Art By TJO

Jak poinformowali dziś prowadzący serwis valetudo.ru, otrzymali oni oficjalne pismo od Basa Boona – holenderskiego promotora, menadżera Alistaira Overeema i właściciela Golden Glory. List został skierowany do rosyjskich fanów wszechstylowej walki wręcz i stanowi odpowiedź na ostatnie wypowiedzi Vadima Finkelsteina. Na początku pisma Holender wyraża swój wielki podziw dla wspaniałych rosyjskich zawodników – Karelina, Emelianenki, Kharitonowa, Vovchanchyna i Taktarowa – ludzi u których na pierwszym miejscu są czyny, a nie słowa. Potem ostro kwituje postępowanie Finkelsteina.

Poniżej oświadczenie, które przesłał Bas Boon (za valetudo.ru, tłumacz. by Tjo)

„ (…) Nie rozumiem tylko jednego, kim w ogóle jest ten niedorzeczny Vadim Finkelstein? Czy on w ogóle jest Rosjaninem? Ponieważ nie zachowuje się jak Rosjanin, a przynosi rosyjskiemu narodowi wstyd na cały świat. Czy on kiedyś był sportowcem? Czy kiedykolwiek występował? Dlaczego więc on rzuca różnego rodzaju oskarżenia w stosunku do jednego z zawodników Golden Glory – Alistaira Overeema. Osobiście nigdy nie słyszałem, żeby Fedor powiedział choć jedno fałszywe słowo o rywalu, a ten pierdoła ośmiela się opowiadać takie brednie.

My jako cały zespół Golden Glory odbieramy takie ataki bardzo osobiście, a ja jestem gotów udowodnić temu człowiekowi i całemu światu, że on jest tylko tchórzliwym Rosjaninem.
Mamy jednakową wagę i wzrost, wyzywam go na pojedynek, niech udowodni swoją rację. Jeśli on jest naprawdę Rosjaninem i mężczyzną, powinien przyjąć moje wyzwanie. Inaczej do końca swoich dni, kiedy spojrzy w lustro, będzie przypominać sobie moje słowa, że jest tchórzem.

Po pierwsze – każdą organizację, z którą Vadim prowadził negocjacje odnośnie występu Fedora, zniszczył. Pride, Bodog, Affliction…Każda organizacja, w której walczył Fedor, bankrutowała ze względu na wyjątkowe wymagania. Jego (Vadima) nazywają w Ameryce – „Gwóźdź”, jest gwoździem do trumny.

Po drugie – Vadim skompromitował Fedora w oczach Amerykanów, kiedy odmówił walki z Couturem.

Po trzecie – teraz on znów hańbi Fedora, tym razem w oczach Holendrów, unikając pojedynku z Alistairem Overeemem.

MMA to sport jak każdy inny, porażka jest rzeczą normalną, ale unikanie walki jest oznaką słabości. Vadim twierdzi, że nie chce walki z Alistairem, dlatego, że on brał sterydy. Ale wielokrotnie oświadczał, że chce boju z Barnettem, który już trzykrotnie został przyłapany na stosowaniu nielegalnych substancji. Przez ten okres Alistair nigdy nie był złapany na stosowaniu sterydów.
Vadim przedstawił Alistaira jako „nakoksowanego byka” i dlatego też Fedor nie będzie się z nim bił? Dla mnie jest to śmieszne, Vadim po prostu boi się tej walki. On ciągle powtarza, że Alistair nie zasługuje na tę walkę. Wydaje tak bezsensowne oświadczenia, właśnie w celu uniknięcie tego pojedynku, który chcieliby zobaczyć fani. Nie mówię, że Fedor nie może pokonać Alistaira, ale byłoby wielkim wydarzeniem zobaczyć walkę tych dwóch potężnych zawodników; przy czym obydwoje włożyliby swoje pasy do puli. Vadim zgodził się na walkę z Hong Man Choiem na noworocznej gali, najwyraźniej wówczas waga i wzrost Koreańczyka nie przeszkadzały mu. Tak więc pozwolił wtedy na walkę na wspólnej gali M-1 i Dream w Japonii, „sterydy” nie były dla niego przeszkodą.

