ABC

A

ADCC (Abu Dhabi Combat Club) – najbardziej znana organizacja submission fightingu na świecie. To z niej wyławiane są największe gwiazdy nowoczesnego grapplingu i kontraktowane do organizacji MMA.

AFFLICTION – firma odzieżowa związana z UFC. Po ich rozłamie ze światowym gigantem, włodarze Affliction założyli własną organizację (o takiej samej nazwie), która zorganizowała dwie świetne gale (Affliction i Affliction: Banned). Ich trzecia gala niedoszła skutku, a firma z powrotem związała się z UFC.

AMERICANA – jeden z podstawowych kluczy na rękę.

ANACONDA CHOKE – duszenie wykonywane w parterze, zazwyczaj kiedy przeciwnik spróbuje nieudanego wejścia w nogi. Bardzo efektowne. Nazwę wzięło od węża duszącego swą ofiarę (charakterystyczne okręcanie się wokół oponenta).

ANKLE LOCK – bardzo popularna dźwignia prosta na staw skokowy.

ARMBAR/BALACHA – klasyczna dźwignia prosta na staw łokciowy.

ARM TRIANGLE CHOKE/TRÓJKĄT RĘKOMA – wariant duszenia trójkątnego wykonywany rękami.

ATOMIC BUTT DROP – akcja, którą wykonał Mark Hunt w walce z Wanderleiem Silvą. Skok całym ciężarem ciała na leżącego przeciwnika.

ATT (American Top Team) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich teamów treningowych. Jego członkami są m.in. „JZ” Cavalcante, Allesio Sakara, Yves Edwards, Tyron Wodlley i – od czasu do czasu – Mariusz Pudzianowski.

B

BACKFIST – uderzenie tylną częścią pięści wykonywane po wcześniejszym obrocie.
BALACHA/ARMBAR – klasyczna dźwignia prosta na staw łokciowy.
BITCH SLAP – uderzenie wewnętrzną strona otwartej dłoni.
BJJ (brazilian jiu-jitsu, brazylijskie jiu-jitsu) sztuka walki wywodząca się z judo, która ewoluowała w Brazylii. Kładzie nacisk głównie na walkę w parterze. Za jej twórców uznawana jest rodzina Gracie. Elementy bjj to podstawa wyszkolenia każdego zawodnika MMA.
BODOG FIGHT – nieistniejąca już organizacja MMA.
BRABO CHOKE/D’ARCE CHOKE – popularne duszenie w parterze, znakomita odpowiedź na pół gardę, jednak możliwe do wykonania z innych pozycji.
BTT (Brazilian Top Team) – jeden z najsłynniejszych klubów treningowych z Brazylii. Dziś jego blask nieco przygasa i wielu znanych zawodników (m.in. bracia Nogueira, Paulo Filho) odeszło z BTT do innych teamów. Najbardziej znani fighterzy Brazilian Top Team to: Ricardo Arona i Murilo Bustamante.
BUTTERFLY GUARD/MOTYLA GARDA – jeden z wielu wariantów gardy. Ułożenie nóg zawodnika przypomina skrzydła motyla, stąd nazwa techniki.

C

CALF CRANK/TAKTAROV – dźwignia prosta na staw skokowy z jednoczesnym miażdżeniem łydki. Bardzo bolesna technika.
CARTWHEL PASS – jedno z najbardziej widowiskowych przejść gardy, polegające na zrobieniu „gwiazdy” nad broniącym się oponentem. Częściej spotykane w SF niż w MMA.
CB (Chute Boxe) – obok BTT największy Brazylijski klub MMA, podobnie jak konkurencyjny team i CB dziś przygasa i traci swe gwiazdy (m.in. braci Rua oraz Wanderleia Silvy).
CRAZY MONKEY – sposób walki w stójce przystosowany do MMA, gdzie tradycyjne obrony bokserskie nie zawsze skutkują (różnica w wielkości rękawic). Jedną z najlepszych CM prezentuje były mistrz UFC Quinton Rampage Jackson.
CRITICAL COUNTDOWN – taka nazwę nosiła druga runda turniejów Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
CRUCIFIX – pozycja w parterze, z której można zastosować duszenie lub dźwignie na kark. Wyglądem przypomina krzyż, stąd nazwa.

