Jan Błachowicz vs Jacare

Już 16 listopada odbędzie się gala UFC on ESPN+ 22 w Sao Paulo, na której swój kolejny pojedynek w oktagonie stoczy Jan Błachowicz. Rywalem Polaka będzie Ronaldo „Jacare” Souza.

Poniżej przedstawiamy typowania redaktorów i czytelników zagranicznych portali, dotyczące występu Błachowicza na zbliżającej się gali.

ZOBACZ WIĘCEJ: Zawodnicy UFC, a w tym Askren, Lee i Reyes, typują walkę Błachowicza z Jacare

combatpress.com

Chris Huntemann: Czy Souza jest w stanie pokonać Błachowicza? Pewnie. Czy wygrana zagwarantuje mu walkę o pas w wadze półciężkiej? Raczej nie.

Kiedy w zeszłym roku Jacare nokautował Dereka Brunsona w pierwszej rundzie, wydawało się, że niedługo dostanie title shota. Później przegrał bliską walkę z Kelvinem Gatelumem po niejednogłośnej decyzji, odkuł się kończąc Chrisa Weidmana, ale następnie został wypunktowany przez Jacka Hermanssona. Zmiana kategorii wagowej ma sens dla Brazylijczyka, biorąc pod uwagę jego wiek i fakt, że na Israela Adesanyę czeka już kilku pretendentów. Nie jestem jednak przekonany, czy zwycięstwo nad czołowym zawodnikiem wagi półciężkiej pozwoli mu od razu przeskoczyć całą kolejkę.

Z drugiej strony jeśli Błachowicz doda do swojego rozkładu nazwisko Ronaldo Souzy, to powinien być brany pod uwagę jako następny kandydat do walki o tytuł. Jedyna porażka Błachowicza w ostatnich sześciu walkach pochodzi z rąk poprzedniego pretendenta, Thiago Santosa. Później najprawdopodobniej zakończył karierę Luke’a Rockholda, nokautując go w lipcu. Przejście wyżej Jacare nie jest jednak ostatnią próbą weterana, którego najlepsze dni są już dawno za nim. Jeśli Souza dołączy do Rockholda, Manuwy i Cannoniera, to UFC powinno wynagrodzić Polaka walką o pas. Typ: Jan Błachowicz

Matt Petela: Ostatnie zmiany wagi średniej na półciężką nie kończyły się najlepiej. Obaj byli mistrzowie, Weidman i Rockhold, zostali znokautowani w swoich debiutach w nowej dywizji. Anthony Smith i Thiago Santos jednak odnaleźli się w kategorii do 205 funtów. Wcześniej nie należeli do ścisłej czołówki wagi średniej i pokazali, że wyższa kategoria pasuje do nich zdecydowanie bardziej.

Jacare bliżej jest do Weidmana i Rockholda jeśli chodzi o status w niższej dywizji. Najlepiej radzi sobie w parterze, w przeciwieństwie do tego, co mogą sugerować jego ostatnie dwa zwycięstwa przez nokaut. Brazylijczykowi ciężko jednak będzie zrobić użytek z grapplingu w starciu z większym zawodnikiem z wagi półciężkiej. W dzisiejszych czasach w MMA, rozmiar i siła mają większe znaczenie, niż dawniej, gdy mniejsi zawodnicy jiu-jitsu mogli poddawać cięższych rywali.

Wygrana powinna zagwarantować Błachowiczowi title shota. Jeśli zdoła pokonać Soużę, to jego ostatni dorobek będzie bardziej imponujący od Coreya Andersona i Dominicka Reyesa, którzy także są wymieniani jako potencjalni rywale Jona Jonesa. Typ: Jan Błachowicz

sportskeeda.com

Scott Newman: Jan Błachowicz jest silnym uderzaczem, który najchętniej korzysta ze swojego boksu. Wcześniej był znany z brutalnych kopnięć na korpus, dzięki którym pokonał Ilira Latifiego w 2014 roku, ale już w ostatnich występach z Manuwą i Rockholdem wypracował sobie drogę do zwycięstwa głównie za pomocą pięści.

Manuwa był powstrzymywany ciosami prostymi, które Polak wykorzystywał do przygotowania mocniejszego ataku, natomiast Rockhold stał się ofiarą lewego sierpowego, który momentalnie wyłączył światło byłemu mistrzowi.

