cain.jds
(fot. Esther Lin / MMAFighting.com)

Kiedy spotkali się pierwszy raz w 2011 roku oczekiwano wiekopomnego starcia wagi ciężkiej. 64 sekundy po gongu było po wszystkim. Cain Velasquez stracił tytuł mistrza królewskiej kategorii na rzecz Juniora dos Santosa.

W przededniu ich rewanżu na UFC 155, gdyby ktoś przepowiedział, że Velasquez z dos Santosem przewalczą 25 minut i Brazylijczyk zatrzyma dwie trzecie prób obaleń Amerykanina scenariusz, który by się pojawił w głowie nie mógłby być dalszy od faktycznego przebiegu tego pojedynku. To prawda, że obrona przed obaleniami Cigano, do tej pory uważana na niesprawdzoną, przeszła test. Niestety dla Brazylijczyka został on zdeklasowany w pozostałych aspektach walki, w tym w stójce, która miała być jego największym atutem. Napór niezmordowanego Velasqueza rozpoczął się od pierwszej minuty i nie ustawał. Mimo licznych, wyglądających nieraz desperacko, nieudanych prób obaleń syn meksykańskich imigrantów parł do przodu, jakby miał forsować Rio Grande. Swoimi ciosami przebił się przez obniżoną gardę mistrza, posyłając go w czwartej minucie na deski. Cigano jakoś wyszedł z tej opresji, ale oznaczało to dla niego tylko 20 minut więcej zbierania batów.

Legendarna wytrzymałość organizmu Velasqueza pozwoliła mu znieść trudy tego niesamowitego tempa i zamęczyć swojego rywala. Jego statystyki w tym 25 minutowym sprincie mówią same za siebie. W każdej z rund wyprowadzał przynajmniej 43 ciosy i próbował przynajmniej 5 obaleń. Fightmetric zliczył, że Velasquez jako pierwszy zawodnik w historii UFC zanotował „triple-double”, tj. trafił więcej niż 100 znaczących ciosów (111) i wykonał więcej niż 10 obaleń (11). Jestem dość przekonany, iż w UFC są zawodnicy wagi lekkiej niezdolni do narzucenia i utrzymania takiego tempa przez 25 minut. Velasquez wziął absolutny rewanż za swoją szybką porażkę sprzed roku i naszym zdaniem zaliczył najlepszy pojedynczy występ w 2012 roku.

Laureat 2011: Nate Diaz przeciwko Donaldowi Cerrone (UFC 141)
Laureat 2010: Frankie Edgar przeciwko B.J. Pennowi (UFC 118)
Laureat 2009: Anderson Silva przeciwko Forrestowi Griffinowi (UFC 101)

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.