D

D’ARCE CHOKE/BRABO CHOKE – popularne duszenie w parterze, znakomita odpowiedź na pół gardę, jednak możliwe do wykonania z innych pozycji.
DANA WHITE – prezydent UFC.
DECISION – walka zakończona decyzją sędziowska.
DECISION MAJORITY(decyzja większościowa) – decyzja sędziów, w której dwóch sędziów wybrało zawodnika A, a trzeci wytypował remis.
DECISION SPLIT (decyzja niejednogłośna) – decyzja sędziów, w której dwóch z nich wybrało zawodnika A, a trzeci wybrał zawodnika B .
DECISION UNANIMOUS (decyzja jednogłośna)– decyzja sędziów, w której wszyscy zgodnie wybrali zawodnika A albo B.
DOSIAD – jedna z podstawowych pozycji w parterze. Daje znaczną przewagę zawodnikowi będącemu z góry, ponieważ może on stosować zarówno uderzenia, jak i szereg poddań.
DOUBLE LEG TAKEDOWN – zapaśnicze sprowadzenie do parteru, wejście w nogi z uchwyceniem dwóch nóg oponenta.
DRAW – walka zakończona remisem. Rzadko spotykany rodzaj rozstrzygnięcia pojedynków w MMA.
DREAM – Japońska organizacja założona po upadku PRIDE FC przez ludzi z DSE oraz FEG w wyniku połączenia Yarennoka i K-1 Hero’s.
DSE (Dream Stage Entertiment) – korporacja stojąca za organizacją gal PRIDE FC, dziś już nie istnieje. Byli pracownicy DSE stworzyli galę Yarennoka, a teraz wraz z FEG zajmują się produkcją DREAM.
DUSZENIE TRÓJKĄTNE/TRIANGLE CHOKE – klasyczna technika kończąca z gardy. Zawodnik dusi przeciwnika przy pomocy nóg, które swym ułożeniem przypominają trójkąt – stąd nazwa.
DYNAMITE – nazwa gal sylwestrowych K-1.

E

ELITE XC – nieistniejąca już amerykańska organizacja MMA.
EZEKIEL CHOKE – duszenie możliwe do wykonania zarówno z gardy, jak i z dosiadu. Często stosowane w walce w gi, jednak nie jest ono konieczne do poprawnego wykonania techniki.

F

FEG (Fighting and Entertainment Group) – korporacja stojąca za organizowaniem gal K-1, K-1 Max, oraz niegdyś K-1 Hero’s. Obecnie promuje także gale DREAM.
FERTITTA (Frank & Lorenzo Fertitta) – bracia, którzy są właścicielami korporacji ZUFFA LLC. Stoi ona za organizacją gal UFC.
FINAL CONFLICT – taką nazwę nosi trzecia, i zarazem ostatnia runda, turniejów Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
FLYING KNEE – uderzenie kolanem z wyskoku.
FLYING SUBMISSION – ogół technik, które można wykonać „w locie” m.in. Latająca balacha i Latające duszenie trójkątne nogami.
FOREARM CHOKE – duszenie przedramieniem, powodujące ucisk na krtań.

G

GARDA – podstawowa pozycja obronna w parterze. Umożliwia nie tylko skuteczna obronę z pleców, ale także zakończenie walki przez szereg poddań.
GI – ubiór treningowy stosowany m.in. w bjj i judo.
GOGOPLATA – duszenie wykonywane z gardy, przypomina duszenie trójkątne, jednak wykonywane jest goleniem. Popularność zyskało, kiedy Shinya Aoki pokonał nim faworyta – Joahima Hansena.
GROUND GAME
– częste określenie na walkę w parterze.
GUILLOTINE CHOKE – duszenie połączone z dźwignią na kark, możliwe do wykonania zarówno w stójce, jak i w parterze.
GUMOWA GARDA/ RUBBER GUARD – wariant klasycznej gardy przystosowany do MMA. Uniemożliwia przeciwnikowi zadawanie ciosów, a broniącemu się daje możliwość stosowanie wszelakich poddań. Jedną z najlepszych gumowych gard możemy zobaczyć u Shinya Aokiego lub B.J. Penna.
G&P/G’N’P (ground and pound) – ogół uderzeń w parterze lub taktyka walki polegająca na sprowadzeniu przeciwnika na ziemię i wykończeniu go uderzeniami.

