Powyżej gala, a relacja i wyniki po kliknięciu.

W piątkowy wieczór w Rostowie nad Donem odbyła się gala ProFC 41: Octagon. Rosjanie znani zawsze z dużej ilości imprez – pauzowali od kwietnia, miało to związek ze zmianami organizacyjnymi oraz roszadami w zarządzie tej grupy promotorskiej. Szefem drugiej na rosyjskim rynku federacji został Fedor Ryzhov, który zastąpił na tym stanowisku Alexeya Yatsenko. Z istotnych przeobrażeń można wymienić szerszą współpracę z rosyjską telewizją, wprowadzenie łokci w stójce i zastąpienie ringu przyzwoitą klatką, która od tego eventu ma już na zawsze wgryźć się w krajobraz organizacji znad brzegów Donu. Piątkowa impreza zawitała do rostowskiego kompleksu Kazachiy Dozor, a pojedynki odbywały się pod chmurką. Organizatorzy osobiście zaskoczyli nas szybką publikacją pełnych rezultatów, co wcześniej było rzadkością oraz udostępnieniem video z gali na serwisie YouTube. Jak informowaliśmy podczas anonsu rozpiski – pierwotnie ciekawie zapowiadająca się karta walk w ciągu ostatniego tygodnia uległa zmianom, w wyniku kontuzji wypadli: doświadczony Litwin Vaidas Valancius (MMA 12-8-2), solidny Słoweniec Bojan Kosednar (MMA 9-6) oraz Francuz Miguel Haro (MMA 5-1). Mimo, że zabrakło nazwisk event prezentował się całkiem atrakcyjnie dla potencjalnego kibica mieszanych sztuk walki, a zawodnicy dali dobre walki, z których tylko trzy zakończyły się decyzjami.

W daniu głównym pochodzący z Groznego, widowiskowo walczący półśredni – Bislan Isaev (MMA 20-6) nie miał problemów z zakontraktowanym naprędce nieznanym Brazylijczykiem Andre Pacheco (MMA 3-2). Czeczen od początku zdominował całkowicie rywala. W połowie pierwszej rundy pod ścianą klatki najpierw naruszył prawym sierpem, a następnie uśpił przeciwnika uderzeniami w parterze. Kategorię niżej reprezentant gospodarzy Kirill Sukhomlinov (MMA 15-3) szybko odklepał duszeniem zaczynającego karierę Alishera Kalatova (MMA 0-1), a przyzwoicie uderzający Ormianin David Khachatryan (MMA 10-2) nie bez problemów pokonał rostowskiego grapplera – Arsena Ubaidulaeva (MMA 9-5). Zawodnik Legion FT i weteran M-1 w zasadzie punktował tylko obaleniami, poza tym nie zrobił zupełnie nic. Z kolei reprezentant ArmFighting z łatwością sprowadzany do parteru w pierwszej rundzie, w przerwie odrobił lekcję i na przestrzeni drugiej odsłony kilkukrotnie bronił stójki. Khachatryan jednocześnie punktował systematycznymi uderzeniami i zakończył walkę ciosami w parterze na kilka sekund przed końcowym gongiem. W limicie półśrednim młodziutki Mistrz Sambo z Briańska – Nikolay Aleksakhin (MMA 2-1) wypunktował niepokonanego do tej pory Pavla Beriozę (MMA 3-1), a inny utytułowany sambista Vadim Korablin (MMA 3-2) nie dał rady perspektywicznemu 20-latkowi z białoruskiego Molodeczna Sergeyowi Faleyowi (MMA 10-3). Goryczy porażki nadal nie posmakował silny fizycznie zapaśnik stylu wolnego i uczestnik dwóch olimpiad Alexey Krupnyakov (MMA 4-0), który gilotyną poddał ukraińskiego kickboksera Igora Kukurudziaka (MMA 4-5).

