Janikowski

Kilka dni temu medalista igrzysk olimpijskich w Londynie i wicemistrz świata w zaspach Damian Janikowski zamieścił oświadczenie, w którym zapowiedział, że nadszedł czas na starty w zawodowym MMA.

Dziś w rozmowie z dziennikiem „Polska – Gazeta Wrocławska” trenera reprezentacji narodowej w zapasach w stylu klasycznym Andrzej Maksymiuk odniósł się do tego oświadczenia i stwierdził, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła:

Na dziś Damian nigdzie nie odchodzi. Coś źle sformułował, pewne rzeczy zamieścił pod wpływem emocji, nie odpoczął, nie ochłonął. Na tę chwilę z zapasów nie rezygnuje, na podjęcie takiej decyzji potrzeba czasu. Przecież nie jest za stary nawet w perspektywie kolejnych igrzysk w Tokio (2020). Ostatnio zanotował pewien regres, ale ja myślę, że jeszcze Damiana na macie zobaczymy.

Damian Janikowski zamieścił swoje oświadczenie o przejściu do MMA po tym jak nie wywalczył kwalifikacji olimpijskich do Rio de Janeiro.

43 KOMENTARZE

 1. Jak nie pozbawią go stypendium olimpijskiego to pewnie zostanie przy zapasach.

  W MMA w Polsce więcej zarabia tylko kilka osób

 2. Przecież stypendium olimpijskie dostają chyba olimpijczycy na cztery lata. Jego wysokość odpowiada miejscu na olimpiadzie a Damian na olimpiade nie pojedzie… Chyba że się myle i jak ktoś już raz pojechał to cały czas ma takie stypendium? Chyba jest coś takiego że pieniądze bedzie dostawał dożywotnio za medal olimpijski ale to raczej 'symboliczna emeryturka'.

 3. trpone92

  Przecież stypendium olimpijskie dostają chyba olimpijczycy na cztery lata. Jego wysokość odpowiada miejscu na olimpiadzie a Damian na olimpiade nie pojedzie… Chyba że się myle i jak ktoś już raz pojechał to cały czas ma takie stypendium? Chyba jest coś takiego że pieniądze bedzie dostawał dożywotnio za medal olimpijski ale to raczej 'symboliczna emeryturka'.

  Nie wiem na jaki okres czasu ale znalazlem takie cos
  Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie (Dz. U. z 2014 r., poz. 715, z późn.zm.) oraz art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy budżetowej na rok 2016 (Dz. U. z dnia 4 marca 2016 r., poz. 278) wysokość świadczenia pieniężnego dla:

  1. medalistów igrzysk olimpijskich,
  2. medalistów igrzysk paraolimpijskich lub zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 rokiem będących odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich,
  3. medalistów igrzysk głuchych lub zawodów sportowych odbywających się przed 2001 rokiem będących odpowiednikiem igrzysk głuchych,
  4. medalistów zawodów Przyjaźń 84

  w 2016 roku wynosi 2.623,38 zł.

  Kokosow to nie ma

  Jeszcze to tylko to jakies stare dane:
  Sytuacja ta uległa zmianie wraz z wejściem w życie 20 września 2006 roku nowego rozporządzenia Ministra Sportu w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej. Rozporządzenie to rozszerza krąg sportowców uprawnionych do stypendium. Do tej pory mogli otrzymać je tylko ci, którzy uzyskali kwalifikacje do igrzysk olimpijskich lub medaliści zawodów międzynarodowych. Zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia, stypendium będzie mogło zostać przyznane członkowi kadry narodowej w dyscyplinach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, który zajmie jedno z ośmiu pierwszych miejsc na danych zawodach międzynarodowych. Na przyznanie stypendium nie będzie miało wpływu wynagrodzenie z tytułu uprawiania sportu kwalifikowanego bądź też stypendium, które sportowiec otrzymuje od klubu sportowego. Sportowiec jednakże, jako spełnienie warunku otrzymania stypendium, będzie musiał zobowiązać się pisemnie do realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy, opracowanego przez właściwy polski związek sportowy, oraz do udziału w tych zawodach.

