Terapia zastępcza testosteronem, znana szerzej jako TRT, była niegdyś bardzo popularna w środowisku MMA. Do najsłynniejszych zawodników stosujących TRT należeli m.in. Vitor Belfort i Dan Henderson. Z biegiem czasu jednak tego typu kuracja została zakazana przez organizacje antydopingowe, z czym nie zgadza się były mistrz kategorii średniej UFC Anderson Silva.

Niektórzy zawodnicy potrzebują hormonalnej terapii zastępczej. Gdyby USADA to odpowiednio uregulowała, to mielibyśmy sport na wysokim poziomie z udziałem zawodników, którzy już przestali walczyć. Na przykład Vitor Belfort albo nawet ja, chociaż nigdy nie poddałem się takiej kuracji. Są jednak zawodnicy, którzy są starsi i naprawdę tego potrzebują. Dan Henderson i wielu innych przestało walczyć, ponieważ TRT zostało zakazane.

Oczywiście jestem za kontrolami antydopingowymi. Uważam, że żaden zawodnik nie może i nie powinien mieć przewagi w dniu walki z powodu niedozwolonych środków. Wszystko powinno być jednak dokładnie przemyślane. Tylu zawodników odnosi kontuzje w trakcie przygotowań, przez co odwoływane są walki.

Dla przykładu, weźmiesz paracetamol i łapią cię na dopingu. Weźmiesz aspirynę i łapią cię na dopingu. Jest wiele leków, których używają sportowcy, przez co zawsze muszą się pilnować. Nie jestem przeciwnikiem USADA, jestem zdecydowanie za USADA. Myślę jednak, że powinna być pewna elastyczność jeśli chodzi o to co jest dozwolone, a co zakazane.

Anderson Silva kolejny pojedynek stoczy z Israelem Adesanyą na gali UFC 234.

29 KOMENTARZE

 1. Jak masz mało teścia tzn, że jesteś już stary. Jeśli jesteś stary to lepiej nie walcz już zawodowo a jak chcesz walczyć to na własne życzenie z mniejszym testosteronem który jest i bez żadnych płaczów, że młodsi mają go więcej.

 2. Jak masz mało teścia tzn, że jesteś już stary. Jeśli jesteś stary to lepiej nie walcz już zawodowo a jak chcesz walczyć to na własne życzenie z mniejszym testosteronem który jest i bez żadnych płaczów, że młodsi mają go więcej.

  kuracja testosteronem to jest lek, powinna być stosowana jeżeli ktoś ma go na bardzo niskim poziomie, wpływa to na wiele aspektów życia

  wolisz w wieku 50 lat być pełnosprawnym facetem czy dziadkiem co już nie ma sił na nic?

 3. kuracja testosteronem to jest lek, powinna być stosowana jeżeli ktoś ma go na bardzo niskim poziomie, wpływa to na wiele aspektów życia

  wolisz w wieku 50 lat być pełnosprawnym facetem czy dziadkiem co już nie ma sił na nic?

  Ali, mówimy tu o zawodowym sporcie a nie o byciu pełnosprawnym facetem. Niech kończy kariere i kuje dupe jak faktycznie ma takiego niskiego teścia – w czym problem?

  Chce brać strzały by móc rywalizować z młodymi którzy mają więcej testosteronu a on chce sobie go wstrzyknąć żeby stać z nimi w jednym szeregu.

  Skoro mu wiek na coś nie pozwala to niech nie próbuje otworzyć sobie furtki jeśli naturalnie jest na coś za stary.

 4. Stworzyć kategorię TRT division i po temacie. Skład: Wand Silva, A. Silva, C.P. Sonnen, D. Henderson, i oczywiście V. Belfort. Z wiekiem rozszerzać dywizję.

  Proste.