H

HAMMER FIST – uderzenie dolna częścią pięści, tzw. uderzenie ‘młotkowe’.
HAMMER HOUSE – amerykański team treningowy. Jego członkami są m.in. Kevin Randleman, oraz Mark Coleman.
HEADBUT – uderzenie głową, obecnie zakazane w MMA, dozwolone w VT.
HEEL HOOK/SKRĘTKÓWKA – dźwignia skrętowa na staw skokowy.
HIGH KICK – kopnięcie w głowę podczas walki w stójce.

I

IFL (International Fighting League) – nieistniejąca już amerykańska organizacja MMA. Wyróżniała ją konfrontacja drużyn.
INJURY – kontuzja.

J

JACKSON’S SUBMISSION FIGHTING – jeden z najlepszych teamów treningowych założony przez najlepszego stratega w MMA (Grega Jacksona). Kuźnia talentów, w której trenują m.in. George St. Pierre i Rashad Evans.

K

K-1 – najbardziej prestiżowa organizacja strikingu, zarządzana przez FEG.
K-1 HERO’S – nieistniejąca już organizacja MMA, która zarządzana była przez FEG.
K-1 MAX – K-1 z tą różnicą, że w „Maxie” walczą zawodnicy do 70 kg.
KEYLOCK – ogólna nazwa kluczy na rękę.
KIMURA – klucz na rękę.
KNEEBAR – dźwignia prosta na staw kolanowy.
KO (Knock Out) – zakończenie walki kiedy przeciwnik – po ciosie – całkowicie traci przytomność.
KSW (Konfrontacja Sztuk Walki) – najbardziej prestiżowa organizacja MMA w Polsce.

L

LEGLOCK – ogólna nazwa kluczy na stopę.
LOW KICK – niskie kopnięcie w wewnętrzną lub zewnętrzną część uda.
LUCKY PUNCH – przypadkowe uderzenie, które nokautuje przeciwnika.
L&P/L’N’P (lay & pray) – w swobodnym tłumaczeniu – 'leż i módl się’. Taktyka walki polegająca na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, zdobycia przewagi punktowej i utrzymania jej do końca walki przy pomocy szeregu trzymań. Bardzo nudny sposób prowadzenia walki stosowany m.in. przez Tito Ortiza i Ricardo Aronę.

M

MATA LEAO/RNC (Rear Naked Choke) – klasyczne duszenie zza pleców.
MIDDLE KICK – kopnięcie na tułów przeciwnika.
MMA (mixed martial artsmieszane sztuki walki) – formuła walki umożliwiająca stosowanie technik z różnych sztuk walki, zarówno chwytanych, jak i uderzanych.

MMA ATTACK – polska organizacja MMA powołana do życia w 2011 roku w Warszawie.
MODERN GRAPPLING – nowoczesne odmiany stylów chwytanych, jak bjj czy SF. Przeciwwaga do klasycznych stylów chwytanych, np. judo czy zapasów.
MONGOLIAN CHOP – uderzenie obiema otwartymi dłońmi naraz, kierowane w uszy przeciwna. Rozpropagowane przez Kazushiego Sakurabę.
MOTYLA GARDA/BUTTERFLY GUARD – jeden z wariantów gardy, spotykana gównie w bjj oraz SF, rzadziej w MMA.

