Członkowie legendarnej rodziny Gracie, Ryron i Rener, analizują interwencję sędziego jak i samą technikę kończącą w konfrontacji
Robbiego Lawlera z Benem Askrenem do której doszło na UFC 235. Przypominamy, że podczas gali w Las Vegas były mistrz Bellatora oraz One poddał swojego oponenta – byłego mistrza UFC, poprzez duszenie “buldog”. Samemu zakończeniu towarzyszyło jednak wiele kontrowersji, gdyż tuż po interwencji sędziego Herba Deana “Ruthless” wstał oznajmiając, że nie stracił przytomności – na co wskazywało działanie arbitra.

Na swoim kanale na platformie YouTube – Gracie Brakedown – Ryron i Rener podzielili się opinią na temat przerwania starcia i stwierdzili, że nawet jeśli Herb Dean wkroczył pomiędzy walczących zbyt wcześnie, nie miało to wpływu na zakończenie, gdyż za kilka sekund Lawler i tak musiałby odklepać, inaczej skończyłby nieprzytomny.

Pytanie brzmi, czy mieliśmy do czynienia ze zbyt wczesnym przerwaniem? Tak. Czy jednak wpłynęło ono na przebieg walki? Nie. Właśnie to chcemy tutaj przedyskutować. Możliwe że pojedynek został zakończony kilka sekund wcześniej niż powinien, “hype train” Askrena został nieco wykolejony przez opinię publiczną – a nie powinien. On zasługuje na szacunek. Nawet gdybyśmy poczekali te trzy sekundy dłużej, Robbie Lawler za cztery czy pięć sekund straciłby przytomność. Chcemy wam to zaprezentować i dlatego również nie chcemy niczego odbierać Benowi Askrenowi. To był spektakularny występ.

Bracia ocenili również samą technikę kończącą, którą określili jako “dewastującą”.

To było poważne duszenie. Herb Dean wiedział, jak poważne ono było, wiedział, jak bardzo przerażająca jest to technika. To duża rzecz, dlatego sędzia zapewne przewidział, że to skończy się w przeciągu sekund, o ile już nie jest po wszystkim. Przy tak zapiętej technice nie czekać, aż ktoś odklepie szesnaście razy. Czekasz nawet na odklepanie małym palcem… bądź na bezwładnie opadającą rękę. Myślę, że nie powinniśmy aż tak generalizować i stwierdzać lakonicznie, że to była zła decyzja.

Poniżej cały materiał przygotowany przez Ryrona i Renera Gracie.

 

40 KOMENTARZE

 1. Głupie gadanie. Askren chwilę wcześniej był na drugim świecie. Może by mu brakło mocy żeby to dotrzymać? Teraz można sobie gdybać. Gdyby Dean nie przerwał to mielibyśmy jasną sytuację.

 2. Jeszcze dodam, bo nie chciałem już rozwlekać tłumaczenia, że chłopaki punktują opinie mówiące, że duszenia nie było, bo broda Robbiego była w środku (Cruz m.in tak mówił). Według nich nie ma to znaczenia, tym bardziej, że broda była skierowana na zewnątrz, co jeszcze bardziej utrudnia ucieczkę z techniki.

 3. Hearb zareagował super szybko po opadającej bezwładnie ręce. Co się stało później nie ma znaczenia. Zadziałał instynktownie. Uważam że decyzja dobra.

 4. Mnie nie satysfakcjonuje zakończenie. Nie dlatego, że Robbie nie klepał, bo jakby wyraźnie klepnął, to też by mnie nie ukontentowało. Podobnie by było, gdyby Herb wkroczył po tym GNP – mimo iż nie miałbym żadnego zarzutu do przerwania. Po prostu chciałem zobaczyć, jak gra Askrena sprawdzi się na tle kogoś z czołówki UFC. Jak byłby w stanie (konsekwentnie) obalać, i jak poradziłby sobie (konsekwentnie na przestrzeni kolejnych minut) w kontrolowaniu rywala na ziemi. Niestety nie dane było.