Jakie są słabości Błachowicza? Na pewno nie ma słabej szczęki, walka z Santosem była jego pierwszą porażką w karierze przez nokaut, dodatkowo rzadko widzimy go zamroczonego po ciosach rywali w oktagonie. Parter był wcześniej piętą achillesową Jana, w walkach z Coreyem Andersonem i Alexandrem Gustafssonem nic nie pokazał z pleców. Od tamtego czasu jednak bardzo się rozwinął w tej płaszczyźnie, nawet odklepując Nikitę Krylova w 2018 roku.

Polak nie jest najszybszym zawodnikiem w wadze półciężkiej, zwłaszcza porównując go do tak eksplozywnych zawodników jak Jon Jones, Thiago Santos, czy Dominick Reyes. Porusza się dość ciężko, ale mając taką technikę bokserską i mocną szczękę, w ostatnim czasie nie stanowiło to dla niego problemu.

Każdy dokładnie wie jak walczy Souza, w UFC jest od 2013 roku i w tym okresie jedynie podszlifował swoją grę, zamiast poczynić jakieś znaczące postępy. Wciąż jest jednak jednym z najlepszych grapplerów na świecie, mało który zawodnik UFC jest tak samo groźny w parterze jak Jacare, w szególności z górnej pozycji. W stójce bije bardzo mocno, jest solidnym bokserem, technicznie jednak nie stoi na najwyższej półce.

Według mnie ten pojedynek jest całkiem prosty. Jeśli Jacare będzie w stanie obalić Błachowicza, istnieje duża szansa na to, że zdoła wygrać przez poddanie. Polak poczynił postępy w parterze, ale do tej pory nie mierzył się z takim specjalistą od walki w tej płaszczyźnie i wciąż wydaje się, że kulanka nie przychodzi mu tak naturalnie.

Zawodnicy zmieniający kategorię wagową na wyższą, z reguły dysponują przewagą szybkości, ale obawiam się, że w przypadku Jacare będzie inaczej. Brazylijczyk jest dynamicznym zawodnikiem, ale nigdy nie należał do demonów szybkości, nawet w wadze do 185 funtów. Widzieliśmy to kwietniowej walce z Hermanssonem, a teraz może to być uwydatnione jeszcze bardziej, Souza zbliża się w końcu do 40 urodzin. Jego kondycja również nie stoi na takim poziomie jak dawniej.

Największy problem dla Ronaldo może stanowić różnica zasięgu. Błachowicz jest niewiele wyższy, ale ma aż o 6 cali dłuższy zasięg ramion. To dokładnie taka sama rozbieżność jak w walce z Weidmanem, który potrafił kontrolować Brazylijczyka swoim jabem. Mogę stwierdzić, że Błachowicz jest lepszym bokserem od Chrisa, a do tego uderza mocniej.

Przejście do wagi półciężkiej może w przyszłości przynieść korzyść Souzie. Z upływem lat zbijanie do 185 funtów byłoby coraz trudniejsze, a w końcu przyjdzie mu zmierzyć się wygodnymi stylistycznie rywalami. W mojej opinii akurat Błachowicz do takich nie należy, zwłaszcza na dystansie 5 rund.

Spodziewam się, że Błachowicz za pomocą ciosów prostych będzie sobie ustawiał Jacare, który nie będzie w stanie skrócić dystansu. W późniejszych rundach mocny cios Polaka zakończy robotę i uciszy brazylijską publiczność. Typ: Jan Błachowicz przez KO

fansided.com

Thomas Albano: Souza przechodzi kategorię wagową wyżej, więc to Błachowicz powinien być większym i silniejszym zawodnikiem w tej walce. Według statystyk ma aż 6 calów przewagi w zasięgu ramion. Polak zadaje więcej znaczących ciosów na 15 minut walki i ma delikatnie wyższą skuteczność w stójce, chociaż to Jacare prezentuje się nieco lepiej jeśli chodzi o defensywę.