N

NC (No Contest) – walka uznana za taką, która się nie odbyła, np. po poważnym faulu z jednej ze stron.
NECK CRANK – bardzo groźna dźwignia na kark.
NHB (No Holds Barred) – ogólne określenie na formuły walki z ograniczonymi regułami.
NORTH-SOUTH/PÓŁNOC-POŁUDNIE – jedna z wielu pozycji w parterze. Inna nazwa to 6/9.
NORTH-SOUTH CHOKE – duszenie wykonywane z pozycji północ-południe.
NSAC (Nevada State Athletic Commission ) – komisja do spraw sportu dla stanu Nevada. Ma wpływ na wszystko – od zarobków zawodników, po testy antydopingowe.

O

OBALENIE/SPROWADZENIE/TAKEDOWN – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut alub wejście w nogi.
OCTAGON – miejsce walki w niektórych organizacjach MMA. Ośmiokąt ogrodzony siatką, zapobiegającą wypadaniu zawodników. Często mylnie nazywany 'klatką’.
ODKLEPANIE/TAPOUT – zakończenie walki przez poddanie się przeciwnika, sygnalizowane trzykrotnym klepnięciem ręką w jakiekolwiek podłoże.
OMOPLATA – bardzo widowiskowy wariant klucza na rękę zakładany nogami.

P

PEDELADA/UPKICK – kopniecie w głowę stojącego przeciwnika, podczas walki z pleców.
PILEDRIVER – niezwykle widowiskowy rzut zaczerpnięty z pro wrestlingu. Można go zobaczyć w walce Boba Sappa, gdy ten wykonuje go na Minotauro”.
PIMP SLAP – uderzenie otwartą dłonią, a konkretnie jej zewnętrzną stroną.
PODDANIE/SUBMISSION – technika kończąca, zmuszająca przeciwnika do poddania się.
POUND FOR POUND/P4P – w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co 'bez podziału na kategorie wagowe’. Głównym założeniem klasyfikacji pound for pound jest wyłonienie najlepszego zawodnika na świecie, eliminując przewagę wagi zawodników najcięższych. Podstawowym i jedynym kryterium w takim rankingu jest ocena osiągnięć zawodnika na tle kategorii wagowej, w której walczy, z wzięciem pod uwagę poziomu tejże dywizji (przykładowo dużo łatwiej być czołowym zawodnikiem wagi ciężkiej niż lekkiej, ponieważ w tej drugiej jest wyższy poziom i więcej utalentowanych zawodników).
POZYCJA BOCZNA – jedna z podstawowych pozycji w parterze, umożliwia sprawne kontrolowanie przeciwnika oraz stosowanie uderzeń kolanami i wiele rodzajów poddań.
PRIDE FC – nieistniejąca już japońska organizacja MMA. Dla wielu kultowa i niepowtarzalna. Dziś ludzie odpowiedzialni za PRIDE FC współtworzą DREAM.
PRZETOCZENIE/SWEEP – akcja prowadząca do zmiany pozycji na korzystniejszą.

R

RNC (Rear Naked Choke) /MATA LEAO – klasyczne duszenie zza pleców.
RED DEVIL SPORT CLUB – najbardziej znany Rosyjski team treningowy. Trenuje w nim m.in. Fedor Emelianenko.
RING – miejsce walki w niektórych organizacjach MMA.
ROYCE GRACIE – „żywa legenda”, zwycięzca pierwszych turniejów UFC.
RUBBER GUARD /GUMOWA GARDA –wariant klasycznej gardy przystosowany do MMA. Uniemożliwia przeciwnikowi zadawanie ciosów, a broniącemu się daje możliwość stosowania wszelakich poddań. Jedną z najlepszych gumowych gard możemy zobaczyć u Shinya Aokiego.