  Co do przerwania to gdzieś już wyraziłem opinie, ale dodam jeszcze, że zawsze zadziwia mnie, jak podzielone sa zdania. Rogan mówi, że Robbie mógł na sekundę odpłynąć. Cruz mówi, że nie ma szans, bo schodziło na szczękę. Sonnen stwierdza, że Askrenowi byłoby ciężko dopiąć technikę z tej pozycji, Gracie mówią, że w zasadzie było po wszystkim. I mimo tych sprzecznych opinii eskpertów, zawsze znajdzie się jakiś leszcz typu Luke Thomas, który w swoim śmiesznym podcaście powie, że on widział że nie było nic i jak ktoś twierdzi inaczej to się nie zna :damjan:A Luke się zna, dlatego zapuścił hipsterską brodę, żeby ukryć za nią tłusty podbródek.

 5. ruthless wyszedłby z tego :triggered:

  ta to czemu odplynal i sciemnial, ze nic nie slyszal?

  reka mu odpadla jak trupowi

 6. Askren nie jest dynamiczny, ani chyba specjalnie silny, a mimo to jak złapie, to ciężko się ueolnić.

  Do końca pierwszej rundy raczwj to Askren by rozdawał karty, bo Robbie był zdrowo wystrzelany.

  Ciekawe, czy by do drugiej rundy się zregenerował i uśpił.

 7. W nienawiści do dżudżitsu został Bijan wychowany!

  :korwinlaugh:

  Zupełnie nie wiem, czemu tak uważacie :werdum:

  Askren nie jest dynamiczny, ani chyba specjalnie silny, a mimo to jak złapie, to ciężko się ueolnić.

  To prawda. Później wrzucę jeszcze jeden wpis własnie odnośnie siły Bena – z ekstra materiału od FloWrestling. Dość ciekawe to, bo słaby i mało atletyczny a tymczasem po sieci chodzą filmiki jak w staroszkolnym stylu zgniata rękoma dwa arbuzy na raz :damjan:

 8. Mnie nie satysfakcjonuje zakończenie. Nie dlatego, że Robbie nie klepał, bo jakby wyraźnie klepnął, to też by mnie nie ukontentowało. Podobnie by było, gdyby Herb wkroczył po tym GNP – mimo iż nie miałbym żadnego zarzutu do przerwania. Po prostu chciałem zobaczyć, jak gra Askrena sprawdzi się na tle kogoś z czołówki UFC. Jak byłby w stanie (konsekwentnie) obalać, i jak poradziłby sobie (konsekwentnie na przestrzeni kolejnych minut) w kontrolowaniu rywala na ziemi. Niestety nie dane było.

  Co do przerwania to gdzieś już wyraziłem opinie, ale dodam jeszcze, że zawsze zadziwia mnie, jak podzielone sa opinie. Rogan mówi, że Robbie mógł na sekundę odpłynąć. Cruz mówi, że nie ma szans, bo schodziło na szczękę. Sonnen stwierdza, że Askrenowi byłoby ciężko dopiąć technikę z tej pozycji, Gracie mówią, że w zasadzie było po wszystkim. I mimo tych sprzecznych opinii eskpertów, zawsze znajdzie się jakiś leszcz typu Luke Thomas, który w swoim śmiesznym podcaście powie, że on widział że nie było nic i jak ktoś twierdzi inaczej to się nie zna :damjan:A Luke się zna, dlatego zapuścił hipsterską brodę, żeby ukryć za nią tłusty podbródek.

