kadra polski mma

Przyszłość dla amatorów uprawiających w Polsce MMA, mieni się w naprawdę bardzo kolorowych barwach. Jeśli chodzi o to jakie korzyści dziś odniesie osoba, która nie przeszła jeszcze na zawodowstwo w sportach walki, to można wymienić kilka. Najważniejsze z nich to jednak dwa nowe twory stworzone tylko i wyłącznie by pomóc młodym adeptom rozwinąć skrzydła: MMA Polska oraz Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki.

Kadra Polski MMA (x2)

Stworzyło to też pewnego rodzaju paradoks: istnieją dwie Kadry Polski, które są zupełnie inaczej wyłaniane i niezależne od siebie. W niniejszym artykule postaramy się wytłumaczyć tę problematyczną dla wielu kwestię.

Przyjęło się, że kadra naszego kraju jest jedna. Nie może być przecież dwóch reprezentacji w piłkę nożną, dwóch reprezentacji skoczków narciarskich – jest zawsze jedna drużyna, która walczy pod biało-czerwoną flagą. Sytuacja się jednak diametralnie zmienia gdy chodzi o sporty niezrzeszone w ministerstwie. Wówczas każdy związek, każde stowarzyszenie, może sobie wybrać trenerów, zarząd i wyłonić własną kadrę krajową. W takich przypadkach, to czy dana kadra zostanie uznana za reprezentację kraju, zależy od organizatora zawodów. Dlatego też MMA Polska jeździ na Mistrzostwa Świata IMMAF, a Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki na Mistrzostwa Świata WFMC.

Niestety, nie tylko w Polsce istnieją problemy z zaakceptowaniem MMA jako sportu. Nie istnieje na świecie organizacja, która może powiedzieć „Jesteśmy jedynymi zawodami mogącymi mówić o sobie Mistrzostwa Świata” – Dlatego dziś każdy może zorganizować Mistrzostwa Świata w MMA, dodając na końcu nazwę swojej firmy. Z tego powodu mówimy o Mistrzostwach Świata Amatorskiego MMA IMMAF i o Mistrzostwach Świata Amatorskiego MMA WFMC. To, która reprezentacja Polski gdzie będzie występować, zależy od zaakceptowania tego faktu przez daną organizację. IMMAF uznało, że to MMA Polska Martina Lewandowskiego ma prawo reprezentować nasz kraj na ich zawodach i Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki nie może pojechać na zawody IMMAF z własną Kadrą. Jednak kadrę PZMSW Sławomira Cypla akceptuje WFMC i tam owa kadra będzie tą jedyną prawdziwą.

Tego typu zawodów jest naprawdę sporo. Na przykład organizacja Xtreme Fighting Championships organizuje swoje Mistrzostwa Świata, w których również jest dyscyplina MMA i również tworzona jest osobna, trzecia kadra Polski.

Ostatnio na topie jest też GAMMA – Global Martial Arts Association – organizacja, która współpracuje z ONE FC. W listopadzie 2019 oni również zorganizowali swoje Mistrzostwa Świata Amatorskiego MMA w których startowało 20 reprezentacji (Polska nie brała udziału).

Także jest kilka Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA w których zawodnik może zdobyć tytuł Mistrza Świata MMA. Tak samo może istnieć kilka kadr Polski i dziś nie jest to ujednolicone i nie będzie, dopóki nasz sport nie zostanie dostrzeżony przez ministerstwo sportu.

Gdyby przykładowy Jan Kowalski wygrał na zawodach IMMAF w kategorii ciężkiej, a Jan Nowak na zawodach WFMC, również w tej samej kategorii – obaj mogliby się tytułować mistrzami świata w wadze ciężkiej (i to samo z dwoma pozostałymi organizacjami – mielibyśmy wówczas aż czterech mistrzów świata w wadze ciężkiej, podchodzących z Polski).

IMMAF czy WFMC czy GAMMA czy XFC?