S

SAMBO – sztuka walki wywodząca się z Rosji, której korzenie odnajdziemy w judo i zapasach. Najbardziej znany reprezentant sambo to Fedor Emelianenko.
SENGOKU – Japońska organizacja MMA. Organizowana przez WVR.
SF (Submission Fighting) – formuła walki, w której zmierzyć się mogą przedstawiciele różnych stylów chwytanych (np. bjj, judo, czy zapasów).
SHOCKWAVE – nazwa sylwestrowych gal PRIDE FC.
SHOOTO – japońska organizacja MMA. Od 2008 roku istnieje także Shooto Polska.
SINGLE LEG TAKEDOWN – zapaśnicze sprowadzenie do parteru za pomocą uchwycenia jednej nogi przeciwnika.
SKRĘTKÓWKA/HEEL HOOK – dźwignia skrętowa na staw skokowy.
SLAM – rozbicie o podłoże, polegające na wyniesieniu przeciwnika w górę, a następnie „wbiciu” go z impetem w matę.
SOOCER KICK – kopnięcie kierowane na głowę leżącego przeciwnika, obecnie zakazane w większości organizacji, dozwolone było m.in. w nieistniejącym już PRIDE FC.
SPRAWL – zapaśnicza obrona przed wejściem w nogi, polegająca na odrzuceniu nóg w tył.
SPROWADZENIE/OBALENIE/TAKEDOWN – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut albo wejście w nogi.
STOMP – akcja polegająca na przydeptaniu głowy leżącego przeciwnika, obecnie zakazane w większości organizacji, dozwolone było m.in. w nieistniejącym już PRIDE FC.
STRIKING – ogólna nazwa stylów uderzanych.
SUBMISION/PODDANIE – technika kończąca, która zmusza przeciwnika do poddania się.
SUPLESS – zapaśniczy rzut wykonywany po zajściu za plecy przeciwnika. Niebezpieczny zarówno dla rzucanego, jak i rzucającego, gdyż obaj zawodnicy lądują niemalże na samym karku.
SUPERMAN PUNCH – uderzenie ręką poprzedzone markowanym uderzeniem kolanem.
SWEEP/PRZETOCZENIE – akcja prowadząca do zmiany pozycji na korzystniejszą.
S&B/S’N’B (Sprawl & Brawl) – taktyka walki polegająca na utrzymaniu walki w stójce za pomocą obronom przed sprowadzeniami do parteru.

T

TAJSKI KLINCZ – klincz umożliwiający skuteczne uderzenia łokciami lub kolanami.
TAKEDOWN/OBALENIE/SPROWADZENIE – akcja mająca na celu przeniesienie walki do parteru, może to być rzut albo wejście w nogi.
TAKTAROV/CALF CRANK – dźwignia prosta na staw skokowy z jednoczesnym miażdżeniem łydki. Bardzo bolesna technika.
TAP OUT/ODKLEPANIE – zakończenie walki przez poddanie się przeciwnika, sygnalizowane trzykrotnym klepnięciem ręką w jakiekolwiek podłoże.
TBA (To Be Announced) – skrót używany, gdy przeciwnik danego zawodnika nie został jeszcze ogłoszony.
TEAM QUEST – jeden z najbardziej znanych amerykańskich teamów treningowych, należą do niego m.in. Dan Henderson oraz Remau Therry Sokodjou.
TITLE SHOOT – szansa walki o tytuł mistrzowski.
TKO (Technical Knock Out)- nokaut techniczny. Następuje, gdy przeciwnik nie jest w stanie się bronić lub gdy lekarz orzeknie niezdolność do dalszej walki.
TOTAL ELIMINATION – taką nazwę nosiła runda otwierająca turnieje Grand Prix nieistniejącego już PRIDE FC.
TOWEL THROWN – zakończenie walki poprzez rzucenie ręcznika przez narożnik jednego z zawodników.
TRIANGLE ARMBAR – dźwignia prosta na staw łokciowy zakładana podczas próby duszenia trójkątnego
TRIANGLE CHOKE/DUSZENIE TRÓJKĄTNE – klasyczna technika kończąca wykonywana z gardy. Zawodnik dusi przeciwnika przy pomocy nóg, które swym ułożeniem przypominają trójkąt – stąd nazwa.
TRÓJKĄT RĘKOMA/ ARM TRIANGLE CHOKE – wariant duszenia trójkątnego, ale wykonywany rękami.
TUF (The Ultimate Fighter) – reality show, który odniósł ogromny sukces w USA. Zawodnicy rywalizują w nim o kontrakt z UFC.