  Rogan i Schab (który chyba przechodzi mutacje) analizowali to i doszli do wniosku, że nie zawsze przedramię musi być pod szczęką, żeby weszło duszenie. Zwłaszcza jak ktoś jest w chuj silny w ściskaniu, a Askren jest podobno. I jeszcze jakiś moment zarzucili, że jak opada ręka Robbiego, to Dean reaguje od razu i wówczas Askren luzuje odrobinę chwyt (mimowolnie lub intencjonalnie, chuj już wie) i wtedy Robbie dostaje trochę tlenu i się budzi momentalnie.

  Pytanie czy to sprawia, że przerwanie było zasadne, przecież to nie Almma gdzie liczy się ciasno zapieta technika, tylko jebane UFC. Takiemu gościowi jak Lawler to powinno się dać dłuższą szansę. Możliwe, że Lawler spłynął na ułamek sekundy, a potem by poprawił jakoś pozycję i się wydostał. Albo Askren by nie poluzował chwytu bez interwencji Herba i Lawler poszedłby spać tak czy srak.

  Ostatnio Struve, w wywiadzie zaraz po walce w Prage, powiedział Hardy'emu, że jak dostał pizdę na ryj, to się obudził po chwili na ziemi. Czyli co? Były podstawy do przerwania już jak leciał na ziemię, bo na chwilę odpłynął? Wiem, że tu duszenie, a tu gong, ale chodzi o to, że na tym poziomie sportowym, to jednak goście powinni dostawać trochę kredytu i Dean mógł chwilę poczekać, te parę sekund.

 9. jeden wpis własnie odnośnie siły Bena – z ekstra materiału od FloWrestling. Dość ciekawe to, bo słaby i mało atletyczny a tymczasem po sieci chodzą filmiki jak w staroszkolnym stylu zgniata rękoma dwa arbuzy na raz

  Ten filmik widziało już całe Cohones. Nie trzeba.

 10. Prawda jest taka, że Askren najebał Robbiego jak leszcza. Nawet z tym nie handlujcie #TeamZapasy #BijanKSWCzekaInaczejCieDojedziemyw7PoKrakowskuZeSprzetemNieWKURWIAJNAS

 11. Jebać takich specjalistów.

  Od kiedy to samo założenie chwytu oznacza przerwanie walki?

  LAwler wyraźnie dał znak sędziemu że jest OK a sędzia to źle zinterpretował, jak można tego bronić?

  Askren jeśli nie zawalczy znowu z Lawlerem to Till go wyjaśni… Woodley go nie obalił a Askren nie ma w ogóle stójki.

 12. Już raz pisałem gdzieś, Robbie dał się złapać w to duszenie jak ostatnia pizda. Wjechał na takiej kurwie a skończył jak leszcz. Czy słusznie czy nie mało ważne. Miał go rozkurwic jak gnój po polu. Szkoda strzępić ryja. Tyle czekania Ruthlessa w formie a tu huj. Cain w pizde, Robbie w pizde, po mału czas zamykać ten burdel.

 13. Popijam wino ze swoją dziewczyną, więc piszę komentarze bez czytania wcześniejszych, zaraz będę nadrabiać. Chciałem tylko powiedzieć drogi @Naczelniku że bardzo mi się podoba Twoja aktywność w newsach ostatnimi czasy. Podrzucasz naprawdę ciekawe tematy, cytujesz największe autorytety świata MMA (np Chael Sonnen :heart:) i dyskutujesz z userami. To mi się podoba, tak trzymaj!

 14. Popijam wino ze swoją dziewczyną, więc piszę komentarze bez czytania wcześniejszych, zaraz będę nadrabiać. Chciałem tylko powiedzieć drogi @Naczelniku że bardzo mi się podoba Twoja aktywność w newsach ostatnimi czasy. Podrzucasz naprawdę ciekawe tematy, cytujesz największe autorytety świata MMA (np Chael Sonnen :heart:) i dyskutujesz z userami. To mi się podoba, tak trzymaj!