  Rozporządzenie przyznaje stypendium również sportowcom w kategorii seniorów, którzy zajęli jedno z sześciu pierwszych miejsc w określonych konkretnie zawodach międzynarodowych, np. w zawodach cyklu Grand Prix czy też Halowych Mistrzostwach Europy w hokeju na trawie. Rozporządzenie wskazuje również, jakim kryteriom muszą odpowiadać zawody międzynarodowe, aby zwycięstwo w nich gwarantowało przyznanie stypendium sportowego. W zawodach takich musi uczestniczyć co najmniej 12 zawodników w danej konkurencji sportowej, 8 drużyn, osad lub załóg a także 8 państw.

  Środki te przyznawane są sportowcom na okres realizacji programu przygotowań do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata lub Europy oraz udziału w tych zawodach, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawodnik uzyskał osiągnięcia sportowe. Podstawą ustalenia miesięcznej wysokości stypendium stanowi kwota bazowa 2.300 zł, stąd mistrz olimpijski będzie otrzymywał stypendium w wysokości 6.900 zł miesięcznie, mistrz świata do 6.670 zł, a mistrz Europy do 4.600 zł.

 4. trpone92

  Przecież stypendium olimpijskie dostają chyba olimpijczycy na cztery lata. Jego wysokość odpowiada miejscu na olimpiadzie a Damian na olimpiade nie pojedzie… Chyba że się myle i jak ktoś już raz pojechał to cały czas ma takie stypendium? Chyba jest coś takiego że pieniądze bedzie dostawał dożywotnio za medal olimpijski ale to raczej 'symboliczna emeryturka'.

  Po zakończeniu kariery sportowej i jednoczesnym ukończeniu chyba 35. roku życia medaliści olimpijscy dostają ok. 2k zł/miesiąc do końca życia. Także faktycznie żadne kokosy. Niech zrobi 5 walk, po 40-50k każda i ładnie sobie dorobi do emeryturki. A za zdobycie brązu jest chyba jednorazowo 50k.

  E: Nie wiem jakie są gaże w KSW ale myślę, że takie kwoty są osiągalne dla Damiana.

 5. 2.600 to jest emerytura.

  Stypendium dla medalistów wynosi około 10000 + wszystkie inne opłaty związane z przygotowaniem

 6. Wątpię że w przypadku braku kwalifikacji na igrzyska Damian dalej będzie dostawał takie samo stypendium jak gdyby nic się nie stało do 2020 roku.

 7. trpone92

  Wątpię że w przypadku braku kwalifikacji na igrzyska Damian dalej będzie dostawał takie samo stypendium jak gdyby nic się nie stało do 2020 roku.

  No z tego co wyzej wkleilem a jest to ze strony Ministerstwa Sportu to wynika ze wieksza kase dostaje tylko na czas przygotowan. Czyli od uzyskania medalu do konca przygotowac do nastepnych igrzysk. Nie dostal sie to zostaje mu emerytura 2600 za medal dozywotnio

 8. Madrze by uczynil wiedzac jakie znaczenie maja zapasy w MMA. W zapasach jest co najyzej sredni na ten moment i raczej nic juz wiekszego nie osiagnie. MMA to dla niego chyba dobry ruch.

 9. Baton17

  Nie dostal sie to zostaje mu emerytura 2600 za medal dozywotnio

  No to jest w dupie z MMA, bo do emerytury będzie mógł dorobić góra 1000zł – zostaje mu PLMMA 😉

 10. MysticBęben

  No to jest w dupie z MMA, bo do emerytury będzie mógł dorobić góra 1000zł – zostaje mu PLMMA 😉

  No jak bedzie dobry to znacznie wiecej;) a z drugiej strony lepsze 1000niz nic chociaz tez czy warto za tyle w leb dostawac

 11. Baton17

  No jak bedzie dobry to znacznie wiecej;