U

UFC (Ultimate Fighting Championship) – obecnie największa organizacja MMA na świecie. Należy do ZUFFA LCC.
UFN (Ultimate Fight Night) – mniejsza organizacja ZUFFA LCC, mająca głównie na celu promocje mniej znanych zawodników.
UNDERDOG – zawodnik, który przed walka jest przez większość widzów skazywany na porażkę.

V

VT (Vale Tudo – Wszystko Idzie)- formuła walki odznaczająca się minimalną ilością zasad. Obecnie praktycznie zapomniana, gdyż ewoluowała w MMA.

W

WITHDRAW – wycofanie się z walki przed rozpoczęciem pojedynku
WVR (World Victory Road) – federacja organizująca gale SENGOKU.

X

XTREME COUTURE – obecnie jeden z najbardziej obleganych teamów treningowych na świecie. Założony został przez Randy’ego Couture’a po jego oszałamiającym powrocie do oktagonu.

Y

YARENNOKA – gala zorganizowana prze DSE po wykupieniu PRIDE FC przez UFC, odbyła się w Sylwestra 2007.

Z

ZUFFA LCC – korporacja zarządzająca UFC.

43 KOMENTARZE

  1. 1. Taktarowa wykonuje sie poniżej łydki. Nota bene to polska nazwa – wzięła się stąd, że pierwszy raz zobaczyliśmy tą technikę w wykonaniu Olega Taktarowa na jednym z pierwszych UFC. Nie ma sensu więc zapisywanie jej w angielskiej transkrypcji.
    2. Oktagon wystepuje tylko w UFC. W innych galach ring do MMA ma inny kształt, np pięcio, lub szesciokątny, albo okrągły.

  2. Boruta po raz kolejny się mylisz Octagon jest nie tylko w UFC, ale również w WEC

  3. Które jest własnością tej samej firmy co UFC i dlatego korzysta z zastrzeżonego przez właściciela UFC (jeszcze poprzedniego) wzoru. Ale nikt inny nie może. Stąd rózne inne kształty. Tak kanciaste jak i koliste. Dotarło?

  4. napisałeś, że Octagon występuje tylko w UFC, niezależnie od właściciela WEC to inna organizacja, więc to co napisałeś to nieprawda

  5. Dzizas. Kończę dyskusję. Przepraszam, ze chciałem pomóc. Widzę, że wszędzie znajdą się domorośli eksperci, którzy czują sie zagrożeni, gdy głos zabiera ktoś, kto ma pojęcie. 🙁
    Jeśli kiedyś weźmiesz trening, zakładaj sobie taktarowa na łydkę. A gdybys jakims cudem organizował galę MMA, użyj oktagonu. Prawnicy Zuffy szybko zrobia z toba porządek.

  6. Hello all,

    I’m currently researching various weight loss programs and courses.

    So, if you don’t mind please answer in this topic: What’s your single most important question about weight loss?

    Cheers, JD

  7. p4p zawiera zestawienie zawodników z wszystkich wag ( od lekkiej po ciężką) oznacza najlepszego zawodnika który ma największe umiejętności itd.

  8. Taktarov zalozony na lydke jest praktycznie nie do wykonczenia w walce z w miare doswiadczonym zawodnikiem 😉 Taktarov im blizej kostki tym lepiej byle nie za nisko zeby przeciwnik sie nie wyslizgnal 😉

  9. ej o co chodzi z tymi cyframi przy UFC ? np. UFC 100 albo UFC 95 ??????????

  10. dosłownie „opowieść taśmy”, faktycznie porównanie wybranych atrybutów dwóch zawodników przed walką. Etymologicznie owa taśma to wszelkiego rodzaju miarki, którymi mierzy się fizyczne atrybuty zawodników występujące w takim porównaniu czyli wzrost, zasięg. Zawsze występuje też waga i, na ogół wiek choć te dwie rzeczy nie bardzo dadzą się zmierzyć „taśmami”. W sumie taki idiom, którego nie da się idealnie przetłumaczyć.