Vadim zdaje sobie sprawę, że jeśli Alistair pokona Fedora, Strikeforce będzie pierwszą firmą, która powie mu: Do widzenia. Daremna jest współpraca z Wami.
Strikeforce chce zachować swój solidny i zdrowy wizerunek, dlatego też mistrz jakim jest Alistair Overeem, zawodnik Golden Glory, jest tą osobą, z którą chcieliby współpracować.
Po takim wydarzeniu M-1 powróciłoby do Rosji szukać nowych sponsorów, którzy od tej pory byliby mądrzejsi i mieli świadomość, że Vadim jest po prostu oszustem.
Nie raz prosiliśmy Fedora, aby stanął do boju z Overeemem w Japonii, USA, Europie lub gdziekolwiek indziej, a Alistair w swoich wywiadach publicznie wskazywał, że jest gotów na walkę z Fedorem w każdym miejscu i o każdej porze.

Śmieszne jest, że całe to towarzystwo zaczęło nagonkę na Alistaira – na temat tego, że nie będzie bić się w Stanach Zjednoczonych, poniekąd w wyniku tych bzdur, które tchórz Vadim naopowiadał o „sterydach” – a miało to miejsce gdy wszyscy wiedzieli, że Alistair trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji. Dopiero pod koniec sierpnia Alistair był w stanie wrócić do treningów. Po tym, jak wyszedł ze szpitala ze strony Strikeforce nie było dla Alistaira żadnych ofert. Dlatego skorzystał z okazji występu w K-1 przeciw Peterowi Aertsowi w Korei i wygrał. Zajął trzecie miejsce w K-1 Grand Prix 2009 i znokautował Fujitę w noworoczną noc. Niedawno zniszczył Poturaka z Bośni, zaliczając kolejny nokaut z kolana w pierwszej rundzie. Potem Golden Glory ogłosiło, że Alistair będzie bronił w tym roku swojego tytułu w Ameryce i skoncentruje się na walkach w Stanach Zjednoczonych. Nie ma żadnych powodów do plotek. Tak jak było do tej pory, Alistair przejdzie dokładnie takie same badania jak Fedor, czy inni rywale.

Zapowiedzieliśmy już, że będzie bronić tytułu mistrza Strikeforce w Ameryce, ale teraz managment Fedora (Nie Fedor, jestem pewien, że jest on gotowy do walki z każdym. On jest wspaniałym zawodnikiem) odmawia walki Alistairowi. Jedynie przybywa siwych włosów na głowie Scotta Cockera, od tego gówna, które słyszy ze strony promotorów Fedora i tych zobowiązań wynikających z podpisanych przez Vadima i Strikeforce kontraktów. Vadim narusza umowy już po pierwszej walce, ponieważ chce jeszcze większej popularności M-1. Tak oto przedstawia siebie pan Vadim, który nigdy sam się nie bił, i jak wyżej powiedziałem, zadaję pytanie – czy on w ogóle jest Rosjaninem?

Vadim obiecywał Fedorowi walkę z równorzędnym partnerem w cyrku zwanym M-1, szukał bardzo bogatych i nieco uboższych sponsorów. Oni nie wiedzieli w co się angażują. Vadim tylko zapomniał powiedzieć Fedorowi i inwestorom, że aby organizacja odnosiła sukces to musi być otwarta na dobrych zawodników i umieć porozumieć się z najsilniejszymi teamami na całym świecie. Dlatego drzwi dla niego zostaną zamknięte, jak po tym, gdy Vadim żądał ogromnych pieniędzy od Golden Glory w poprzedniej umowie, którą z nim zawarliśmy odnośnie Fedora, a którą on zerwał.