Która organizacja jest mocniejsza i bardziej prestiżowa? Tutaj pałeczkę przejmuje International MMA Federation (IMMAF), które powstało w 2012 roku i zrzesza ponad 90 krajów na świecie. Od 2014 roku organizuje mistrzostwa świata amatorskiego MMA, które przyciągają setki zawodników z różnych zakątków globu. Zawody te, są największym tego typu wydarzeniem na świecie. Ich pierwsze trzy edycje odbyły się w Las Vegas, USA. Od 2017 roku, organizowane są natomiast w Bahrajnie. IMMAF ma również wsparcie największej na świecie organizacji MMA – UFC.

Jak na tym świetle wypada World Fightsport and Martial Arts Council (WFMC)? To światowa organizacja sztuk i sportów walki, która posiada kilkadziesiąt oddziałów na całym świecie. W swojej ofercie mają bardzo szeroki wachlarz konkurencji w których dana reprezentacja może wystąpić – nie tylko MMA, ale także Kickboxing, formy/kata, samoobrona, light-semi-full kontakt, grappling, Tajski Boks czy nawet łamanie cegieł. W Polsce działa od 2012 roku.

Global Martial Arts Association (GAMMA) jest młodą organizacją, która powstała w roku 2018 w Amsterdamie, a jej głównym celem jest wprowadzenie mieszanych sztuk walki na igrzyska olimpijskie i rozwój tego sportu w jego amatorskiej wersji. W kwietniu 2019 roku GAMMA otrzymała mocne wsparcie od azjatyckiej organizacja One Championship. Dzięki podpisanej umowie, organizacja One wspiera GAMMA w jej dążeniach i planach związanych z rozwojem amatorskiego MMA.

MMA na Igrzyskach Olimpijskich

I jak zwykle w świecie MMA – tutaj nie ma jasnej odpowiedzi, bo amatorskie MMA to nie jest sport olimpijski, a wszystko jest tak skomplikowane jak tylko to możliwe. Najbliżej ugruntowania pozycji oficjalnych Mistrzostw Świata w Amatorskim MMA jest IMMAF, który chce wprowadzić naszą dyscyplinę sportu na Igrzyska. W roku 2016 organizacja IMMAF złożyła wniosek o członkostwo w stowarzyszeniu GAISF (które jako jedyny organ może zadecydować czy dany sport nadaje się na Igrzyska Olimpijskie czy nie). Wniosek jednak został odrzucony.

GAISF Rejects MMA’s Application for Sport Recognition

Swoją szansę zobaczyła więc GAMMA, który również zaaplikowała na stanowisko światowego organu regulującego amatorskie MMA.

Nie można więc dziś przewidzieć, który twór pierwszy wprowadzi MMA na Igrzyska Olimpijskie i tym samym stanie się głównodowodzącym w biznesie amatorskiego MMA na świecie. Jeśli to będzie jednak IMMAF to łatwiejszą drogę do Związku MMA pod ministerstwem będzie miało stowarzyszenie MMA Polska, które dziś reprezentuje nasz kraj w ich strukturach. Jeśli wygra GAMMA – sytuacja będzie sprzyjała negocjacjom z obiema stronami.

Jak wybierane są dwie Kadry Polski?

MMA Polska – Zawodnicy mają być wyłaniani za pomocą zawodów. Stowarzyszenie planuje cykl imprez w 2020 roku. W 2019, z racji braku czasu, zawodnicy wyłonieni zostali podczas eliminacyjnych sparingów – amatorzy zostali wyłonieni podczas zgrupowań, które odbyły się we wrześniu br. w Olsztynie, Łodzi oraz Cieszynie. Eliminacje polegały na sprawdzaniu poszczególnych umiejętności w rundach parterowych, stójkowych i zapaśniczych. Zwieńczeniem sparingów były walki toczone zgodnie z zasadami IMMAF. Trenerami kadry zostali: Szymon Bońkowski, Łukasz Zaborowski i Michał Mankiewicz. Dodatkowo działania stowarzyszenia wspomagają: Mariusz Linke, Piotr Bagiński, Paweł Derlacz,, Arbi Szamajew i Piotr Jeleniewski

Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki – Zawodnicy wyłaniani są za pomocą rankingu ALMMA – Jest to obecnie największa w Polsce baza zawodników oraz klubów. Przyznawane są punkty za osiągnięcia na takich wydarzeniach jak Mistrzostwa Polski, Puchar Polski oraz zawody regionalne.

