FightOrDie z naszego partnerskiego forum wysmażył mega długaśny art o nieistniejącej już organizacji. Polecam.

PRIDE Fighting Championships [PRIDE FC] była Japonską organizacją MMA. Pierwsza gala PRIDE FC odbyła się w Tokyo Dome 11 października, 1997 roku.
Pride FC była najlepszą, oraz najbardziej popularną federacją MMA na świecie. Pride posiada także rekord największej ilości widzów oglądających galę Shockwave/Dynamite w roku 2002 – oglądalność wyniosła wtedy 70tys ludzi oglądających galę na żywo. Kolejny rekord padł podczas gali Pride Final Conflict 2003 – 67,450 ludzi.
W marcu roku 2007 DSE sprzedało PRIDE braciom Feritta – właścicielom Zuffy, która promuję organizację UFC. Więcej o ostatnim akcencie Pride niżej.

Trochę histori PRIDE:
Pierwsza gala Pride odbyła się w 1997 roku, jak wszyscy pamiętamy galę promowała walka Nobuhiko Takady, z Ricksonem Gracie. Gala odbywała się w Tokyo Dome, 11 sierpnia 1997 roku, i przyciągnęła aż 47tys fanów z całego świata.
Po sukcesie pierwszej gali Pride , promotorzy zdecydowali się robić następne regularnie odbywające się gale MMA. Rok później doszło do rewanżu pomiędzy Takadą, i Ricksonem. Popularność Pride wzrastała, przez co podpisano kontrakty z Fuji Television, oraz nowo-założony kanał satelitarny SKY PerfectTV.

W roku 2000 Pride zdecydowało się na pierwsze GP w historii organizacji – dwu częściowy turniej miał wyłonić najlepszego fightera na świecie. Turniej trwał przez dwie gale, z udziałem 16 zawodników. Po pierwszej turze zostało 8 zawodników, którzy walczyli na kolejnej gali o mistrzowstwo. Druga runda turnieju została puszczona na żywo w USA. Jak wszyscy wiemy turniej wygrał Mark Coleman pokonując w finale Igora Vovchanchyna.

W sierpniu 2002 roku władze Pride połączyły się z kolejną japońską organizacją K-1, i zrobili wspólnie największą/najlepszą galę w historii MMA Shockwave – przyszło na nią ponad 70tys ludzi.

13 stycznia 2003 roku, Pride znalazło się w kropce. Powodem tego była dziwna śmierć prezydenta DSE – Naoto Morishita, który został znaleziony w hotelu ze skręconym karkiem. Chodziły słuchy, że to Yakuza[japońska mafia] zabiła go. Po ciężkim czasie dla DSE Nobuyuki Sakakibara został jej nowym prezydentem.

W 2003 roku Pride wypuścilo serię gal Bushido – które zajmowało się głównie lżejszymi wagami, i na trochę innych zasadach.

Również w roku 2003 Pride wróciło do robienia kolejnych serii Grand Prix – zaczynając od GP wagi średniej, na Total Elimination 2003 i Final Conflict 2003. Grand Prix w 2004 było dla zawodników wagi ciężkiej, 2005 dla średniej, a Grand Prix w roku 2006 było OPEN. [dla wszystkich wag]

Pride cały czas odnosiło sukcesy, robiąc średnio 10 gal rocznie, zbijając K-1 na boczny tor w statystykach. Pierwsza gala w USA odbyła się 21 października 2006 pod nazwą: PRIDE 32: The Real Deal. Gala odbywała się w Thomas & Mack Center w Las Vegas, przyszło na nią 11,727 osób. Była to pierwsza gala pride organizowana poza granicami Japonii.

5 czerwca 2006 roku, Fuji Network zerwało kontrakt telewizyjny z Pride, całkiem możliwe, że przyczyniła sie do tego Japońska mafia. Pride zostało wtedy tylko SKY PerfectTV.

Na końcu 2006 roku chodziły plotki, że na gali noworocznej Pride pojawi się Mike Tyson – miał walczyć w Pride na zasadach boksu z którymś z zawodników tej organizacji. Jak wiadomo Mike Tyson w Japonii walczyć nie mógł, przez jego kartotekę kryminalną, i walka miała odbyć się w Chinach, a transmitowana w Saitama Super Arena na telebimach, niestety do walki nie doszło.

29 listopada 2006 roku Pride ogłosiło, iż zawiesza działanie gal Bushido – od tamtego czasu zawodnicy lżejsi walczyli w normalnych galach Pride.

Ciąg dalszy na ForumRing. Na zachętę odam, ze znajdziecie tam min. wiele gal PRIDE do pobrania.

Chief Financial Officer | Shareholder of MMAROCKS. Columnist. Does not avoid political topics. Radical for Capitalism.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.