Przyczyna, dla której oczernił Alistaira i unika organizacji walki z nim, tak jak wcześniej było z Couturem, jest jedna – strach i pieniądze! Vadim zdaje sobie sprawę, że są szanse na pokonanie Fedora. Jeśli tak się stanie, on już nie będzie rozdawać swojej karty jaką jest M-1 Global we „wspólnych show”. Będzie to oznaczało koniec M-1 i najlepiej powiedzieć koniec ery Finkelsteina, który próbuje grać wielkiego pana promotora, którym nigdy nie był. Vadim buduje swoją markę na ciężkiej pracy i sukcesach innych ludzi, nie jest zaskoczeniem, że UFC nie chciało z nim współpracować.

My jesteśmy już ze Strikeforce, a Alistair ma oficjalny tytuł mistrza Strikeforce. Niestety po zeszłorocznej bijatyce (Overeem został ranny i dostał zakażenia po bójce z ochroniarzem w jednym z nocnych klubów w Holandii) był zraniony w rękę i ok. sześć miesięcy nie mógł bronić pasa. Ale w wielokrotnych pytaniach o walkę z Fedorem, on się zgadzał walczyć z nim zawsze i wszędzie.

Golden Glory oficjalnie deklaruje, że Alistair będzie bronił tytułu mistrza Strikeforce w wadze ciężkiej 15 maja, w Stanach Zjednoczonych, bez względu jakiego przeciwnika mu zaproponują. Podpisano Bas Boon.”.

33 KOMENTARZE

 1. „wyzywam go na pojedynek, niech udowodni swoją rację”

  Bas: no dalej, uderz mnie w twarz playboyu! gdzie twoje sambo?
  Vadim: tanio futra nie sprzedam!

 2. Moze i napinka ale duzo wtym prawdy, podpisali kontrakt ze SF a teraz renegocjacje bo cos im niepasuje gadane o tym kto zasluguje na pas a kto nie. Krzyczenie o AO ze steryd a chec walki z Barnnetem tez prawda a ostatnio szopka z Werdumem. A i zapomnialem ta wspolpromocja cala branie kasy za logo smieszne, szkoda mi tylko SF bo chyba wzieli sobie konia trojanskiego.

 3. pamiętacie, że już kiedyś brat Fiedki powiedział parę dosadnych słów o jego menago vel Gwoździu?

  myślę, że cos w tym musi być. Vadim kombinuje jak koń pod górę. Być może on i Fiodor wychodzą na tym dobrze finansowo, ale dla kibiców ta cała szopka pod tytułem „obowiązkowa kopromocja walki z M1 Global” to nic dobrego.

 4. Moim zdaniem boją się, żeby Fedor po prostu nie przegrał. Nikt mi nie powie, że w UFC (obecnie) rozjechał by każdego i gładko zdobył pas, (migają się od UFC) nikt nie powie że z Overeemem będzie miał łatwo. Wydaje mi się, że stąd tacy przeciwnicy, jak chociażby obecny, łatwiejszy do przejścia Werdum.

 5. Dzieki Tjo .

  GLF – moze i szczeniackie ale bardzo konkretne i prawdziwe.

  Mysle ze wielu ludziom otworzy tym oczy , choc zmniejsza to szanse na pojedynek z Fedorem , jezeli wogole jakies jeszcze sa.

 6. Myślę, że Bas mówi sporo prawdy, dosadnie określając „politykę” – „biznes” Finkelsteina. Jednak z hasłem pojedynkowania się ostro przesadził i wygląda to trochę niepoważnie na tle całego oświadczenia…Ostatecznie mogą się bić w kisielu…a Vadim zapewne zrobiłby na tym solidny enteres. No i po co zaczepki w stylu – Czy Finkelstein w ogóle jest Rosjaninem? 🙂 A Holendrzy podobno to taki liberalny i tolerancyjny naród. Antysemityzm to może trochę za duże słowo, no ale wszyscy wiemy o co chodzi. Swoją drogą bardzo ciekawe jak rozegra gierkę Fedor 🙂 Pewnie też ma coś w tej sprawie do powiedzenia. Co za wynalazku używał Overeem, skoro i tak żadne testy antydopingowe go nie wykryją. Duuuży jest. Fedor dorobił się słusznej postury na radzieckich kartoflach i zsiadłym mleku, a Holender na Sushi 🙂