Na undercardzie pogromca Łukasza Bugary, prospekt z Rostowa – Alexander Shabliy (MMA 6-1) błyskawicznie wyciągnął dźwignię prostą na łokciu pochodzącego ze żmudzkich Płungian Arvydasa Ziliusa (MMA 4-6). W wadze średniej białoruski karateka Boris Miroshnichenko (MMA 7-4) nie pozostawił złudzeń debiutującemu Abchazowi – Robertowi Keshchyanowi (MMA 0-1), zaś w innej walce w tej kategorii początkujący Alexey Efremov (MMA 1-0) zgarnął bonusa w wysokości 2 tys. dolarów za nokaut na Andreyu Shmelevie (MMA 0-1).

Główna karta:

77 kg.: Bislan Isaev pok. Andre Pacheco przez TKO (uderzenia w parterze), 2:53, runda 1.
70 kg.: Kirill Sukhomlinov pok. Alishera Kalatova przez poddanie (duszenie zza pleców), 2:50, runda 1.
70 kg.: David Khachatryan pok. Arsena Ubaidulaeva przez TKO (uderzenia w parterze), 4:53, runda 2.
77 kg.: Nikolay Aleksakhin pok. Pavla Beriozę przez jednogłośną decyzję, 5:00, runda 3.
77 kg.: Sergey Faley pok. Vadima Korablina przez jednogłośną decyzję, 5:00, runda 3.
Open.: Alexey Krupnyakov pok. Igora Kukurudziaka przez poddanie (gilotyna), 1:16, runda 1.

Undercard:

70 kg.: Alexander Shabliy pok. Arvydasa Ziliusa przez poddanie (balacha), 1:53, runda 1.
84 kg.: Mikhail Kolobegov pok. Zhanybeka Amatova przez poddanie (trójkąt nogami), 2:40, runda 1.
84 kg.: Denis Genyuk pok. Danila Bakhtiyarova przez jednogłośną decyzję, 5:00, runda 3.
84 kg.: Boris Miroshnichenko pok. Roberta Keshchyana przez TKO (uderzenia w stójce), 3:56, runda 1.
84 kg.: Alexey Efremov pok. Andreya Shmeleva przez KO (prawy podbródkowy), 2:21, runda 1.
70 kg.: Nimat Zhunus pok. Olega Volkova przez poddanie (balacha), 4:11, runda 2.
93 kg.: Viktor Matviychuk pok. Eduarda Babenysheva przez poddanie (balacha), 2:45, runda 1.
77 kg.: Vitaliy Bigdash pok. Davrbeka Isakova przez poddanie (balacha), 1:41, runda 1.

Karol Dąbrowski
"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.

11 KOMENTARZE

  1. Panowie Redaktorzy tak gwoli ścisłości:
    PROSPEKT:
    1. publikacja, zwykle w formie broszury, ulotki, zawierająca reklamę czegoś, zapowiedzi wydawnicze, porządek imprezy itp.,
    2. ekon. p. emisyjny – dokument zawierający szczegółowe dane o spółce akcyjnej, która przystępuje do emisji akcji,
    3. teatr. element dekoracji, malowidło (zwykle na płótnie) przedstawiające pejzaż, budowle, widok miasta itp. umieszczane w głębi sceny, zamykające jej perspektywę.

    Jako strona już ogólnopolska wypadałoby nie popełniać błędów językowych i „zangielszczać” tekst.

  2. Nie zgadzam się. Znajdź synonim dla 'prospekta'. 'Dobrze zapowiadający się zawodnik'? 'Talent'? 'Przyszłościowy fajter'? Albo są nieścisłe, albo za długie. Mma to nowa dyscyplina, w USA bardziej rozwinięta i nie widzę nic złego w zapożyczaniu słownictwa (btw, w boksie to słowo też funkcjonuje, nie wiem jak w innych dyscyplinach). Wiadomo, że lepiej mieć swoje słowa (lepszy odkurzacz niż vacuum celaner :D), ale w tym wypadku nie uznałbym tego za błąd.

