UFC182

Wyniki i relacja z UFC 182, którego głównym wydarzeniem jest pojedynek Jona Jonesa i Daniela Cormiera.

Po męczących pięciu rundach Jon Jones obronił tytuł mistrza wagi półciężkiej, pokonując Daniela Cormiera jednogłośną decyzją sędziowską. Walka była wyrównana, choć „Bones” bezsprzecznie wygrał cztery z pięciu rund. Pierwsza odsłona toczyła się pod dyktando Jona, który w swoim stylu wykorzystywał absurdalną wręcz przewagę zasięgu, prezentując cały arsenał ciosów i kopnięć – od łokci bitych jako cios prowadzący, po kopnięcia stopujące na kolano. Cormier walczył jednak zawzięcie i kilkukrotnie udało mu się przedrzeć przez zasieki rywala i w klinczu dosięgnąć jego szczęki krótkimi podbródkowymi.

Od drugiej rundy batalia stopniowo zaczęła przekształcać się w pojedynek zapaśniczy z solidną porcją ciosów i łokci. Ta odsłona należała do Cormiera, który przełamał defensywę Jonesa i w klinczu atakował krótkimi ciosami – Jones jednak nie pozostawał dłużny. Kolejne rundy należały do Jonesa, który zachował więcej sił od swojego rywala i coraz wyraźniej narzucał swoje warunki. Najlepszą dla „Bonesa” rundą byłą czwarta. Zdusił w niej dosłownie Cormiera pod siatką, dwukrotnie obalając go za obie nogi i ciął łokciami z klinczu. Wieńcząca pojedynek pięciominutówka, to popis siły woli i serca – a także zapaśniczego kunsztu obu fighterów. Element zapaśniczy przewijał się zresztą wyraźnie przez cały pojedynek, lecz poza czwartą rundą nie przyniósł on rozstrzygnięcia – żaden nie był wstanie w tym elemencie zdobyć przewagi. Gdy wybił końcowy gong wszyscy sędziowie jednomyślnie przyznali zwycięstwo Jonesowi, stosunkiem 49-46.

Donald Cerrone zwyciężył Mylesa Jury’ego przez przez jednogłośną decyzję. Pierwsza odsłona rozpoczęła się od skutecznego ataku ze strony Mylesa, który przeniósł tym sposobem pojedynek na ziemię. „Kowboj” zdołał jednak zapiąć omoplatę, i przez kilkadziesiąt sekund walczył o jej dopięcie – co ostatecznie się nie udało. W wyniku rozerwania uchwytu Cerrone znalazł się za plecami przeciwnika, gdzie założył szczelny trójkąt na ciało Jury’ego i stamtąd aż do końca rundy próbował – bezskutecznie – zakończyć pojedynek. Dwie kolejne pięciominutówki to wyrównany pojedynek kickbokserski, ze wskazaniem na Cerrone, który miał w wymianach swoje „momenty” – jak choćby mocne kopnięcie na głowę w rundzie drugiej. Gdy wybił kończący walkę gong sędziowie nie mieli wątpliwości, kogo ogłosić zwycięzcą.

Po trzech, niezbyt przyjemnych dla oka rundach Brad Tavares pokonał Nate’a Marquardta przez jednogłośną decyzję sędziowską. Pojedynek toczył się głównie w stójce, gdzie obaj fighterzy wymieniali razy w niezbyt finezyjnym – a nawet można powiedzieć, że w usypiającym tempie. Marquardt od czasu do czasu atakował sprowadzeniem, lecz Tavares był na nie doskonale przygotowany i zatrzymywał rywala raz po raz. Ponadto w stójce więcej kopał, a ciosy rękami zadawał celniej – co przełożyło się na ostateczny wynik i zgodny werdykt.

Kyoji Horiguchi wypunktował Louisa Gaudinota po jednostronnej walce. Japończyk dominował w każdym aspekcie gry, i można powiedzieć, iż ani na moment nie oddał pola oponentowi. Tak w stójce jak i w parterze kontrolował Gaudinota, wygrywał również pojawiające się od czasu do czasu pojedynki w zwarciu – co zaowocowało zgodnym zwycięstwem na kartach sędziowskich u każdego z sędziów.

