Po kliknięciu znajdziecie naszą obszerną zapowiedź, kompletną rozpiskę i „rozkład jazdy” (na końcu wpisu) przed galą ACB 53: Young Eagles, która w najbliższą sobotę zawita do Olsztyna.

Najlepsza rosyjska organizacja 18 lutego zagości w Polsce po raz czwarty i będzie to druga wizyta groźnieńskich promotorów w Olsztynie. W walce wieczoru jeden z najlepszych polskich lekkich Adrian Zieliński (MMA 16-5) skrzyżuje rękawice z solidnym Czeczenem Rasulem Yakhyaevem (MMA 10-3).

Zawodnik Berkut Arrachion Olsztyn na tę chwilę notuje w ACB bilans 2-2 i wraca po porażce z Islamem Makoevem. Polak w najmocniejszej dywizji ACB ma na koncie m.in. wartościową wygraną z mocnym Ustarmagomedem Gadzhidaudovem i przegraną na punkty z aktualnym pretendentem do mistrzowskiego pasa – Andrei’em Koshkinem. 25­-letni Rasul Yakhyaev jeżeli chodzi o doświadczenie wygląda nieco gorzej aniżeli Zieliński. Reprezentant Berkut Grozny miał okazję już występować w Polsce. Podczas PLMMA 26 w Legionowie przegrał po decyzji z Adamem Golonkiewiczem, a na poprzedniej imprezie ACB w Olsztynie walczył z Łukaszem Rajewskim (po faulu Czeczena – pojedynek przerwany i uznany za rozstrzygnięty). Ciekawym epizodem był także jego występ w ONE FC, gdzie nie sprostał niepokonanemu Amerykaninowi Lowenowi Tynanesowi. W pojedynku w klatce malezyjskiego potentata popełniał błędy na płaszczyźnie zapaśniczej, szczególnie wychodziło to podczas walki przy siatce. W najbliższą sobotę czekają nas więc derby Berkutu. Kto będzie górą, Olsztyn czy Grozny?

Rzutem na taśmę organizatorzy uratowali starcie doświadczonego Rosjanina Mikhaila Tsareva (MMA 31-6), którego pierwotnie podpisany rywal Niemiec Jonas Billstein (MMA 17-5) na tydzień przed wydarzeniem doznał kontuzji. Błyskawiczne zastępstwo w postaci Polaka – Piotra Strusa (MMA 9-3-2) zaskoczyło wszystkich i bez wątpienia takie zestawienie wygląda o niebo lepiej, jeśli chodzi o apetyt polskiego fana. Pojedynek odbędzie się w umówionym limicie -88 kg. Smaku dodaje fakt iż zawodnik stołecznego WCA Fight Team powróci po dwuletniej przerwie w występach. Szerzej o angażu Piotra Strusa napisaliśmy tutaj. „Samotny Wilk” z Nowosybirska to weteran WUFC, ProFC i Bellatora, który nieprzerwanie występuje od 2005 roku. W październiku podczas gali ACB 48 Rosjanin szybko odklepał Dagestańczyka Shamila Abdulkhalikova w pojedynku kończącym trylogię (wszystkie trzy walki wygrywał Tsarev). W ramach ciekawostki można dodać, że swego czasu rosyjski sambista wiązany był jako potencjalny rywala Borysa Mańkowskiego w klatce KSW.

W kategorii półciężkiej olsztynianin Karol Celiński (MMA 12-6-1) zmierzy się z Łukaszem Parobcem (MMA 12-5). Dla obu fighterów będzie to debiut w klatce ACB. „Cebula” był nieobecny na polskiej scenie MMA prawie dwa lata. Przerwa wynikała z poważnej kontuzji pleców. Tym bardziej cieszy jego zdrowy powrót i to przed własną publicznością! Zawodnik Berkut Arrachion Olsztyn ma obowiązujący kontrakt z KSW, gdzie przeplatał dwie porażki­ – z Goranem Reljiciem i Tomaszem Narkunem, cenną wygraną z Tomaszem Kondraciukiem. Do ACB, jak sam określił został tylko „wypożyczony”. Doświadczony reprezentant stargardzkiej filii Berserkers Team znany jest przede wszystkim z sukcesów na Wyspach Brytyjskich, gdzie dorobił się świetnego rekordu. Wydarzeniem ACB na Warmii „The Punisher” powraca na polską ziemię. Kibiców bardzo ciekawi jak potoczy się dalej kariera zarówno Celińskiego, jak i Parobca szczególnie w kontekście umowy z rosyjską organizacją. A co do samej walki – pewnie wszyscy oczekujemy krwawej stójkowej batalii!

Inny podopиeczny duetu Bońkowski – Derlacz, perspektywiczny Paweł Kiełek (MMA 7-2-1) ugości na własnym terenie niepokonanego Czeczena Bay-Ali Shaipova (MMA 2-0). Olsztynianin nie walczył od maja ubiegłego roku, kiedy to zwycięstwem nad Rimem Khazakhiemtovem udanie zadebiutował w ACB. 21-letni Kiełek mimo młodego wieku może pochwalić się ogromnym bagażem doświadczeń – ważnymi punktami w jego karierze są pojedynki dla organizacji FEN, na Fighters Arena czy PLMMA. Jego rówieśnik, młodziutki zawodnik Berkut Grozny nie powinien być jednak skreślany. Wielokrotnie przekonaliśmy się, jak złudne z rzeczywistymi umiejętnościami bywają oficjalne rekordy zawodników z Kaukazu. Bay-Ali Shaipov oprócz dwóch zawodowych pojedynków ma na koncie brązowy medal z Mistrzostw Czeczenii w Amatorskim MMA.

