Relacja, wyniki i bonusy.

Brazylijczycy Mauricio Rua (MMA 21-6) i Lyoto Machida (MMA 17-3) obaj wygrywali przed czasem swoje pojedynki na dzisiejszej gali UFC on FOX: Shogun vs Vera w Los Angeles, ale tylko drugi z nich zapewnił sobie status pierwszego pretendenta w kategorii półciężkiej.

Shogun w kolejnej ringowej wojnie w swoim wykonaniu zastopował w czwartej rundzie Brandona Verę (MMA 12-6). Nieoczekiwanie pojedynek był bardziej wyrównany niż przewidywano. Były mistrz UFC i zwycięzca Grand Prix Pride rozpoczął go od zdominowania Amerykanina w parterze w pierwszej odsłonie. W drugiej pojedynek się wyrównał. Co prawda Rua już na początku zranił Verę sierpami i kolanami, jednak ten doszedł do siebie i zaczął odgryzać się swoim arsenałem łokci, kopnięć na korpus i uda. Zmęczenie tempem pojedynku dało się mocno we znaki obu zawodnikom w trzecich pięciu minutach, których większość rozgrywała się w zwarciu pod siatką gdzie znowu przeważał Brazylijczyk. Wreszcie zakończenie tego emocjonującego pojedynku przyszło w czwartej rundzie, Shogun trafił rywala najpierw prawym sierpem, potem lewym, a potem wysłał go na deski kombinacją lewy – prawy. Kolejne uderzenia w parterze wymusiły reakcję sędziego Herba Deana, który przerwał pojedynek.

Mniej problemów ze zwycięstwem miał Machida, który znokautował w pierwszej rundzie Ryana Badera (MMA 14-3). Do momentu nokautu walka toczyła się pod dyktando byłego mistrza UFC, który trzymał się dystansu i stamtąd kuł rywala głównie mocnymi kopnięciami na korpus. Bader nie potrafił znaleźć żadnego sposobu na zbliżenie się do przeciwnika, a gdy wreszcie sfrustrowany spróbował uderzenia z wyskoku, Lyoto skontrował go w tempo prawym prostym, wyłączając Amerykaninowi światło.

Najlepszą walką wieczoru uznano pojedynek Joe Lauzona (MMA 22-7) z byłym mistrzem WEC Jamiem Varnerem (MMA 20-7-1). Varner wygrał pierwszą rundę szalonych wymian dwukrotnie posyłając rywala na deski. Lauzon powrócił do walki w kolejnej odsłonie zdobywając dwukrotnie plecy przeciwnika. Gdy wydawało się, że decydujące starcie padnie łupem Varnera dzięki jego skutecznemu boksowaniu, zawodnik z Arizony niepotrzebnie zdecydował się na obalenie. Bostończyk go przetoczył i błyskawicznie przeszedł do trójkąta nogami, który dał mu zwycięstwo przez poddanie. W walce otwierającej główną kartę Mike Swick (MMA 15-4) powrócił do Octagonu po ponad dwuletniej przerwie, nokautując DaMarquesa Johnsona (MMA 16-11). Kalifornijczyk miał pewne problemy w pierwszej fazie pojedynku, ale w drugiej rundzie udało mu się przechwycić kopnięcie rywala i ciosami w parterze pozbawić go świadomości.

Efektownych pojedynków nie brakowało w pozostałej części gali. Nam Phan (MMA 18-10) i Manny Gamburyan (12-7) zwyciężali odpowiednio Cole’a Millera (MMA 18-7) i Michihiro Omigawę (MMA 13-12-1) w wyrównanych trzyrundowych bataliach. Znakomity grappler Rani Yahya (MMA 17-7) swoim firmowym duszeniem północ-południe zadał trzecią porażkę z rzędu Joshowi Grispiemu (MMA 14-4), a w bratobójczym pojedynku Anglików Phil De Fries (MMA 9-1) odklepał Oliego Thompsona (MMA 9-4). Znakomicie w UFC zadebiutował John Moraga (MMA 11-1), który w niecałą rundę rozbił i znokautował Ulyssesa Gomeza (MMA 9-3). Jedynie pojedynek Phila Davisa (MMA 9-1) z Wagnerem Prado (MMA 7-0) nie znalazł rozstrzygnięcia, po tym jak Brazylijczyk został trafiony palcem w oko, a kontuzja nie pozwoliła mu kontynuować pojedynku.

Walka wieczoru:

205 lbs.: Mauricio Rua pok. Brandona Verę przez TKO (prawy sierpowy i uderzenia w parterze), 4. runda, 4:09.

Główna karta:

205 lbs.: Lyoto Machida pok. Ryana Badera przez KO (prawy prosty), 2. runda, 1:32.
155 lbs.: Joe Lauzon pok. Jamie’ego Varnera przez poddanie (trójkąt), 3. runda, 2:44.
170 lbs.: Mick Swick pok. DaMarquesa Johnsona przez KO (uderzenia w parterze), 2. runda, 1:20.

Pozostałe:

145 lbs.: Nam Phan pok. Cole’a Millera przez niejednogłośną decyzję (2 x 29-28, 28-29).
205 lbs.: Phil Davis vs. Wagner Prado walka nierostrzygnięta po niezamierzonym faulu, 1. runda, 1:28.
145 lbs.: Rani Yahya pok. Josha Grispiego przez poddanie (duszenie północ-południe), 1. runda, 3:15.
265 lbs.: Phil De Fries pok. Oliego Thompsona przez poddanie (dźwignia na szczękę), 2. runda, 4:16.
145 lbs.: Manny Gamburyan pok. Michihiro Omigawę przez jednogłośną decyzję (2 x 29-28, 30-27).
125 lbs.: John Moraga pok. Ulyssesa Gomeza przez KO (łokieć i prawy sierpowy), 1. runda, 3:46.

Bonusy po 50 tys. $

Walka wieczoru: Joe Lauzon vs. Jamie Varner
Nokaut wieczoru: Mike Swick
Poddanie wieczoru: Joe Lauzon

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.