 7. grzejnik78 nie oceniałem treści tylko formę, choć to pierwsze też kuleje. Po pierwsze Boon nic odkrywczego nie stwierdził, więc też nie widzę powodu by się podniecać. Dodatkowo ośmiesza się mówiąc o kontrolach antydopingowych Overeema, bo zdaje się, że Holender przechodził tylko jedną pod koniec 2007r. Skoro się tak oburza to niech wyśle podopiecznego na badania i opublikuje ich wyniki zamiast wyzywać Vadima do walki… A najzabawniejsze jest szczycenie się zniszczeniem „Poturaka z Bośni”.

 8. P.S. Przecież Boomowie nie chodzi o uświadomienie rosyjskich fanów czy też bronienie honoru Alistaira. On zwyczajnie chce załatwić swojemu podopiecznemu walkę z Fedorem próbując wymusić ciśnienie ze strony rosyjskiej publiki na ekipę Vadima.

 9. nie wiem z kad sie ten vadim wziol ale juz mnie powoli to denerwuje przeciwincy jakich zalatwia dla fedora sa sredniej klasy a fedorowi nie pozostalo juz wiele czasu ile mozna krorowac 5 lata? 10? 15? w koncu bedzie za stary na to a walczy coraz rzadziej nie oczekuje od niego zeby walczyl co 3 miesiace chociaz nie ukrywam ze chcialbym ale przynajmniej dwa razy w roku a ten jego menadzer nie potrafi sie z nikim dogadac i przypuszczam ze trzepie na nim dobry sos 😉
  co do overeema to chyba kazdy z was wie ze sportowcy biora koks to chyba nic nowego? przypuszczam ze nie wyjdzie to na badaniach
  bo sadze ze jest na tyle inteligentny zeby odstawic to tyle przed badaniami zeby nic nie wyszlo a
  wydaje mi sie ze wbija gh (hormon wzrostu) ktory o ile sie nie myle jest niewykrywalny do tego insulina i puchnie tak jak widac testosteron za dlugo sie nie utrzymuje w organizmie a wiec przypuszczam ze nie wyjdzie nic na badaniach

 10. Wytlumacz mi dlaczego spotykamy sie z kuriozalna sytuacja, gdzie Fedor jako zwyciezca pojedynku Fedor-Rogers nie otrzymuje zasluzonego title shota? Otrzymal go PRZEGRANY Brett. Natomiast Fedor jako nr 1 w kolejce do pasa zmierzy sie z wiele mniej dla niego groznym Werdumem. I donn’t get it.. Moze cos przeoczylem?…..

 11. Vadim tylko pilnuje swoich interesów jak każdy biznesmen. Niestety jego interesy są sprzeczne z interesami całego świata MMA. On wie, że Fedor to kura znosząca złote jaja. Całe M-1 jest na barkach tylko i wyłącznie Fiodora. Wydaje mi się, że on najchętniej tylko by już leciał na sławie Fedora i dawał mu walkę raz do roku z jakimś leszczem. Kaska się liczy, a nie walka. Moim zdaniem, gdy Fiodor odejdzie z MMA M-1 zniknie.

 12. kAno nie wiem czy do mnie kierujesz to pytanie, bo ni jak nie widzę powiązania z moimi wpisami. Mimo wszystko, może nie tyle postaram się odpowiedzieć, ale nawiązać do Twojego pytania: zasłużony title shot do bzdurnego pasa? Brak w tym logiki. Walka z Werdumem jest tak samo dobra (tzn. niezbyt satysfakcjonująca) jak z papierowym mistrzem Overeemem, który nie ma na rozkładzie nikogo poważnego z dywizji ciężkiej MMA. I niech nikt mi tu nie rzuca walki z Mirkiem, bo jak poważnym graczem jest dziś Mirko pokazują jego walki w UFC.