 5. Uważam, że żaden zawodnik nie może i nie powinien mieć przewagi w dniu walki z powodu niedozwolonych środków.

  Dlatego nie powinno byc kontroli. Wszyscy by brali na calego i byliby na rowni. Albo by mieli w kontrakcie ze obaj musza zrobic taki sam cykl:lol:

 6. TRT legalny dla zawodników 40+, a dla reszty ban 😛 Przecież to się nie wydarzy, Anderson niech odbębni kontrakt i papa

 7. Ja jebie, dlaczego w piłce nożnej gracze (wiem, są też wyjątki) kiedy widzą że już są u schyłku potrafią powiedzieć sobie basta i odejść.

  Zauważyłem że w sportach walki jest największy problem ze starszymi zawodnikami-czy to boks, czy mma.  Dochodzisz do pewnego momentu kiedy organizm już nie daje rady i koniec, trzeba dać sobie spokój…

  Silva do najmadrzjeszych nigdy nie należał, ale tutaj ewidentnie odplynal.

 8. To niech idzie do Bellatora. On chętnie zajmuje się starymi ludźmi, którzy ,,już nie mogą walczyć", i nie słyszałem żeby robił problem z TRT.

 9. Krzysztof Ibiszowi z wiekiem testosteron się zwiększa bo młodnieje. Czy to takie trudne zatem. Jak zawalczy w KRS w 2020 z Piotrkiem Żyłą to sami zobaczycie ile można zrobić nie biorąc niczego. I jeszcze te konfy i trash talk Piotrka Żyły, złoto „hehehe”:antonio:

 10. Dobrze mówi. Szczególnie o antybiotykach. Usada zakazuje masy substancji, które nijak maja się do poprawy warunków fizycznych, a zwyczajnie utrudniają zawodnikom życie.

  Co do trt… Z jednej stro y rozumiem, bo coraz więcej osób przechodzi na tego typu kuracje, by w starszym wieku cieszyć się pełnia życia. Z drugiej to nie fair, bo mogło by stwarzać realna różnice w oktagonie

 11. Ale ma racje, TRT to w sumie nie daje ale zapełnia ubytki. Szkoda też że ubywa stawka zawodników x dużym stażem

 12. Dobrze mówi. Szczególnie o antybiotykach. Usada zakazuje masy substancji, które nijak maja się do poprawy warunków fizycznych, a zwyczajnie utrudniają zawodnikom życie.

  Co do trt… Z jednej stro y rozumiem, bo coraz więcej osób przechodzi na tego typu kuracje, by w starszym wieku cieszyć się pełnia życia. Z drugiej to nie fair, bo mogło by stwarzać realna różnice w oktagonie

  Ale on nic nie mówi o antybiotykach :fjedzia:

 13. Warto zauważyć, że badając osoby w podobnym, czy nawet tym samym wieku poziom testosteronu może nie być taki sam. Abstrahując już od diety, suplementacji, czy reżimu treningowego są jeszcze uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy wpływu. Wyrównywanie tych różnic byłoby absurdem. Równie dobrze można by było mówić o tym, że ktoś przyswaja pewne techniki szybciej lub posiada większy zasięg w tej samej kategorii wagowej. Życie jest niesprawiedliwe i trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić.

 14. Ale on nic nie mówi o antybiotykach :fjedzia:

  Dla przykładu, weźmiesz paracetamol i łapią cię na dopingu. Weźmiesz aspirynę i łapią cię na dopingu. Jest wiele leków, których używają sportowcy, przez cozawsze muszą się pilnować. '

  '

 15. Dla przykładu, weźmiesz paracetamol i łapią cię na dopingu. Weźmiesz aspirynę i łapią cię na dopingu. Jest wiele leków, których używają sportowcy, przez cozawsze muszą się pilnować. '

  '

  No i gdzie tu antybiotyk? Chyba ze wyodrębniłes antybiotyki ze zbioru „ wiele leków”…

 16. Dla przykładu, weźmiesz paracetamol i łapią cię na dopingu. Weźmiesz aspirynę i łapią cię na dopingu.

  Dobrze, że nigdzie nie startuję, bo jeszcze komuś by się pojebało i by mnie wzięli za Jona Jonesa.

 17. Tyle lat a niektórzy dalej nie ogarnęli, że umiejętności Andiego w  myśleniu są odwrotnie  proporcjonalne do tych w klatce :fjedzia:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.