z niewiedzy ogladajacych) sa szybko wyjasniane przez grono niezaleznych specjalistow.

  Powiedz to Thompsonowi 😆

 5. Polecam wszystkim posłuchać audycji Sumbission Radio z Karimem.
  https://player.fm/series/submission…edor-russian-mma-politics-stories-karim-zidan
  Dużo ciekawostek na temat Fedora (odrzucił dogadany kontrakt z UFC, sam sobie wybierał rywali, czemu oczywiście zaprzeczał) i sytuacji w Rosji.

 6. Shajs

  Dużo ciekawostek na temat Fedora (odrzucił dogadany kontrakt z UFC, sam sobie wybierał rywali, czemu oczywiście zaprzeczał) i sytuacji w Rosji.

  Szkoda, że przez całą swoją karierę Fedor nie spotkał na swojej drodze Bohdana Łazuki, który powiedziałby mu:

 7. Niech idzie do UFC ogarnie wpierdol i dowie się ile jest wart, a potem jak wyżej powiedział Pan Łazuka wraca do ciepłego kurwidołka.

 8. Szady

  Czekam na filmik z wypowiedziami "ekspertów", którzy punktowali dla Fedora. :mamed:

  eksperci KSW już lecą do Rosji. niedługo będą oświadczenia;-)

 9. Szady

  Czekam na filmik z wypowiedziami "ekspertów", którzy punktowali dla Fedora. :mamed:

  eksperci KSW już lecą do Rosji. niedługo będą oświadczenia;-)

 10. W Polsce jest niestety podobnie, z tym, że na szczęście nie mamy jeszcze związków i KSW przezornie zaczęło zatrudniać zagranicznych sędziów. Jednak federacja ma inne, nie mniej skuteczne metody na niewygodnych zawodników- np. zawsze takiego można oskarżyć o terroryzm. Ciekawe czy mają tam swojego Wojsława, który będzie teraz ukrywał się kilka miesięcy w piwnicy przed fanami i trudnymi pytaniami. 😉

 11. W Polsce jest niestety podobnie, z tym, że na szczęście nie mamy jeszcze związków i KSW przezornie zaczęło zatrudniać zagranicznych sędziów. Jednak federacja ma inne, nie mniej skuteczne metody na niewygodnych zawodników- np. zawsze takiego można oskarżyć o terroryzm. Ciekawe czy mają tam swojego Wojsława, który będzie teraz ukrywał się kilka miesięcy w piwnicy przed fanami i trudnymi pytaniami. 😉

 12. Ktoś już tu pisał, że Fedor to Fedor i to jemu trzeba coś udowodnić. Więc nie ma o czym gadać, nie da się mu nic udowodnić, Fedor król, dajcie już od razu pas UFC. :boss:

 13. Ktoś już tu pisał, że Fedor to Fedor i to jemu trzeba coś udowodnić. Więc nie ma o czym gadać, nie da się mu nic udowodnić, Fedor król, dajcie już od razu pas UFC. :boss:

 14. Werdykt był normalny, jakby tak wszystko oceniać to każda walka zakończona decyzją musiałaby być kontrowersyjna.

 15. Werdykt był normalny, jakby tak wszystko oceniać to każda walka zakończona decyzją musiałaby być kontrowersyjna.

 16. O ile można się nie zgadzać z punktowaniem na KSW w walce Mameda, to organizacja przynajmniej miała na tyle przyzwoitości, że dwóch sędziów było zza granicy i sędziowie nie mieli nic wspólnego z Mamedem. Tutaj mamy wyższy level kolesiostwa. To tak jakby Maciej Kawulski wrócił do czynnych startów w MMA i ci biedni sędziowie KSW musieli go oceniać 🙂 Też pewnie dostałby tyle czasu na dojście do siebie, co Fedor. Albo nie wiem, jakby Mirek Okniński i jego nieformalny i nieistniejący związek MMA (respektowany jakimś cudem przez IMMAF) regulował galę PLMMA na której on by walczył, a jego walkę np. sędziował Jotko 😀

  theMat

  Werdykt był normalny, jakby tak wszystko oceniać to każda walka zakończona decyzją musiałaby być kontrowersyjna.

  Werdykt może tak, ale okoliczności przyznania już nie.

 17. O ile można się nie zgadzać z punktowaniem na KSW w walce Mameda, to organizacja przynajmniej miała na tyle przyzwoitości, że dwóch sędziów było zza granicy i sędziowie nie mieli nic wspólnego z Mamedem. Tutaj mamy wyższy level kolesiostwa. To tak jakby Maciej Kawulski wrócił do czynnych startów w MMA i ci biedni sędziowie KSW musieli go oceniać 🙂 Też pewnie dostałby tyle czasu na dojście do siebie, co Fedor. Albo nie wiem, jakby Mirek Okniński i jego nieformalny i nieistniejący związek MMA (respektowany jakimś cudem przez IMMAF) regulował galę PLMMA na której on by walczył, a jego walkę np. sędziował Jotko 😀

  theMat

  Werdykt był normalny, jakby tak wszystko oceniać to każda walka zakończona decyzją musiałaby być kontrowersyjna.

  Werdykt może tak, ale okoliczności przyznania już nie.

 18. nicos

  Tym bardziej chcę Fedora w UFC.

  Baton17

  Niech idzie do UFC

  Przecież to UFC przyszło do niego, w postaci odrzuta Maldonado i ten odrzut go poskładał w pierwszej rundzie.

  Cloud

  galę PLMMA na której on by walczył, a jego walkę np. sędziował Jotko

  Żeby czasem Mirek nie skończył walki sędziowanej przez Krzycha z ujemnym wynikiem punktowym.

 19. nicos

  Tym bardziej chcę Fedora w UFC.

  Baton17

  Niech idzie do UFC

  Przecież to UFC przyszło do niego, w postaci odrzuta Maldonado i ten odrzut go poskładał w pierwszej rundzie.

  Cloud

  galę PLMMA na której on by walczył, a jego walkę np. sędziował Jotko

  Żeby czasem Mirek nie skończył walki sędziowanej przez Krzycha z ujemnym wynikiem punktowym.

 20. Baton17 Ty to błysnołeś! W UFC jest tak jak wszędzie Brock Lesnar Vs Shane Carwin sędzia też powinien przerwać? Mark Hunt vs Antonio Silva też powinien przerwać ?Anderson Silva vs Michael Bisping a tu kto waszym zdaniem powinien wygrać? Dziwni jesteście !!!!!!!!

 21. Przecież oni robią większą krzywdę Fedorowi niż jakby mu dali przegrać. Legenda powinna odejść parę lat temu, jeśli jest głodny walki, nie pieniędzy, to nikt mu nie ma prawa tego odbierać, ale niech walczy sprawiedliwie, bo takie krętactwa zostawią większą skazę na jego legendzie niż te porażki.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.