Organizacja WBC w tym tygodniu poinformowała media, że zamierza otworzyć nową wagę bokserską do 224 funtów (101,6 kg), a sam projekt jest już w trakcie realizacji. Nowa kategoria wagowa ma być przełamaniem dla zawodników pomiędzy dywizją junior ciężką – 200 funtów (90,7 kg) a dywizją ciężką — powyżej 200 funtów (90,7 kg). Na razie nie wiadomo czy inne organizacje poza WBC takie jak: WBA, WBO, IBF oraz IBO wprowadzą pasy w Bridgerweight. Sam pomysł nie jest znakomity, ponieważ zabierze wielu dobrych bokserów z dwóch pobliskich kategorii i tym sposobem zwiększa się liczebność papierowych mistrzów.

Według władz WBC nowa kategoria wagowa ma być idealnym miejscem dla zawodników, którzy w przyszłości zamierzają boksować w kategorii ciężkiej, ale chcą w naturalnym tempie przybrać na wadze. Co więcej, uważają, że dzięki temu pomysłowi uda się wyrwać z królewskiej kategorii pięściarzy, którzy po prostu nie radzą sobie z warunkami fizycznymi swoich rywali. Mauricio Sulaiman już niebawem zorganizuje pierwszą walkę w nowym limicie, starcia spodziewane są w 2021 roku. W historii boksu, jeżeli chodzi o najbardziej prestiżową organizację, to wprowadziła ona m.in. skrócenie ilości rund z 15 do 12, a także podążała zawsze za innymi organizacjami i na daną chwilę obstawia wszystkie możliwe wagi swoim pasem.

Kto może powalczyć w moście pomiędzy wagą junior ciężką a ciężką? Idealnymi kandydatami wydają się: Deontay Wilder, Oleksandr Usyk, Murat Gassiev czy nawet Mairis Briedis. Niewykluczone, że w 2021 roku swoje siły odnajdzie tam polski bokser-Artur Szpilka. Wszystko tak naprawdę zależy od zawodników i ich zespołu, jednak jeżeli w limicie Bridger nie znajdzie się więcej pasów, to wątpliwe czy będzie to prestiżowa waga.

21 KOMENTARZE

 1. argumenty promotorow fajnie wygladaja, jak sie je porowna do np pomyslu wprowadzenia kategorii wagowych/wzrostowych w innych sportach jak na koszykowka, tenis pilka nozna 😀 zawsze mnie bawila taka mysl i jakich wymowek by uzyto 😉

 2. To już chyba 18 kategoria wagowa. Doliczyć do tego 4 liczące się federacje plus pukające do tych drzwi IBO.

  Nawet mistrz kilku kategorii wagowych nie robi wielkiego wrażenia, skoro można zdobyć 4 tytuły w obrębie 8 kilogramów.

 3. No w boksie się przynajmniej nikt nie musi trzymać ręcznika ani nie odwołują walk bo ktoś przesadził ze zrzucaniem wagi i do szpitala musiał

 4. Jak rozwiązać problemy w boksie? Hmm wprowadźmy więcej kategorii wagowych, tego chyba brakuje.

  :razz:utinlaugh:

  Jakie problemy w boksie ?

 5. W MMA mogliby się pokusić o taki ruch, byłoby ciekawiej. W boksie chyba i tak jest za dużo, chociaż w sumie niewiele mnie to obchodzi.

 6. ,,W Błidżej łejt już na pewno będę mistrzem, bez kitu".

  Wogole jestem z siebie bardzo zadowolony bez kitu

 7. To jest odpowiedź na napływ napompowanych cruiserów do HW, gdzie zwykle zbierali baty. Grozi drenażem cruiser, chyba, że tam wrócą "mali ciężcy" na poziomie. Jeśli nowej kategorii nie poprą inne federacje to i tak cała para pójdzie w gwizdek.

 8. Czyli Fury będzie mistrzem ciężkiej, a Wilder tej nowej kategorii czy już zdążył mocniej przytyć?

  W UFC to jeszcze by przeszło bez szkody dla zawodników, ale w boksie nie spowoduje to osłabienia wagi ciężkiej, bo:

  Joshua, FUry, Ruiz, Parker i tak reszta?

  Ciekawe czy młodszym zawodnikom będzie się chciało bardziej ryzykować w najcięższej kategorii

 9. W MMA mogliby się pokusić o taki ruch, byłoby ciekawiej. W boksie chyba i tak jest za dużo, chociaż w sumie niewiele mnie to obchodzi.

  Nie, nie i jeszcze raz nie. W mma jest miejsce dla dodatkowej kategorii, ale nie tu. W HW i LHW i tak poziom sportowy jest niski.

  Od dawna piszę, że powinno dojść do pewnych przesunięć limitów i powinna zostać utworzona jeszcze jedna kategoria miedzy lekką a półśrednią. Pobicie limitów średniej i pośredniej też by było korzystne. W tych kategoriach jest sporo zawodników, którzy nie mogą się nigdzie wpasować. Np. Taki RDA, który w pośredniej jest za mały, a w lekkiej nie bardzo może limit zrobić.  Kluczowe jest jednak to, że po prostu w okolicach tych limitów jest od zayebania zajebistych zawodników i moglibyśmy mieć jeszcze więcej dobrych walk.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.