  Chodziło mi o to, że do emerytury nie możesz (oficjalnie) dorobić dużo więcej 😉

 12. Z tego co pamiętam to emerytura "olimpijska" jest po ukończeniu 35 lat.Zostanie na kolejne 4 lata w zapasach to był by chyba największy jego błąd i nie chodzi nawet,że coś osiągnie lub też nie ale na MMA będzie za późno.Ma kilku sponsorów w tym jednego dobrego,którzy raczej nie odejdą a wręcz przeciwnie jeśli pójdzie w stronę MMA.Do tego w Polsce cały czas się rozwija MMA i trochę hajsu jest do ugrania,a nawet jak coś nie wyjdzie to może zostać Trenerem zapasów pod MMA.Osób,które potrzebują poprawić zapasy w MMA nie brakuje :DC:

 13. MMAkłowicz

  Z tego co pamiętam to emerytura "olimpijska" jest po ukończeniu 35 lat.Zostanie na kolejne 4 lata w zapasach to był by chyba największy jego błąd i nie chodzi nawet,że coś osiągnie lub też nie ale na MMA będzie za późno.Ma kilku sponsorów w tym jednego dobrego,którzy raczej nie odejdą a wręcz przeciwnie jeśli pójdzie w stronę MMA.Do tego w Polsce cały czas się rozwija MMA i trochę hajsu jest do ugrania,a nawet jak coś nie wyjdzie to może zostać Trenerem zapasów pod MMA.Osób,które potrzebują poprawić zapasy w MMA nie brakuje :DC:

  Nazwiska. Albo nie, od razu ban!

 14. MysticBęben

  Chodziło mi o to, że do emerytury nie możesz (oficjalnie) dorobić dużo więcej 😉

  Spoko;)

  A tak poza tym nie zapominajmy drodzy panowie ze Damian jest zawodowym zolnierzem wiec pensja sluszna, krotka praca i dobra emerytura;) wiec te 2600 to dodatek do wojska;)

 15. Demetrius Johnson

  Jest 5883 medalistów olimpijskich(…)

  Także ten. Facet z taką bazą zapasów mam nadzieję będzie miażdżył swoich rywali, trochę stójki, bjj i będzie materiał na zajebistego zawodnika MMA.

 16. Może Damian dostanie wsparcie finansowe bezpośrednio od związku a nie PKOlu i stąd trener jest przekonany że zostanie w zapasach.

 17. Problem jest jeden bo o ile pamiętam on jest klasycznym zapaśnikiem a strasznie nudne są to zawody (brak ataków na nogi czy nawet poniżej pasa)… Styl wolny to zupełnie coś innego…

 18. Mateusz Smoter

  Oglaszaja, dementuja, za chwile zwowu beda oglaszac…. ehhh. Nie tylko u Conora takie akcje 😀

  Moze, tak jak i w przypadku Conora, trener po prostu uczestniczy w procesie nrgocjacyjnym Damiana 😉

 19. VaeVictis

  Moze, tak jak i w przypadku Conora, trener po prostu uczestniczy w procesie nrgocjacyjnym Damiana 😉

  Chyba z @Bosy m :mamed:

 20. VaeVictis

  Moze, tak jak i w przypadku Conora, trener po prostu uczestniczy w procesie nrgocjacyjnym Damiana 😉

  Chyba z @Bosy m :mamed:

 21. Słabe to jest. Taka sportowa telenowela. Chcr przejść do MMA to niech przechodzi. Nie chce to niech skupi się na zapasach i nie gada o Mma. Chyba chce załapać dwie sriki za ogon co mu napewno na dobre nie wyjdzie.

 22. Słabe to jest. Taka sportowa telenowela. Chcr przejść do MMA to niech przechodzi. Nie chce to niech skupi się na zapasach i nie gada o Mma. Chyba chce załapać dwie sriki za ogon co mu napewno na dobre nie wyjdzie.