Mistrzostwa Polski

I miejsce – 12 pkt
II miejsce – 8 pkt
II miejsce – 6 pkt

Puchar Polski

I miejsce – 8 pkt
II miejsce – 6 pkt
III miejsce – 4 pkt

Zawody regionalne

I miejsce – 5 pkt
II miejsce – 3 pkt
III miejsce – 2 pkt

Walki na Mistrzostwach Polski w kategorii pełnego kontaktu, mają mieć 3 rundy po 3 minuty w walce finałowej, a w eliminacjach 2 rundy po 3 minuty. Trenerem kadry został Paweł Derlacz, który pomimo rankingu, również będzie miał wiele do powiedzenia przy wybieraniu kadrowiczów i będzie miał ostateczne zdanie przy ich powoływaniu.

Cele statutowe

Stowarzyszenie MMA Polska za cel obrało organizację obozów sportowych, popularyzację dyscypliny oraz nauczanie zawodników, jak powinno się zarządzać karierą. Ponadto założycielom chodzi też o reprezentowanie środowiska mieszanych sztuk walki w debacie publicznej oraz w mediach. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest jednak dbanie o pozytywny wizerunek MMA, scalenia amatorskiego środowiska, a w dalszej przyszłości wprowadzenie tej dyscypliny do grona sportów olimpijskich[1]. Reprezentanci kadry Polski MMA Polska mają otrzymywać stałą pomoc finansową w czasie uczestnictwa w Mistrzostwach Świata i Europy, a w przyszłości także w czasie przygotowań do zawodów[3].

Działania statutowe Polskiego Związku Mieszanych Sztuk Walki opierają się na promowaniu i wspieraniu rozwoju amatorskiego MMA w Polsce oraz reprezentowaniu kraju na arenie międzynarodowej. Wprowadzeniu systemu szkoleń dla trenerów oraz zawodników z zakresu pozyskiwaniu funduszy, dietetyki, psychologii sportowej oraz warsztatów sportowych z czołowymi trenerami w kraju. Priorytetem jest wprowadzenie MMA na Igrzyska Olimpijskie oraz przeistoczenie się w pełnoprawny związek pod Ministerstwem Sportu by móc uchwalić przepisy regulujące MMA w naszym kraju i stworzyć jedną organizację, która będzie naturalnym liderem w celu promocji tej dyscypliny.[1]

MMA Polska – Atuty

 • Jako jedyna polska organizacja jest zrzeszona w strukturach International Mixed Martial Arts Federation (IMMAF)
 • Ma poparcie byłego Ministra Sportu i Turystyki, a obecnego prezesa WADA, Witolda Bańki oraz obecnego Ministra Sportu i Turystyki, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk[2].
 • Ma ambicje by przekształcić się w Polski Związek MMA pod Ministerstwem Sportu, regulując tym samym amatorskie oraz zawodowe MMA [3].
 • Sponsorem stowarzyszenia jest Fortuna, Executive Solutions, Lab One

Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki – Atuty

 • Posiada najlepszy ranking w Polsce. Amatorska Liga MMA nieprzerwanie działa od 2005, na przestrzeni 14 lat do chwili obecnej zorganizowane zostały 173 edycje, w których łącznie wystartowało 24505 zawodników
 • Wchodzi w poczet członków Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich
 • Związek zrzeszony jest z międzynarodową organizacją WFMC.
 • Tomasz Knap i Sławomir Cypel są już w strukturach Polskiego Związku Jiu Jitsu
 • Współpracuje finansowo z Fame MMA

Wyścig w celu pozyskania przychylności ministerstwa sportu, cały czas trwa i obecnie nie można stwierdzić który twór jest bliżej „zagarnięcia” amatorskiego MMA, a w konsekwencji i zawodowego MMA. Zarówno MMA Polska jak i Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki mają swoje atuty, doskonałych trenerów, zdolnych reprezentantów i koneksje będąc członkami istniejących już światowych stowarzyszeń MMA. Jednak z racji, że żadna ze stron nie chce ustąpić i zostać wchłonięta przez drugą, mamy dwie kadry Polski i… obie kadry są tymi prawdziwymi.