 13. troche przesadzacie .. przez to ze Fedor dlugo nie walczy zapominanie ze jest dobry 🙂 Nie twierdze ze pojechal by wszyskich w UFC ale jego przeciwnicy to przeciez nie jakies nieznane leszcze zwlaszcza Arlovski ktory ma (dla po niektorych ) najlepsza stojke na swiecie 🙂
  Walka z Alistarem byla by naprawde interesujaca ale najpierw chcialbym zobaczyc Alistara z jakims sredniakiem bo tych przeciwnikow w MMA to mial naprawde slabiutkich moze Barett. Sylvia, Mirko .. 🙂

 14. Mają racje mówiąc że Ali nie zasłużył na walkę,z kim on znaczącym w ostatnim czasie wygrał.To on tak naprawde unika walki z czołówką

 15. Oczywiscie, ze do Ciebie kolego. Masz niezbyt obiektywne podejscie do tematu.. Przy tym co robi Vadim i m-1 nie tyle probowalbym wyzwac go na pojedynek, co po prostu bym go odstrzelil:D za to co swiat mma, oraz byle organizacje w ktorych walczyl Fedor i obecna SF przez niego wycierpialy. Tak jak mowisz-niczego odkrywczego nie stwierdzil. Zgadzam sie z 99% !! jego oswiadczenia, a za nazwanie kogos”steroid bully” Ali powinien mu nakopac. Powtorze to poraz kolejny. Alistair mimo sredniego rozkladu w HW ma potencjal bliski! topowej 5ce UFC HW. Poza tym na BANK kibice woleliby zobaczyc ten pojedynek niz starie Werdumem. Hmm.. dziwi mnie stwierdzenie, ze pas SF jest nic nie wart. Pas WAMMA z pewnoscia jest. To overeem jest mistrzem tej organizacji. Fedor powinien walczyc o pas. Jesli jest papierowym mistrzem, dlaczego Vadim sie boi tego pojedynku. Poza tym swiat zawodowego sportu pelen jest „dopalaczy”, nie tylko 3krotnie przylapany Barnett ;), czy Overeem brali/biora. Ciekawe co Vadim ma do powiedzenia o Kirillu Watpie, zby Fedor byl cale zycie „czysty”

 16. W moichoczach Emelianenko nadal jest najlepszy, ale bez kitu jako fan mma chcialbym zobaczyc jak walczy z najlepszymi jak nie w UFC to pzynajmniej poza jego progami. Pojawila gdzies sie informacja, ze jesli Werdum nie moglby przystapic do walki to m-1 rozwaza big foota:D. On to ma dopiero zawodnikow na rozkladzie!

 17. „Przyjazny koks” Fiedii z tamtych lat 🙂 „Prawdziwa ruska metka jest jakościowo dobra i czysta jak nasza (…) oni nie robią jej gdzieś w piwnicach tylko w naprawdę sterylnych warunkach i na nowoczesnym sprzęcie (…) oczywiście podrób ruskiego dianabolu jest multum, wiec pewnie stad takie opinie…”