Souza był znany ze swoich umiejętności parterowych, jednak w ostatnich występach odbiegał od swojego bazowego stylu. W starciach z Chrisem Weidmanem, Derekiem Brunsonem, czy Robertem Whittakerem, decydował się na wymienianie uderzeń w stójce. Taka taktyka nie będzie najlepszym pomysłem w pojedynku z Polakiem, który wcześniej zadeklarował, że będzie chciał utrzymać walkę na nogach.

Nawet biorąc pod uwagę dziewięć zwycięstw Błachowicza przez poddania, przeniesienie walki na ziemię powinno być najskuteczniejszą drogą dla Jacare do triumfu. Jednak czy po ewentualnym obaleniu Brazylijczyk da radę zniwelować siłę Błachowicza? Nieudane wycieczki Weidmana i Rockholda do wagi półciężkiej nie wróżą Souzie dobrze w tym starciu. Typ: Jan Błachowicz przez KO/TKO, runda 3

thebodylockmma.com

Sriram Muralidaran: Jedna z najlepszych walk w wadze półciężkiej w ostatnich kilku miesiącach. Spadek formy Souzy nie odnaczył się jeszcze na jego wytrzymałości na ciosy. Stoczył ostatnio kilka wojen, a tutaj jest potencjał na kolejną. Ataki Błachowicza narażają go na kontry ze strony wprawnego stójkowicza, a takim jest Jacare. Stójka Brazylijczyka może nie obfituje w niuanse, ale potrafi dobrze uderzyć w tempo, a Polak został już trafiony kończącą kontrą ze strony Thiago Santosa. Błachowicz nigdy nie mierzył się z kimś, kto wywyołuje taką presję i dodatkowo dobrze bije na korpus. Cannonier sprawił mu problemy nacierając agresywnie do przodu i Souza może to powtórzyć, tak jak czynił to w starciu z Weidmanem. W parterze najpewniej byłaby to szybka gra do jednej bramki dla Jacare.

Souza zanotował jednak zdecydowany regres fizyczny. Serce do walki musi zastępować mu kondycję, a w każdej z ostatnich trzech walk był zamroczony po ciosach przeciwników. Zawodnicy z wagi średniej z dużym przebiegiem, najczęściej nie radzą sobie zbyt dobrze w kategorii półciężkiej, w której tak ważna jest siła i warunki fizyczne. Ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. Pomijając wady Błachowicza, wciąż jest on wytrzymałym zawodnikiem, który potrafi utrzymać lepsze tempo od przeciętnego fightera ze swojej dywizji. Jeżeli Souza nie sprowadzi walki na ziemię, to ciężko od niego oczekiwać, że zrobi to samo co Jan. Brazylijczyk tracił siły nawet w tych pojedynkach, które miał pod kontrolą, jak chociażby z Gastelumem. Souza może mieć większe umiejętności, ale Błachowicz ma większe szanse na zwycięstwo. Przetrwa początkową serię od Jacare, a potem przejmie kontrolę, trafiając prostymi i okopując tułów rywala. Faworyzuję Błachowicza do zostania pogromcą zawodników Strikeforce. Typ: Jan Błachowicz przez TKO, runda 4

tapology.com

Według czytelników strony tapology.com, Jan Błachowicz jest wyraźnym faworytem starcia z Souzą. 73% spośród wszystkich 1330 typujących przewiduje, że to ręka Polaka powędruje do góry podczas sobotniej gali. Większość osób jest zdania, że Janek wygra poprzez nokaut.

16 KOMENTARZE

  1. Kurwa ale duma z Janka jak czyta się ekspertów stawiających go w roli tak dużego faworyta z legendą tego sportu. Jedziesz Jano, po pas!

  2. War Jano!!

    Wiadomo jak jest, odpierdolić się może wszystko – taki sport, tak więc zanośmy modły do bogów MMA i składajmy ofiary całopalne aby wszystko potoczyło się sprawiedliwie i naturalnie czyli wygrana lepszego:

  3. Cały czas jak czytałem, to czekałem kiedy zaczną się typy na Aligatora, a tu nic…TYLKO JAN ale duma

  4. Widać ile dobrego zrobiła walka z Rockholdem, Janek zyskał rozpoznawalność i szacunek. UFC wie co robi, zanim dostaniesz walkę o pas musisz mieć zbudowany potencjał, nie tylko sportowy.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.