Oprócz wyżej wymienionych na głównej karcie zobaczymy jeszcze sześć pojedynków. W kategorii półśredniej solidny Osetyjczyk Ibragim Tibilov (MMA 10-7) stanie w szranki z doskonale kojarzonym z FEN-u czy KSW, litewskim talentem Mindaugasem Verzbickasem (MMA 11-4-2). W tym samym limicie mieszkający i trenujący w Olsztynie Czeczen,  Aslambek Arsamikov (MMA 4-2) podejmie stargardzianina  Łukasza Szczerka (MMA 4-2). Arsamikov i Szczerek są po dwóch porażkach z rzędu, więc każdemu z nich będzie na pewno zależeć na pokazaniu się i odbudowaniu rekordu. Inny miejscowy półśredni Patryk Wołodkiewicz (MMA 2-0) zmierzy się z Czeczenem Dzokharem Duraevem (MMA 2-0). Dzhokhar jest młodszym bratem byłego mistrza ACB, czołowego rosyjskiego średniego Alberta Duraeva. Wysoko notowany polski koguci Rafał Czechowski (MMA 6-3) z klubu Grappling Kraków sprawdzi umiejętności czeczeńskiego grapplera Lamberta Akhiadova (MMA 6-4) z klubu Berkut Grozny. Pojedynek zakontraktowano w limicie piórkowym.

Ciekawie zapowiada się starcie obiecującego wychowanka trenerów Bońkowskiego i Derlacza, 20-letniego Jakuba Wikłacza (MMA 4-1) z 22-letnim Czeczenem Dukvahą Astamirovem (MMA 2-0). Wikłacz dopiero tydzień temu znalazł się na karcie walk imprezy, jako ósmy reprezentant Berkut Arrachionu. Choć Polak wziął pojedynek z marszu to Mistrz Czeczenii w Grapplingu wydaje się fajną opcją do odbudowania rekordu po niedawnej szybkiej porażce z Dawidem Gralką podczas szóstej gali Spartan Fight. Czy nadzieja polskiej wagi koguciej dopisze piąte zwycięstwo do rekordu? Poniżej kompletna karta walk:

Walka wieczoru:

70 kg: Adrian Zieliński (16-5) vs. Rasul Yakhyaev (10-3)

Karta główna:

88 kg: Michail Tsarev (31-6) vs. Piotr Strus (9-3-2) *
93 kg: Karol Celiński (12-6-1) vs. Łukasz Parobiec (12-5)
70 kg: Paweł Kiełek (7-2-1) vs. Bay-Ali Shaipov (2-0)
77 kg: Ibragim Tibilov (10-7) vs. Mindaugas Verzbickas (11-4-2)
66 kg: Lambert Akhyadov (6-4) vs. Rafał Czechowski (6-3)
77 kg: Aslambek Arsamikov (4-2) vs. Łukasz Szczerek (4-2)
66 kg: Mehdi Baydulaev (3-0) vs. Murat Aktas (5-2)
61 kg: Dukvaha Astamirov (2-0) vs. Jakub Wikłacz (4-1-1)
77 kg: Dzokhar Duraev (2-0) vs. Patryk Wołodkiewicz (2-0)

Karta wstępna:

61 kg: Adlan Mamaev (1-0) vs. Burak Kizilirmak (3-0)
70 kg: Muslim Abdulaev (1-0) vs. Maciej Kaliciński (2-0)
77 kg: Umar Gaisumov (1-0) vs. Paweł Karwowski (2-0-1)
66 kg: Mansur Arsakhanov (1-0) vs. Dmitriy Shestakov (1-3)
57 kg: Shamil Akhmaev (1-0) vs. Kamil Unruh (0-0)

* – pojedynek w umówionym limicie.

ROZKŁAD JAZDY

Ceremonia ważenia:

Oficjalna ceremonia ważenia odbędzie się w piątek 17 lutego o godz. 18.00 w Wodnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym Aquasfera zlokalizowanym przy al. Piłsudskiego 69 B w Olsztynie. Wydarzenie będzie otwarte dla kibiców.

Gala ACB 53:

Gala ACB 53: Fighting Eagles 15 odbędzie się w olsztyńskiej Hali Urania zlokalizowanej przy Al. J. Piłsudskiego 44. Otwarcie bram o godz. 18.00. Start gali o godz. 18.30.

Transmisja wydarzenia

Po raz pierwszy transmisję gali będzie można również śledzić na sportowych antenach Cyfrowego Polsatu. Cała impreza będzie transmitowana na kanale Polsat Sport Fight. Kartę główną wyemituje Polsat Sport. W związku z umową z polską telewizją transmisja na YouTube została zablokowana na terenie Polski. Nasi zagraniczni użytkownicy bez problemu będą mogli obejrzeć galę na YouTube.

Karol Dąbrowski
"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.

2 KOMENTARZE

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.