Punktacja w MMA

W ostatnim czasie pojawia się wiele kontrowersji odnośnie decyzji sędziowskich w MMA. W ten weekend sam Dana White oraz grono komentatorów UFC podważyli decyzję w walce wieczoru UFC 247, zatem Komisja Sportowa w Kansas zaproponowała specjalne rozwiązanie.

Chodzi o wprowadzenie otwartego systemu punktowania, pomysł ten zostanie jako pierwszy przetestowany w organizacji Invicta FC. Jeden z członków komisji – Adam Roorbach wyjaśnił portalowi ESPN, na czym polega rozwiązanie.

Z początkiem marca, Komisja zaproponowała nowy sposób punktacji. Po każdej rundzie zapisane punkty będą przekazywane do wiadomości kibiców, zawodników oraz ich narożników. Obecnie o wyniku dowiadujemy się pod koniec boju, teraz będzie inaczej.

Prezydent Invicta FC – Shannon Knapp odniósł się do wprowadzenia zmian w swojej organizacji.

Jeżeli możemy pomóc jakoś temu sportowi, popchnąć go w dobrym kierunku, to zawsze będziemy chętni na pomoc. Teraz spróbujemy i zobaczymy.

Otwarty system punktacji nie jest nowym pomysłem, fani kickboxingu wiedzą, że jest on używany w organizacji GLORY. Świadomość o przegrywaniu na kartach sędziowskich może sprawić, że zawodnik będzie bardziej zmotywowany do podjęcia ryzyka w klatce, a narożnik będzie miał czarno na białym, jak przedstawia się sytuacja.

21 KOMENTARZE

 1. Wito baranku boży, jak mogłeś tak napisać? :

  "Prezydent Invicta FC – Shannon Knapp odniósł się do wprowadzenia zmian w swojej organizacji."

  To jest kobieta 🙂

 2. Żeby tylko jakiś trener nie pobił sędziego jak dowie się jak punktuje. :DC:

  Haha pierwsza myśl:

  :razz:ociesznymirek:

 3. Tak, a zawodnik prowadzący na kartach będzie uciekał od walki. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę psychikę zawodnika, który myśląc, że wygrywa walkę (jak Reyes) na kartach sędziowskich ją przegrywa. Fatalny pomysł, bo przy wyrównanych pojedynkach, decyzja będzie znana przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Myślę, że nie należy nic zmieniać w systemie punktowania, tylko ewentualnie sędziów. Zresztą zawsze znajdzie się ktos, kto będzie narzekać, co wynika z subiektywizmu oceniania walk oraz sympatii do zawodników.

 4. Tak, a zawodnik prowadzący na kartach będzie uciekał od walki. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę psychikę zawodnika, który myśląc, że wygrywa walkę (jak Reyes) na kartach sędziowskich ją przegrywa. Fatalny pomysł, bo przy wyrównanych pojedynkach, decyzja będzie znana przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Myślę, że nie należy nic zmieniać w systemie punktowania, tylko ewentualnie sędziów. Zresztą zawsze znajdzie się ktos, kto będzie narzekać, co wynika z subiektywizmu oceniania walk oraz sympatii do zawodników.

  Przy wyrównanych pojedynkach będzie przed ostatnia rundą 1:1 lub 2:2. A jeśli tak nie będzie to przynajmniej jeden zawodnik będzie miał świadomość, że jest ruchany i może jeszcze coś z tym zrobić.

 5. Otwarte punktowanie w MMA widziałbym tak:

  W pojedynku 3 rundowym – punktacja podawana po pierwszej, drugiej i wynik końcowy

  W pojedynku 5 rundowym – punktacja podawana po pierwszej, drugiej, trzeciej i wynik końcowy

 6. Jak dla mnie ciekawe rozwiazanie ktore daje realne szanse na odwrocenie losow przegrywanego (w oczach sedziow) pojedynku. Niespodziewalem sie, ze tego typu zmiany moga zostac zaproponowane nauczony tym, ze w boksie zawodowym nic sie nie da zmienic. Oczywiscie w praniu pewnie wyjda pewne wady ale chetnie bym zobaczyl ten system w praktyce

  Btw. Holloway sie o to upominal na social media. Po tym bottle challenge widze, ze wplywy wzrosly ;p

 7. Ciekawe jak to wplynie na efektywnosc walk. Kiedy myslisz ze prowadzisz a sie okazuje ze jednak nie. Moze bedzie mobilizacja do skonczen

 8. Świetny pomysł, pozwoli mi uniknąć sytuacji z ostatniej walki, kiedy zrobiłem z siebie idiotę drąc ryja, że jest nowy mistrz i leszcze, którzy stawiali na Jonsa się nie znają :goldi:

 9. A kogo kurwa interesuje system punktowania w inwikta efce :travolta:

  Komisja stanowa chce tego spróbować w mniejszej organizacji, jeśli wszystko wypadnie dobrze, to w ślad pójdą inne komisje organizacje. To nie jest takie głupie jak się wydaje, choć wałki dalej będą, będzie większa presja na sędziach. Nie moze być tak, że walka trwa 25 minut a ty na samym końcu dowiadujesz jak sędziowie punktowali poszczególne rundy.

 10. :razz:udziaonicbyniedao: tylko namiesza bukmacherom bo będą musieli wyłączyć live bety.

  Jeżeli gruntownie nie zmieni się sposobu sędziowania, samych sędziów i może nawet punktacji to nic nie da.

 11. :razz:udziaonicbyniedao: tylko namiesza bukmacherom bo będą musieli wyłączyć live bety.

  Jeżeli gruntownie nie zmieni się sposobu sędziowania, samych sędziów i może nawet punktacji to nic nie da.

  Chyba włączyć. Przy takim systemie bukom byłoby 100% łatwiej wystawiać kursy live.

 12. Dobry pomysł. Zawodnik, który przegrywa 2-0 po dwóch rundach w trzeciej będzie leciał jak pojebany i dostanie KO.

  Świetny pomysł, pozwoli mi uniknąć sytuacji z ostatniej walki, kiedy zrobiłem z siebie idiotę drąc ryja, że jest nowy mistrz i leszcze, którzy stawiali na Jonsa się nie znają :goldi:

  Nie myślałem, że Reyes ma tu aż takich fanów :wow:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.