 23. Jeśli nie teraz to już lepiej żeby nigdy nie przechodził do mma, bo później tym bardziej nic nie osiągnie w tym sporcie poza dobrą wyplatą, a też wątpię by Damian miał ogarnięte podstawy bokserskie. Samymi zapasami w mma nie zajdzie daleko, chyba że, będzie dostawać takich zawodników jak Pudzian swego czasu.

 24. Jeśli nie teraz to już lepiej żeby nigdy nie przechodził do mma, bo później tym bardziej nic nie osiągnie w tym sporcie poza dobrą wyplatą, a też wątpię by Damian miał ogarnięte podstawy bokserskie. Samymi zapasami w mma nie zajdzie daleko, chyba że, będzie dostawać takich zawodników jak Pudzian swego czasu.

 25. Hmm, MMA w Polsce jest pare lat za tym amerykańskim – więc myśle, że na naszym podwórku samą przewagą zapasów i lekkim szlifem stójki może mieć przewagę nad polską czołówką. W Ameryce czasy przewagi zapaśników się skończyły. A u nas Janikowski mógłby być takim polskim Mattem Hammilem.
  Na świecie raczej wiele nie zwojuje – ale KSW i FEN to raczej na pewno cele w których może zajść wysoko. Chciałbym by przeszedł do mma. Byłoby ciekawiej.

 26. Hmm, MMA w Polsce jest pare lat za tym amerykańskim – więc myśle, że na naszym podwórku samą przewagą zapasów i lekkim szlifem stójki może mieć przewagę nad polską czołówką. W Ameryce czasy przewagi zapaśników się skończyły. A u nas Janikowski mógłby być takim polskim Mattem Hammilem.
  Na świecie raczej wiele nie zwojuje – ale KSW i FEN to raczej na pewno cele w których może zajść wysoko. Chciałbym by przeszedł do mma. Byłoby ciekawiej.

 27. Jest mi obojetne czy przejdzie czy nie. Na pewno latwiej byloby teraz niz za 4 lata ale to i tak nie moj typ czlowieka wiec kibicowac mu nie bede

 28. Jest mi obojetne czy przejdzie czy nie. Na pewno latwiej byloby teraz niz za 4 lata ale to i tak nie moj typ czlowieka wiec kibicowac mu nie bede

 29. halibut

  Chciałbym by przeszedł do mma. Byłoby ciekawiej.

  swietni zapasnicy nie zawsze daja ciekawe walki w mma.

 30. halibut

  Chciałbym by przeszedł do mma. Byłoby ciekawiej.

  swietni zapasnicy nie zawsze daja ciekawe walki w mma.

 31. Fresh

  swietni zapasnicy nie zawsze daja ciekawe walki w mma.

  Nie musi być ciekawie w walce. Lecz ciekawie może być w rankingach. Nie każdy mistrz dawał ciekawe walki 🙂

 32. Fresh

  swietni zapasnicy nie zawsze daja ciekawe walki w mma.

  Nie musi być ciekawie w walce. Lecz ciekawie może być w rankingach. Nie każdy mistrz dawał ciekawe walki 🙂

 33. halibut

  Nie musi być ciekawie w walce. Lecz ciekawie może być w rankingach. Nie każdy mistrz dawał ciekawe walki 🙂

  Damian jeżeli trafi do mma to zakładam że będzie prowadzony osobnym torem, może minąć dużo czasu zanim zagości w rankingach.

 34. halibut

  Nie musi być ciekawie w walce. Lecz ciekawie może być w rankingach. Nie każdy mistrz dawał ciekawe walki 🙂

  Damian jeżeli trafi do mma to zakładam że będzie prowadzony osobnym torem, może minąć dużo czasu zanim zagości w rankingach.

 35. Fresh

  Damian jeżeli trafi do mma to zakładam że będzie prowadzony osobnym torem, może minąć dużo czasu zanim zagości w rankingach.

  Zobaczymy jakie będzie miał ambicje.

 36. Fresh

  Damian jeżeli trafi do mma to zakładam że będzie prowadzony osobnym torem, może minąć dużo czasu zanim zagości w rankingach.

  Zobaczymy jakie będzie miał ambicje.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.