17 KOMENTARZE

 1. IMMAF > WFMC > GAMMA > XFC

  Wchodzi w poczet członków Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich

  W ogóle nie rozpatrywałbym tego jako atutu. To nic nie daje, będąc w tym komitecie MMA ma takie same szanse na wejście na Olimpiadę jak zrzeszone w tym samym komitecie Korfball, Kajak Polo czy Wyścigi Koni Kłusaków.

 2. jak to klasyk powiedział: to jest strzyżenie świni. Mało wełny a dużo kwiku.

  Dodawanie patosu, elementów reprezentowania własnego kraju do jakiś zawodów międzynarodowych, które są cholernie słabo obstawione przez potęgi MMA za jakieś śmieszne nagrody po kilkaset dolarów (w szkole średniej były już lepsze nagrody na zakończenie roku szkolnego dla najlepszych uczniów) wiedząc, że ten poziom tych mistrzostw wiele nie różni się od lepiej obsadzonej ALMMA.

  Po drugie: był już puchar amatorski KSW, chcieli wejść, nie potrafili przekonać ludzi do tego, a teraz niczym zbawiciele – patrzcie jak my zawodowcy się za coś bierzemy to…

  Gównoburza, obłuda – aż się PZPN przypomina

 3. W ogóle to jest ciekawe: Sławomir Cypel poświęca swój własny czas na organizowaniu amatorskiego MMA (na amatorskim MMA milionów też się nie da zarobić), ALMMA to jest to czego może Polsce wiele krajów takich jak Niemcy czy Francja zazdrościć i przychodzi człowiek, który mówi…

  … mam pretensje, że nikt ze mnie poinformował wcześniej, że powstanie związek MMA. Jest mi przykro. Jeszcze człowiek nazywający małe organizacje gównem?

  Gale KSW są coraz gorsze, bycie związkowcem jest ciekawe więc…

 4. W ogóle to jest ciekawe: Sławomir Cypel poświęca swój własny czas na organizowaniu amatorskiego MMA (na amatorskim MMA milionów też się nie da zarobić), ALMMA to jest to czego może Polsce wiele krajów takich jak Niemcy czy Francja zazdrościć i przychodzi człowiek, który mówi…

  … mam pretensje, że nikt ze mnie poinformował wcześniej, że powstanie związek MMA. Jest mi przykro. Jeszcze człowiek nazywający małe organizacje gównem?

  Możesz rozwinąć to o czym napisałeś? Kiedy coś takiego było?

 5. Akurat tu trzymam strone kelnera. Pierwszy sie podjal takiego przedsiewziecia, wspolpraca z najwieksza federacja immaf, zrzeszenie wiekszosci najlepszych polskich trenerow do wspolpracy, generalnie zabral sie do tego profesjonalnie i zaczal glosno mowic o wprowadzeniu mma na igrzyska. Pan Cypel robi robote z tymi almmami, ale wyszedl przeogromny ból dupy u niego po dzialaniach kelnera. Nikt mu nie zabranial zrobic tego wczesniej niz kelner.

 6. To jest ciekawe

  Stowarzyszenie MMA Polska – trenerami kadry zostali: Szymon Bońkowski, Łukasz Zaborowski i Michał Mankiewicz

  Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki – trenerem kadry został Paweł Derlacz

 7. To jest ciekawe

  Stowarzyszenie MMA Polska – trenerami kadry zostali: Szymon Bońkowski, Łukasz Zaborowski i Michał Mankiewicz

  Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki – trenerem kadry został Paweł Derlacz

  To znaczy, że zawodnicy z Olsztyna będą mieli o tyle dobrze, że nie będą mieli presji, o której napisał Maciej Gasiorek w screenie. Czyli udział w zgrupowaniach jednego tworu, nie zamknie im drogi do aplikowania do drugiej kadry, skoro klub ma swoje udziały w tworzeniu obu kadr.

 8. To znaczy, że zawodnicy z Olsztyna będą mieli o tyle dobrze, że nie będą mieli presji, o której napisał Maciej Gasiorek w screenie. Czyli udział w zgrupowaniach jednego tworu, nie zamknie im drogi do aplikowania do drugiej kadry, skoro klub ma swoje udziały w tworzeniu obu kadr.

  Sprytnie

 9. To znaczy, że zawodnicy z Olsztyna będą mieli o tyle dobrze, że nie będą mieli presji, o której napisał Maciej Gasiorek w screenie. Czyli udział w zgrupowaniach jednego tworu, nie zamknie im drogi do aplikowania do drugiej kadry, skoro klub ma swoje udziały w tworzeniu obu kadr.

 10. To znaczy, że zawodnicy z Olsztyna będą mieli o tyle dobrze, że nie będą mieli presji, o której napisał Maciej Gasiorek w screenie. Czyli udział w zgrupowaniach jednego tworu, nie zamknie im drogi do aplikowania do drugiej kadry, skoro klub ma swoje udziały w tworzeniu obu kadr.

  Chyba że Pan Derlacz się pokłóci z tego powodu z Panem Bońkowskim i w efekcie stracimy jeden z najlepszych klubów w Polsce oraz stracimy najlepszy narożnik w Polsce.  Każdy medal ma 2 strony

 11. Chyba że Pan Derlacz się pokłóci z tego powodu z Panem Bońkowskim i w efekcie stracimy jeden z najlepszych klubów w Polsce oraz stracimy najlepszy narożnik w Polsce.  Każdy medal ma 2 strony

  Nie no, praca trenera w kadrze jest raczej nieodpłatna i na zasadzie honorowego stanowiska. Nie sądzę, że takie coś stanęłoby na przeszkodzie w prowadzeniu realnego i dochodowego biznesu 🙂 Choć różne przypadki już były w tym MMA 😀

 12. Nie no, praca trenera w kadrze jest raczej nieodpłatna i na zasadzie honorowego stanowiska. Nie sądzę, że takie coś stanęłoby na przeszkodzie w prowadzeniu realnego i dochodowego biznesu 🙂 Choć różne przypadki już były w tym MMA 😀

  Wiem wiem ale spójrz na to ze strony spiskowej . Ziarenko podziału zostało już zasiane 😀

  Miejmy nadzieję że to jednak nie pójdzie w te stronę, tak sobie głupoty pisze bo szczerze to nawet mi się nie wydaje żeby miało dojść zwłaszcza z tego powodu do jakiegoś podziału

 13. Nie przesadzajmy z zasiewem . Obaj ustawili się w konkurencyjnych Stowarzyszeniach / Związkach. Mogą działać dwutorowo dla dobra klubu wrzucając zawodników tu i tam do kadry. Jeśli upadłaby jedna kadra, jest pewne dojście do drugiej. Czy działają nieodpłatnie? Wątpię żeby $ z tego nie było np.pośrednio organizując zgrupowania kadry / będąc na nim trenerem lub wkrótce jak zaczną dobrze funkcjonować na etacie.

 14. Tak na prawdę to póki żadne z tych stowarzyszeń nie będzie przyklepane przez ministerstwo to żadne z nich nie wystawia kardy Polski. Bliżej im do klubów sportowych niż do reprezentacji narodowej.

 15. Możesz rozwinąć to o czym napisałeś? Kiedy coś takiego było?

  odnośnie małych organizacji: dopiero niedawno zmienili retorykę odnośnie mniejszych organizacji i zaczęli je nawet chwalić.

  To był wywiad chyba dla fight sport wtedy kiedy była wielka drama, że Najman jest idiotą, albo udaje, jeśli myśli że wystąpi na MMA Attack i nic mu się nie stanie, a te małe organizacje to już lepiej nawet nie mówić itp.

  O tym jak jest przykro, że Cypel nie powiadomił go o planach założenia związku: w listopadzie na inthecage były wywiady Lewandowski później Cypel odpowiada. Tu na pewno Cypel na to odpowiadał.

  Aż dziwne, że nie dałem tego do kolekcji ,,mądrości ze świata sportów walki" xD

  Stara perełka:

  słowa: jeśli ktoś nie potrafi organizować małych amatorskich eventów to źle o nim świadczy.

  Przecież wycofali się po chyba 4 edycji pucharu amatorskiego KSW

  W wywiadach dla mmarocks też wtedy znalazłyby się perełki. Pierwsze puchary amatorskie KSW to zresztą era wyśmiewania przez nich idei związku MMA

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.