Ben Askren przeszedł do mieszanych sztuk walki po niesatysfakcjonującym występie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008 rok), z których to wrócił bez medalu. Mimo tego “Funky” bez wątpienia jest jednym z najlepszych zapaśników w MMA. Na swoim koncie ma dwukrotne mistrzostwo NCAA (2006 i 2007), gdzie był niepokonany przez dwa lata. Przez ten okres zwyciężył 45 pojedynków, aż w 25 z nich pokonał rywali poprzez położenie na łopatki. Jako jeden z dwóch zapaśników w historii NCAA dwukrotnie zdobył trofeum Dana Hodge’a, może się również pochwalić nagrodą imienia Wade’a Schallesa, przyznawaną za największą ilość zwycięstw przez tusz (położenie na łopatki) w sezonie. Wszystko wskazuje na to, iż już niedługo Askren powróci na zapaśniczą matę w hitowym starciu z gwiazdą zapasów, Jordanem Burroughsem – czterokrotnym Mistrzem Świata oraz Mistrzem Olimpijskim z Londynu (2012 rok).

Burroughs (MŚ z 2011, 2013, 2015 i 2017 roku, MO z 2012 roku) kilka dni temu zamieścił na swoim profilu na portalu Twitter ankietę, w której pytał swoich fanów o to, czy chcieliby zobaczyć jego starcie z Askrenem podczas zbliżającego się eventu zapaśniczego, Beat the Streets.

Wpis bardzo szybko doczekał się ponad 50 000 głosów, Askren także podchwycił temat i promował go w mediach społecznościowych. Ponadto w niedawnym odcinku podcastu The Rudis wyznał, iż niebawem najprawdopodobniej zobaczymy go w meczu zapaśniczym, gdyż “pracuje nad tematem”.

Przed momentem Ariel Helwani potwierdził, iż obaj zawodnicy zgodzili się ze sobą zawalczyć. Starcie w stylu wolnym będzie miało miejsce 6 maja podczas Beat the Streets w Nowym Jorku. Pojedynek odbędzie się w limicie do 79 kilogramów (Askren w MMA walczy w kategorii do 77 kg, Burroughs w zapasach występuje w dywizji do 74 kg). Sportowcy jeszcze w tym tygodniu mają złożyć stosowne podpisy.

Askren (MMA 19-0, 1 NC) to były mistrz Bellatora oraz ONE w kategorii półśredniej. W marcu tego roku udanie zadebiutował w największej organizacji świata, pokonując (nie bez kontrowersji) Robbiego Lawlera przez duszenie (buldog choke) na UFC 235. Jego kolejnym rywalem w MMA będzie Jorge Masvidal, z którym zmierzy się 6 czerwca podczas UFC 239.  Starcie z Burroughsem będzie bodaj pierwszym meczem zapaśniczym Bena po przejściu do MMA, będzie też pierwszym pojedynkiem obu zawodników. To “międzystylowe” wydarzenie z całą pewnością będzie jednym z większych hitów w świecie zapasów i dobrze pokazuje, jak sprawnie Amerykanie potrafią promować sport.

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO