Mistrzostwa Świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 za nami. W tym roku po raz pierwszy zawodnicy z Polski wystąpili pod skrzydłami Stowarzyszenia MMA Polska, które podczas eliminacyjnych sparingów do kadry Polski MMA wyłoniło siedmiu fighterów. W seniorach byli to: Paulina Giemza (waga musza), Klaudia Syguła (waga piórkowa), Eryk Walecki (waga lekka) i Szymon Roicki (waga średnia). W kategoriach juniorskich wystąpili natomiast: Magdalena Czaban (waga atomowa), Emil Piątek (waga lekka) i Błażej Romanowski (waga ciężka).

W pierwszych dwóch dniach mistrzostw to głównie seniorzy z reprezentacji wychodzili do swoich starć. Niestety Szymon Roicki, Eryk Walecki i Klaudia Syguła już w pierwszych bojach musieli uznać wyższość swoich rywali i tym samym zakończyć turniejowe zmagania. Niefortunnie potoczyły się też losy Pauliny Giemzy, której walka nie doszła do skutku, ze względu na zbyt późne pojawienie się Polki na ważeniu.

Sukcesy

Zdecydowanie lepiej ułożyły się pojedynki juniorów. Z całej grupy najwięcej walk, bo aż cztery, stoczył Emil Piątek, który w świetnym stylu pokonał swoich rywali i po trzech dniach rywalizacji dotarł do finału. W ostatnim boju przegrał jednak z Rosjaninem Nikitą Kulshinem i ostatecznie zakończył mistrzostwa ze srebrnym medalem.

Błażej Romanowski zawalczył podczas mistrzostw dwa razy, lecz w finale musiał uznać wyższość Rustama Ashurbekova, zawodnika reprezentującego Rosję i podobnie jak Piątek zakończył turniej ze srebrem na szyi.

W kategorii wagowej Magdaleny Czaban w turnieju wzięły udział dwie inne rywalki. Polka, która na mistrzostwach zdobyła wolny los, trafiła więc od razu do finału, w którym w ładnym stylu wypunktowała Irlandkę, Nadine Abbott Bissett. Tym samym Magdalen wywalczyła złot medal i w trakcie dekoracji usłyszała Mazurka Dąbrowskiego.

Trenerzy kadry

Wraz z zawodnikami reprezentacji na mistrzostwa wyjechało dwóch trenerów. Pierwszy z nich, Michał Mankiewicz, podsumowując całą imprezę, powiedział:

Pierwszy wyjazd reprezentacji Polski pod Stowarzyszeniem MMA Polska za nami. Na sześciu biorących czynny udział w mistrzostwach świata wywalczyliśmy trzy medale, co uważam za dobry wynik. Współpraca na linii zawodnik – trener przy tak krótkim okresie na poznanie i dopracowanie szczegółów wyszła bardzo korzystnie. Była widoczna komunikacja narożnika z walczącym, co jest elementem kluczowym w walce. Po zawodach podsumowaliśmy z każdym co było na plus, a co trzeba poprawić. Patrząc w przyszłość widzę, że możemy z czasem jako drużyna być licząca się siłą na całym świecie.

Kamil Zawarski, drugi z trenerów, komentując wyjazd na mistrzostwa dodał:

W pełni zgadzam się z Michałem. Myślę, że wyjazd na mistrzostwa świata był udany pod wieloma względami. 3 medale, ogrom wiedzy na temat specyfiki takiego wydarzenia i pracy z tak różnorodną grupą zawodników. Sposób w jaki – jako drużyna – zareagowaliśmy na problemy i jak je wspólnie rozwiązaliśmy. Myślę, że to bezcenne doświadczenia, które bardzo nas wzmocnią w przyszłości. Poza tym widząc jak nasi młodzi zawodnicy wymieniają się wiedzą z zawodnikami z całego świata, jak otwierają głowy na nowe style i techniki, myślę że wracają do Polski jako lepsi zawodnicy i ich dalszy rozwój będzie dzięki temu większy.

Wsparcie finansowe

Podsumowując występ Polaków na mistrzostwach świata, warto też dodać, że MMA Polska zapewniło całej kadrze wsparcie finansowe związane z wyjazdem na tę imprezę, o czym poinformował Martin Lewandowski, prezes Stowarzyszenia.

Jesteśmy dumni, że pierwszy raz w sześcioletniej historii Mistrzostw Świata w MMA organizowanych przez IMMAF, na zawody wysłana została polska kadra składająca się z wyłonionych w eliminacjach zawodników. Również po raz pierwszy, zawodnicy mieli profesjonalną opiekę ze strony towarzyszących im trenerów. Stowarzyszenie nie chciało być jedynie organizacją chwalącą się osiągnięciami zawodników, którzy na własną rękę i za własne pieniądze wyruszają zdobywać medale. Pozyskaliśmy sponsorów, dzięki którym średnie dofinansowanie w przeliczeniu na każdego reprezentanta wyniosło 75 procent. Każdy zawodnik miał zatem zagwarantowaną podróż, ubezpieczenie, wpisowe, profesjonalną odzież, itp.

Martin Lewandowski przy okazji mistrzostw wziął również udział w walnym zgromadzeniu organizacji IMMAF, podczas którego zapadła decyzja o powołaniu Polski do grona jej aktywnych członków. Do tej pory nasz kraj miał jedynie prawo członka obserwatora, a teraz otrzymał prawo głosu na walnych zgromadzeniach.

Tegoroczna edycja Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA 2019 odbyła się na terenie Khalifa Sport City – kompleksu sportowego położonego w Manamie, stolicy Bahrajnu. Łącznie w zawodach wzięło udział 452 zawodników z 51 krajów. Zarówno w klasyfikacji juniorów jak i seniorów pierwsze miejsce zajęła Rosja, która łącznie wywalczyła 30 medali, w tym 10 złotych. Polska w klasyfikacji medalowej juniorów zajęła pozycję czwartą, za Rosją, Kazachstanem i Anglią.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.