  11. to nie jest przytyk, ale macie tutaj masę literówek w tekście, np chute BOX;) poza tym świetna robota – jak zawsze. pozdro

  12. Atomic Butt Drope jest najlepszy, kto by pomyślał że akurat Mark Hunt dołoży cegiełkę do terminologii MMA.

  13. Ostatnio oglądałem walki Basa Ruttena z czasów Pancrase , widziałem tam jedną efektowną akcje basa ( trójkąt rękoma) w po której jakiś japoniec prawie znalazł się w zaświatach . Nie moge znaleść nigdzie tej walki czy ktoś może podać jakiegoś linka i czy ten japończyk się ogarnął i wrócił do świata żywych z góry dzięki

  14. Bardzo ułatwi to młodym zawodnikom mma zapoznanie sie z nowymi technikami

  15. Poznanie nazwy techniki nie oznacza poznania techniki samej w sobie 🙂 no ale od czegoś trzeba zacząć.

  16. no wiesz, jak znasz nazwe to wpisujesz na youtube i w wiekszosci technik masz video step-by-step 🙂

  17. Wiem 🙂 ale czy uważasz, że jest to dobry sposób na naukę ogólnie sportów walki, nie tylko MMA? Łatwo złe nawyki można wyrobić w ten sposób. Poza tym, może być efektywne stosowane przez krótkotrwały okres jako coś przejściowego.

  18. no ta, ale jak beda mieli to na treningu to odrazu zrozumieja co to za technika 🙂

  19. Przydałoby się uzupełnić słowniczek o slangowe „kalafiory” 😛

  20. słownik ma spore braki jak już coś robić to porządnie:) ale plus za inicjatywę ja życzę wam rozwoju
    ps: ABC MMA – czemu to ma służyć?

    My ape technique puts people down!
    jaraj gible&trenuj ostro

  21. do każdego hasła odnoszącego się do techniki kończącej lub pozycji w parterze moglibyście dołączyć fotkę ilustrujące dane zagadnienie

    btw kto użył kiedyś techniki bitch slap lub pimp slap w walce? Nie przypominam sobie. Tak samo nie kojarzę crazy monkey. Mam nadzieję, że ktoś poratuje mnie jakimś gifem…

  22. ziom bitch slapów były setki, ktoś cie pewnie zaraz zasypie gifem

  23. cebeka_bjj ten słownik ma niemal 3 lata 😉
    W tym tyg zrobię pierwszy update, bo uzbierało się tego sporo.

    Leglocker. CM to sposób obrony, przyjmowanie ciosów na strefę przedramię-łokieć-biceps. QJ w ten sposób walczy.

  24. Mam prośbę do Venoma jako autorytetu…. Czy mógłbyś podać swoją definicję pankrationu? I kto jest bliższy prawdy: osoba, która twierdzi, że to połączenie boksu z zapasami czy osoba, która twierdzi, że to po prostu MMA.

  25. Na 100% nie było to połączenie boksu i zapasów bo można było uderzać tylko otwartą ręką i do tego kopać po za tym po obaleniu można było walczyć w parterze i poddać rywala więc walka w stójce nie ani w parterze nie była podobna do boksu czy zapasów(co prawda po KO było liczenie le to jedyne podobieństwo).

    Myśle że spokojnie można to nazwać MMA(co prawda zasady są troche inne) ale sens zostaje najważniejszym kryterium jk dla mnie jest to że tamte walki są wliczane do oficjalnych rekordów MMA.

    btw kto użył kiedyś techniki bitch slap lub pimp slap w walce? Nie przypominam sobie. Tak samo nie kojarzę crazy monkey. Mam nadzieję, że ktoś poratuje mnie jakimś gifem…

    Nick Diaz ostatnio trafił Bitch Slapem Condita:)

    PEDELADA – kopniecie w głowę stojącego przeciwnika, podczas walki z pleców

    A co do tego można by dodać Up kick teraz chyb częściej się tk mówi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.