StrikeforceLogo

12 stycznia galą Strikeforce: Marquardt vs Saffiedine w Oklahoma City mniejsza z organizacji Zuffy zakończy swoją siedmioletnią działalność na rynku MMA. Scott Coker wraz wiceprezesem stacji Showtime Stephenem Espinozą potwierdził tę informację w opublikowanym oświadczeniu prasowym.

Strikeforce jako organizacja MMA rozpoczęło swoją działalność w 2006 roku pamiętną galą Shamrock vs Gracie. Było to nie tylko pierwsze wydarzenie w stanie Kalifornia regulowane przez miejscową komisję sportową, ale również przez wiele lat dzierżyło rekord największej widowni na gali MMA w Ameryce Północnej. Działalność Cokera w początkowej fazie działalności ograniczała się tylko do Słonecznego Stanu. Przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy Strikeforce przejęło aktywa upadającej EliteXC i związało się ze stacją Showtime. Pozwoliło to na podpisanie kontraktów z wieloma czołowymi zawodnikami na świecie, w tym najlepszym ciężkim w historii Fedorem Emelianenko, ale jednocześnie w dłuższym czasie doprowadziło do konieczności sprzedania organizacji Zuffie.

Co prawda gale promowane przez Cokera, szczególnie w pierwszej fazie Grand Prix wagi ciężkiej, cieszyły się sporym zainteresowaniem i osiągały dobre wyniki oglądalności, jednak wysokie wymagania finansowe gwiazd oraz przede wszystkim niezwykle wyboista współpraca z promotorami Fedora znacząca nadwyrężały budżet organizacji. Kiedy największy inwestor Silicon Valley Sports & Entertainment na początku 2011 roku postanowił wycofać się z interesu, całą organizację kupiła Zuffa. Gale Strikeforce były organizowane jeszcze przez prawie dwa lata, ale wobec nieopłacalności całego przedsięwzięcia i trudnej współpracy z Showtime, w ostatnich tygodniach zdecydowano o ostatecznym wchłonięciu tworu Cokera do największej organizacji MMA na świecie.

Dodatkowo ogłoszono również, że jedną z walk na tej ostatniej gali będzie pojedynek byłego mistrza Strikeforce w wadze średniej Ronaldo „Jacare” Souzy (MMA 16-3, 1 NC) z wielokrotnym weteranem UFC Edem Hermanem (MMA 20-8, 1 NC). 32-letni Kajman z Amazonii stracił tytuł mistrza na rzecz Luke’a Rockholda w wrześniu 2011. Była to jedyna porażka utytułowanego grapplera w klatce Strikeforce w siedmiu toczonych walkach. W 2012 roku Souza zanotował dwie wygrane poddając Bristola Marunde i nokautując w 41 sekund Dereka Brunsona co było jego pierwszym nokautem w karierze. Mający 13 walk w UFC Herman tymczasowo zasili szeregi Strikeforce na styczniowej gali. Rówieśnik Brazylijczyka nie przegrał żadnej ze swoich ostatnich czterech walk po tym jak jego pojedynek z Shieldsem na UFC 150 został uznany za nieodbyty po wpadce rywala na teście antydopingowym.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.