 18. W której kwestii, kolego, zarzucasz mi brak obiektywizmu? Czy Ty w ogóle przeczytałeś to co napisałem? Jedyne co zrobiłem to oceniłem mierny poziom teksu napisanego (prawdopodobnie) przez Basa Boona. W czym masz więc problem? Doprawdy nie rozumiem… Czy to, że negatywnie wypowiedziałem się o tym oświadczeniu oznacza, iż chwalę Vadima?
  Skoro już jesteśmy przy temacie to obiektywny nie jesteś Ty, jak i większość osób wypowiadających się tu. Główny trend „Vadim bee – Fedor cacy”. Nie chcę już poruszać kwestii ile Fedor ma w tym „związku” do powiedzenia. Ale czy naprawdę Bas Boon wypada tak wspaniale w porównaniu z Vadimem? Naprawdę zasługuje tu na poparcie za to oświadczenie? Z kim takim wspaniałym w przeciągu ostatnich trzech lat walczył Overeem? Skoro Boonowi tak zależy na dobrych walkach to dlaczego Alistair rozbija się z miernotami (co najwyżej średniakami, a nie średniakami jak twierdzisz to Ty) zamiast walczyć z najlepszymi w UFC? Jeżeli idzie o mnie to poczynania Vadima na tym tel wyglądają lepiej niż Boona, bo to Fedor walczył z jakby nie było byłymi mistrzami UFC.
  Dalej, o pasie WAMMA nic nie napisałem. Jeżeli pas SF jest tak dla Ciebie znaczący to chyba nie znasz jego historii… Myślę, że pas WAMMA ma bardziej chlubną.
  Vadim boi się pojedynku? Może, a może nawet zapewne. Ale powiedz mi, jaką rozpoznawalność w Stanach ma Overeem? Czy oby na pewno zestawienie pojedynku Fedor vs. Alistair sprzeda się tam lepiej niż walka ze znanym z UFC Werdumem?
  I ostatnia kwestia: pogląd Vadima na sterydy. W sumie g*wno mnie to obchodzi, ale mniej mnie gryzie w oczy Vadim rzucający oskarżeniami niż broniący się przed nimi Overeem (czy Boon za niego) na słowo honoru.

  Ogólnie radzę Ci mniej myśleć o tym co myślą inni bo dziwnym trafem chcesz ze mną dyskutować o rzeczach, których wcześniej nie poruszałem…

  P.S. Pytanie retoryczne: oceniasz potencjał Alistaira po jego wyglądzie czy poziomie przeciwników z jakimi walczył? W tym Twój obiektywizm?

 19. Brak obiektywizmu zarzucam Ci poniewaz piszesz jedynie o zarzutach Boona, tak jakby Vadim nie mial nic za uszami. Czepiasz sie Overeema, ze nie jest czysty. Czy zawodnicy m-1 sa? Oczywiscie, ze Bas chce zalatwic swojemu zawodnikowi walke z Fedorem. Kazdy menager chce dla swojego zawodnika jak najlepiej. Gdy Ali wygra jest po m-1. Oswiadczenie Basa jest w pelni trafne. Czemu Ali jest lepszym zawodnikiem niz Werdum? Wystarczy obejjrzec kilka ostatnich walk obu zawodnikow wtedy sie przekonasz. Pas WAMMA nie ma zadnej histoii;). To za Fedorem szaleje swiat i to jego chce UFC jak nikogo innego a nie AListaira, pojechales po Basie jakby nie mial ani kszty racji, gdy ten nie myli sie ani troche. Ali jest najlepszym zawodnikiem obok AA, procz Fedora poza UFC. Na rozkladzie ma takich zawodnikow jak: Aerts, Hari, stoczyl tez wyrownana walke z Bonjaskym. Pokonal tez „od tak” zawodnika ktory przysporzyl najwiecej problemow Fedorowi-Fujicie. Potencjal AListaira oceniam po jego sile fizycznej, doswiadczeniu w mma, oraz ostatnich pojedynkach. Wszyscy zaczeli uzywac stierdzenia „kogo on pokonal ostatnio wartosciowego” po tym jak Venom zaczal to robic. Gdyby doszlo do walki Ali-Werdum przekonalbys sie na co stac Overeema w dniu dzisiejszym i mam nadzieje, ze pokaze to w nastepnym fajcie.

 20. lucifer, musze od razu cie skontrowac, bo wyobraz sobie alistair byl swego czasu czolowym lhw na swiecie, wiec w polsce raczej by nie wystepowal.

 21. Gdyby Fedor, Lesnar, Pudzian, czy wielu innych nie bralo tez mozliwe, ze nie byliby miszczami

 22. ehe. To moze czytaj dalej rekordy zamiast ogladac walki ;O Co z tego, ze nie ma go w top 5. W top ten jest, zaleznie od rankingu. To ze nie ma go akurat tutaj o niczym nie swiadczy. Poza tym mam gdzies rankingi. Walka Fedor-Ali interesuje mnie duzo bardziej niz Fedor- Werdum.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.