  Dziękować, doceniam. Wydaje mi się, że znalazłem pewną niszę w kwestii newsów, którą staram się po trochu wypełniać. Sonnen według mnie najlepszy komentator branży. Często przesadza, rzuca baity, ale ma też mega dużo oryginalnych przemyśleń na wiele tematów.

  PS: Pozdro dla dziewczyny.

 15. Hearb zareagował super szybko po opadającej bezwładnie ręce. Co się stało później nie ma znaczenia. Zadziałał instynktownie. Uważam że decyzja dobra.

  Mam takie samo zdanie.

 16. Wszystko fajnie tylko że Askrenowi też łeb opadał bezwladnie po tym gnp,niektórzy zdają się tego nie widziec/nie pamiętać.Co jest do huna z wami.

 17. Porażka Robbiego boli, ale chyba jednak Herb oszczędził Lawlerowi trochę zdrowia. Tego się wymaga od najlepszych sędziów, że uczciwie, ale jednak widzą wiecej niż inni. Będzie rewanż to się wyjaśnią.

  A czemu nie przerwano GNP? Bo Herb też chciał zobaczyć wpierdol na Askrenie:fjedzia:

 18. Prawda jest taka, że Askren najebał Robbiego jak leszcza. Nawet z tym nie handlujcie #TeamZapasy #BijanKSWCzekaInaczejCieDojedziemyw7PoKrakowskuZeSprzetemNieWKURWIAJNAS

  Najebał jak leszcza?

 19. Hearb zareagował super szybko po opadającej bezwładnie ręce. Co się stało później nie ma znaczenia. Zadziałał instynktownie. Uważam że decyzja dobra.

  W takim razie w jakim celu chwycił rękę Robbiego? Żeby się utwierdzić w tym, że Lawler odpłynął prawda? Prawda. Więc jeżeli już złapał tą rękę żeby się upewnić, że odpłynął a Lawler mu ją wyrwał i pokazał znak „:OK:” to nie powinien przerywać walki prawda? Prawda.

  Gdyby przerwał po tym jak opadła mu ręka – ok nie mam z tym żadnego problemu. Jednak skoro chwycił ją żeby sie upewnić a Lawler zareagował to jest to dla mnie ewidentny błąd.

  Jak to wytłumaczysz?

 20. W takim razie w jakim celu chwycił rękę Robbiego? Żeby się utwierdzić w tym, że Lawler odpłynął prawda? Prawda. Więc jeżeli już złapał tą rękę żeby się upewnić, że odpłynął a Lawler mu ją wyrwał i pokazał znak „:OK:” to nie powinien przerywać walki prawda? Prawda.

  Gdyby przerwał po tym jak opadła mu ręka – ok nie mam z tym żadnego problemu. Jednak skoro chwycił ją żeby sie upewnić a Lawler zareagował to jest to dla mnie ewidentny błąd.

  Jak to wytłumaczysz?

  Herb sie tlumaczyl ze nie widzial tego kciuka. Dziwne.

 21. Popatrzcie na powtórkach jak Herb zaczyna odciągać ręce Bena, ten na początku nie puszcza, następnie patrzy na Herba z miną, która mówi "co chcesz, kurwa, przecież duszę go" (co by znaczyło, że czuje, że Robbie nie omdlał) i dopiero po chwili puszcza zdziwiony ale szczęśliwy

 22. Wszystko fajnie tylko że Askrenowi też łeb opadał bezwladnie po tym gnp,niektórzy zdają się tego nie widziec/nie pamiętać.Co jest do huna z wami.

  Przecież Asken udowodnił że przerwanie tego po gnp byłoby chujową decyzją w chuj

 23. Przecież Asken udowodnił że przerwanie tego po gnp byłoby chujową decyzją w chuj

  Tak jak przerwanie tego przy podniesionym kciuku Lawlera było chujową decyzją w chuj

 24. Tak jak przerwanie tego przy podniesionym kciuku Lawlera było chujową decyzją w chuj

  Nie mówię że było dobrą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.