Walka wieczoru gali UFC 256 zakończona większościowym remisem! Broniący tytułu wagi muszej Deiveson Figueiredo i Brandon Moreno stoczyli ze sobą jeden z najlepszych pojedynków 2020 roku. Po pięciu rundach pełnych akcji dwóch sędziów widziało remis, zaś jeden wskazał na wygraną Brazylijczyka. Po werdykcie pas pozostał w posiadaniu Deivesona Figueiredo.

Figueiredo zaatakował kopnięciem obrotowym na korpus w pierwszych sekundach walki. Mistrz szybko skrócił dystans i szukał obalenia, ale Moreno skontrował i to on znalazł się w górnej pozycji. Zawodnicy nie kontynuowali potyczki na chwyty, akcja wróciła do stójki. Deiveson wywierał presję, cały czas utrzymując pretendenta blisko siatki. W połowie rundy Moreno zanotował nieudaną próbę sprowadzenia. Meksykanin upadł po niecelnym kopnięciu, Figueiredo zajął górną pozycję, ale dał się zaskoczyć i Brandon podniósł się do stójki. Z obu stron padało wiele uderzeń, jednak to Figueiredo był stroną agresywniejszą i skuteczniejszą w swoich atakach.

Meksykanin zapunktował prawym prostym po rozpoczęciu drugiej odsłony. Figueiredo trafił mocnym kopnięciem na tułów. Brazylijczyk nieustannie wywierał presję, po zamknięciu rywala pod siatką popisał się świetną kombinacją uderzeń. Deiveson czuł się bardzo pewnie w wymianach. Brandon Moreno obalił mistrza, ale po chwili akcja została wstrzymana po trafieniu palcem w oko ze strony mistrza. Po wznowieniu Moreno wrócił do gardy Figueiredo. Brazylijczyk wstał i obaj panowie ruszyli na otwarte, widowiskowe wymiany ciosów. Pojedynek toczył się w bardzo wysokim tempie, Deiveson i Brandon byli ciągle aktywni. Figueiredo ruszył ofensywnie do ataku, na co Moreno odpowiedział sprowadzeniem. W końcówce odsłony ponownie oglądaliśmy szalone wymiany uderzeń w oktagonie.

Mistrz wagi muszej trafił kolejną kombinacją, Moreno odpowiedział wysokim kopnięciem. Zawodnicy zafundowali widzom fenomenalny bój, z upływem czasu taktyka schodziła na drugi plan, a Figueiredo z Moreno bili się w otwartych wymianach. Obaj panowie nie zwalniali tempa, wyprowadzając kolejne uderzenia. Brazylijczyk trafił kopnięciem w krocze Meksykanina, który padł z bólu na matę i potyczka musiała zostać wstrzymana. Sędzia ringowy zdecydował się na odjęcie punktu Figueiredo i po dwóch minutach przerwy wznowiono starcie. Deiveson obalił, ale Brandon po chwili wrócił do stójki, gdzie oglądaliśmy kolejne widowiskowe akcje.

Sytuacja nie ulegała zmianie również w czwartej odsłonie. Figueiredo kilkukrotnie zapunktował lewym prostym, ale widać było po nim pierwsze oznaki zmęczenia. Moreno zaczął częściej trafiać w stójce, a następnie skontrolował mistrza w parterze. Po powrocie do stójki obaj panowie wrócili do szaleńczych ataków. Meksykanin naruszył mistrza, ale ten cały czas utrzymywał się na nogach. Deiveson przetrwał kryzys, a następnie samemu zadał serię celnych ciosów. Akcja znów trafiła na matę, w półgardzie wylądował Moreno. Brandon zaznaczył swoją przewagę w tej rundzie, ponownie obijając Brazylijczyka po powrocie do stójki.

Początek ostatniej odsłony był dla odmiany nieco spokojniejszy. Mistrz zadał kilka kopnięć na korpus, natomiast Moreno nie decydował się na skrócenie dystansu. Zawodnicy zajęli centralną część oktagonu, tempo spadło i oglądaliśmy mniej uderzeń z obu stron. Inicjatywę odzyskał Brazylijczyk, który skuteczniej atakował w piątej rundzie. W ostatniej minucie Moreno przeszedł do klinczu i docisnął mistrza do siatki. Figueiredo popisał się efektownym rzutem i zanotował obalenie w samej końcówce.

Po zakończeniu tego niezwykle emocjonującego starcia ogłoszono decyzję sędziów punktowych – większościowy remis. W przypadku remisu w walce mistrzowskiej tytuł pozostaje u panującego mistrza, w tym wypadku Deivesona Figueiredo.

125 lb: Deiveson Figueiredo vs Brandon Moreno – większościowy remis (47-46, 47-47, 47-47)

Pełne wyniki gali UFC 256

Dla Deivesona Figueiredo była to druga obrona tytułu w kategorii muszej. Brazylijczyk wywalczył pas mistrzowski w lipcu tego roku, kiedy to poddał Josepha Benavideza. Figueiredo powrócił do oktagonu po zaledwie trzech tygodniach przerwy, 21 listopada pokonał Alexa Pereza w walce wieczoru UFC 255. Remisowy rezultat oraz przebieg dzisiejszego pojedynku wskazują, że UFC najpewniej zorganizuje rewanż Figueiredo z Brandonem Moreno w niedalekiej przyszłości.