  3. bax – tutaj nie ma demokracji 🙂 To są pewne zasady języka polskiego i tyle. Można nie zgadzać się na np. uderzanie łokciami w UFC, ale jak już tam walczysz i dostaniesz z łokcie to będziesz protestował, że Twoim zdaniem nie można? Moim zdaniem warto jest pielęgnować i szanować Swój własny język i dbać o jego czystość.
    A co do synonimu to wymieniłeś całkiem OK moim zdaniem, można także użyć: ciekawy, perspektywiczny, rokujący, itp. Prospekt to nie to słowo.

  4. Zgadzam się z Tadeo,ten użytkownik ma sporo racji.Słowo prospekt w tym przypadku całkowicie nie pasuje,powiedziałbym jest nie na miejscu.Mało tego,zostało użyte tam gdzie nie powinno.Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu.Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie,często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji.Portal na takim poziomie medialnym i rozpoznawalności nie powinien robić takich błędów.Zastanówcie się nad tym Panowie z redakcji.Pozdrawiam

  5. Spoko psorze michalec. Od poniedziałku będziesz miał okazję  wykazać się przed bandą w szkolnych ławkach na polskim 😉

     

    Edit: Tadeo i Michalec, jak sądzicie, czy po porażce przez dźwignię na kolano na 40-stce, ostatni rywal Isaeva, pozwolił mu udowodnić, że poprzednia porażka to był wypadek przy pracy, czy może Brazylijczyk był zbyt słaby?

  6. O właśnie wszedłem w ten temat, żeby zobaczyć jak rozwinęła się dyskusja. „Brawo Tadeusz” było ironiczne – zabłysnąłeś jak czoło sashy grey przed kamszotem. MMA to coś co ciągle się rozwija i pewne określenia muszą być stopniowo wprowadzane do słownika. Jestem jak najbardziej za tym, żeby zbiór określeń dotyczących różnych aspektów tej dyscypliny się powiększał, a więc tak – twórzmy nowe zwroty. Wielkie piwo dla tego kto znajdzie polskiego odpowiednika „strikera”. Co do przykładów ze słowników, to sprawdzałem i na przykład słowo skrętówka nie występuje w ogóle w słowniku, a słowo oktagon to tylko ośmiokąt, figura geometryczna. Tak więc z biegiem czasu pewne określenia wejdą do słownika i będzie to całkiem normalne. Żeby nie było – też nienawidze zangielszczania języka polskiego.

  7. Wielkie piwo dla tego kto znajdzie polskiego odpowiednika „strikera”

    Uderzacz.

    Co do przykładów ze słowników, to sprawdzałem i na przykład słowo skrętówka nie występuje w ogóle w słowniku, a słowo oktagon to tylko ośmiokąt, figura geometryczna.

    Moim zdaniem, sytuacja angielskiego słowa heel hook a prospect różni się i to wyraźnie. Dla pierwszego nie ma odpowiednika w naszym języku, dla drugiego owszem – i to całkiem sporo. Oktagonu używa się tylko do miejsca walki w UFC, a tam faktycznie jest to ośmiokąt, więc nie widzę sprzeczności.

  8. 10 minut mineło, a już nie można edytować. Dla jasności, chodzi mi o to, że skrętówka to po prostu branżowa nazwa 'dzwigni skrętnej na staw kolanowy', a prospekt w tym kontekście to nieudana kalka z języka angielskiego.

  9. Uefo widzę że znasz się na prawdziwym kinie… Wchodzenie z tobą w dyskusję niestety nie ma sensu – żyj sobie w swoim świecie „kumszotów” na „Renię Rączkowską” – tak to ironia.
    Tens – dzięki za wyjaśnienie podstawowych różnic koledze Uefo, ale myślę że i tak może mieć za daleko do mózgu.

  10. Skoro skojarzyłeś Sashe Grey to też chyba się troszkę znasz ?
    Znowu popełniłem błąd i wdałem się w bezsensowną dyskusję, przepraszam.
    Prospekt w moim mniemaniu jest tutaj poprawnie użyty, a Tensowi piwo się nie należy.

     

    Edit : nie no kurwa nie wytrzymałem, Kamszot a nie Kumszot.
    http://www.mmatycoon.com/clothingpublic.php?cid=2610

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.