nsac

Po kilku miesiącach debat, komisja sportowa stanu Nevada ustaliła kary jakim będą podlegali zawodnicy, którzy obleją testy antydopingowe w stanie Nevada.

Nastąpiły spore zmiany w polityce przeciwdziałaniu nielegalnym substancjom w sportach walki. Drastycznie zwiększyły się kary administracyjne dla tych u których wykryte zostaną zakazane środki. Minimalne zawieszenie dla tych co używają sterydów, będzie wynosić aż trzy lata. Dodatkowo zawodnik taki będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 40-50 % z wypłaty jaką dostanie od organizacji. Trzecia wpadka będzie oznaczała dożywotni zakaz walczenia w profesjonalnym MMA (czy innym sporcie walki sankcjonowanym przez NAC). Każde wykrycie nielegalnego środka będzie również oznaczało zmianę wyniku walki z wygranej na przegraną. Nie będzie już decyzji no-contest. Ustawa ta wchodzi w życie 1 września.

Zmiany te były już omawiane w styczniu, ale sprawa Jona Jonesa w organizmie którego znaleziono kokainę przed UFC 182 – za którą komisja sportowa nie mogła ukarać byłego mistrza UFC – tylko przyśpieszyła działanie. Po dzisiejszym spotkaniu w Las Vegas, członkowie komisji ustalili nowe zasady walki z nielegalnymi substancjami w sportach walki. Padło wiele propozycji, które zostały przegłosowane przez członków na ostrzejsze wersje. Przykładowo początkowo chciano dwuletniego zawieszenia za pierwsze wykrycie sterydów w ciele zawodnika, jednak kapituła zagłosowała za tym, by kara ta wynosiła trzy lata.

Spis kar według ESPN:

Sterydy (testosteron, HGH itd.):

 • Trzy lata zawieszenia i 50-75 % kary pieniężnej za pierwsze naruszenie przepisów
 • Cztery lata zawieszenia i 75-100 % kary pieniężnej za drugie naruszenie przepisów
 • Dożywotnie zawieszenie oraz 100 % kary pieniężnej za trzecie naruszenie przepisów

Używki/stymulanty (amfetamina, kokaina itd.):

 • Dwa lata zawieszenia i 35-45 % kary pieniężnej za pierwsze naruszenie przepisów
 • Trzy lata zawieszenia 50-60 % kary pieniężnej za drugie naruszenie przepisów
 • Dożywotnie zawieszenie i 100 % kary pieniężnej za trzecie naruszenie przepisów

Diuretyki (używane do pomocy w cięciu wagi):

 • Dwa lata zawieszenia i 30-40 % kary pieniężnej za pierwsze naruszenie przepisów
 • Trzy lata zawieszenia 40-50 % kary pieniężnej za drugie naruszenie przepisów
 • Dożywotnie zawieszenie i 100 % kary pieniężnej za trzecie naruszenie przepisów

Środki uspokajające, zwiotczające mięśnie, środki przeciwlękowe, opiaty oraz marihuana

 • 18 miesięcy zawieszenia i 30-40 % kary pieniężnej za pierwsze naruszenie przepisów
 • Dwa lata zawieszenia i 40-50 % kary pieniężnej za drugie naruszenie przepisów
 • Trzy lata zawieszenia 60-75 % kary pieniężnej za trzecie naruszenie przepisów
 • Dożywotnie zawieszenie i 100 % kary pieniężnej za czwarte naruszenie przepisów

Unikanie testów, mataczenie przy próbkach moczu, fałszowanie, narkotyki używane do maskowania

 • Cztery lata zawieszenia i 75% kary pieniężnej za pierwsze naruszenie przepisów
 • Dożywotnie zawieszenie i 100 % kary pieniężnej za drugie naruszenie przepisów

Dodatkowo nastąpiła jeszcze jedna bardzo ważna zmiana: komisja zmieniła ustawę mówiącą o używkach/stymulantach oraz diuretykach. Teraz środki z tej listy będę zakazane nie tylko w czasie walk ale zostaną wpisane na listę „zawsze zakazanych”. Do tej pory za substancje z tych list można było karać jedynie „podczas zawodów”, co definiowane jest w kodeksie WADA jako „okres  rozpoczynający się 12 godzin przed zawodami, w których ma brać udział sportowiec aż do końca zawodów i procesu pobrania próbek związanych z tymi zawodami”

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

4 KOMENTARZE

 1. Uuuhuhuhu…Ładnie się wzięli za temat.Czy zabije ten sport? A czy inne próby jego ucywilizowania (eliminacja stompów i soccer-kicków) go zabiła?Albo ludzie zajmujący się tym sportem zawodowo się dostosują, albo będą musieli szukać innego zawodu, proste.Choć można być pewnym, że czeka nas sporo wpadek i szokujących newsów o zawieszeniach naszych ulubionych zawodników (czytaj – ostatni dzwonek Vittora Belforta).Czuję też, ze coraz mniej naszych gwiazd KSW będzie w związku z tymi przepisami (i umową z Reebokiem) dostać się do UFC.

 2. Ja jestem prawie pewny, że w ufc są ludzie którzy wpadają nic nie biorąc. Myślę, że to że czasami ktoś komuś coś wsypie do kubka albo jakiś lekarz poda zawodnikowi lek z środkiem niedozwolonym to nie jest bajka i takie rzeczy mają miejsce. Podobną sytuację miał chyba Omielańczuk. O mały włos nie wziął leku który miał środek niedozwolony. Wg mnie takie kary są bez sensu. 9 miesięcy to była zła kara? Wg mnie dobra. Poza plamą na honorze, 9 miesięcy bez walki. Kara 3 lat to około 1/3 kariery dla niektórych. A jak ktoś niewinny wpadnie to jest to tragedia. Prawie tak, jakby pójść do pierdla za niewinność. W każdym sporcie ludzie wpadają bo to jest część sportu. Jeżeli ktoś tą część chce zniszczyć, to zniszczy niestety cały sport , bo zawodnicy będą wpadali. W innych sportach nie ma aż takich kar.

 3. Jako zwolennik drugiej szansy, za pierwszą wpadkę karałbym słabiej, ale za recydywę już ostro. Teraz to zawodnicy z góry są za recydywistów brani 😛

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.