Hector Lombard potrzebował trzech pełnych rund, by w pierwszej walce głównej części transmisji udowodnić swą wyższość nad Joshem Burkmanem. Kubańczyk przeważał praktycznie w każdym aspekcie gry. Z początku – kiedy pojedynek toczył się głównie w stójce – pomimo mniejszego zasięgu ramion trafiał częściej i mocniej, a także bronił sporadycznych prób obaleń. W drugiej rundzie Lombard był najbliżej zwycięstwa, kiedy nawałnicą sierpowych naruszył nieruchomego i skupiającego się głownie na obronie pod siatką Burkmana – nie zdołał jednak doprowadzić akcji do końca. Końcowe pięć minut Hector rozpoczął od obalenia i górnej kontroli, pojedynek zaś wyraźnie zwolnił. Po upływie piętnastu minut sędziwie bezspornie przyznali zwycięstwo Lombardowi.

Spinning backfist w wykonaniu Paula Feldera efektownie zakończył transmisję w FOX Sports 1. Felder, w jednej z wymian z rundy drugiej, zszedł pod ciosem Castillo – a następnie wyprowadził szybkie uderzenie po obrocie, które dosłownie zwaliło Danny’ego z nóg. Walkę niżej Cody Garbrandt na dziesięć sekund przed końcem stójkowej batalii zastopował Marcusa Brimage’a, najpierw powalając go na deski mocnym prawym sierpowym, by chwilę później – gdy Brimage powrócił na nogi – po raz kolejny zasypać go gradem ciosów i zadać następny celny, tym razem kończący sprawę, sierp. Jeszcze szybciej z Jaredem Cannonierem uporał się Shawn Jordan, nokautując go prawym sierpowym pod koniec trzeciej minuty pierwszej rundy. Owo pierwsze skończenie na gali było prawdziwą osłodą po trzech, dość niemrawych walkach otwierających wydarzenie.

W rozpoczynającym bowiem  tę część karty pojedynku Evana Dunhama i Rodrigo Damma, lepszy okazał się ten pierwszy, wypunktowując rywala na pełnym dystansie. Rozpoczynające galę dwie walki transmitowane na UFC Fight Pass również zakończyły się jednogłośnymi decyzjami: Omari Akhmedov wypunktował Matsa Nilssona, natomiast Marion Reneau uporała się z Alexis Dufresne.

Walka wieczoru:

Walka o pas mistrza UFC w wadze półciężkiej
205 lbs: Jon Jones pok. Daniela Cormiera przez przez jednogłośną decyzję (3x 49-46).

Karta główna:

155 lbs: Donald Cerrone pok. Mylesa Jury’ego przez przez jednogłośną decyzję (3x 30-27).
185 lbs: Brad Tavares pok. Nate’a Marquardta przez jednogłośną decyzję (3x 30-27).
125 lbs: Kyoji Horiguchi pok. Louisa Gaudinota przez jednogłośną decyzję (29-28, 2x 30 27).
170 lbs: Hector Lombard pok. Josha Burkmana przez jednogłośną decyzję (2x 20-27, 29-28).

Walki w FOX Sports 1:

155 lbs: Paul Felder pok. Danny’ego Castillo przez KO (spinning backfist), 2:09, runda 2.
135 lbs: Cody Garbrandt pok. Marcusa Brimage’a przez TKO (prawy sierpowy), 4:50,runda 3.
265 lbs: Shawn Jordan pok. Jareda Cannoniera przez nokaut (prawy sierpowy i uderzenia w parterze), 2:57, runda 1.
155 lbs:  Evan Dunham pok. Rodrigo Damma przez jednogłośną decyzję (3x 30-27).

Walki w Fight Pass:

170 lbs: Omari Akhmedov pok. Matsa Nilssona przez jednogłośną decyzję (3x 29-28).
135 lbs: Marion Reneau pok. Alexis Dufresne przez jednogłośną decyzję (2x 30-26, 30-25).

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.