Na wczorajszej gali KSW 46, Mamed Khalidov nie tylko drugi raz przegrał z Tomaszem Narkunem, ale też ogłosił swoją sportową emeryturę. W wywiadzie dla portalu MMA.pl, zawodnik uzasadnił tę decyzję mocnymi argumentami:

Decyzja nie została podjęta pod wpływem impulsu. Przyszedł moment, kiedy pod rząd przegrałem dwie walki. Ja chcę wygrywać, chcę być na szczycie swojej formy, swojej formy psychicznej. Są pewne przeszkody. Po prostu wystarczy. Już czas na mnie. Myślę, że powinienem odpocząć.

Mam problem taki, że czasami przestaje mi mózg pracować. Mam problem z głową. Może pół roku nic mi nie być, a może przyjść taki moment i mnie coś złapać. Wtedy nie wiem, gdzie jestem. Mam problem z głową i czas na mnie przyszedł. Wchodzę do klatki i nie mogę zrobić kombinacji, zawieszam się. To jest problem z głową, nie będę tego na siłę robił.

Mamed przez wiele lat był jednym z najlepszych zawodników walczących w Polsce bez podziału na kategorie wagowe. To m. in. dzięki niemu ten sport jest tak duży w naszym kraju. Więcej o emeryturze legendy MMA, opisaliśmy w TYM WĄTKU. Cały wywiad w którym Mamed wypowiedział te słowa, można przesłuchać TUTAJ.

54 KOMENTARZE

 1. Podjął się walki w idiotycznym limicie, sam jest sobie winien, powinien odejść po wygranej z kimś w swojej kategorii

  ALe $$$ się pewnie zgadza.

 2. Dokładnie .  Z roku na rok starszy. Proste

  Podjął się walki w idiotycznym limicie, sam jest sobie winien, powinien odejść po wygranej z kimś w swojej kategorii

 3. Mimo wszystko w rozgoryczeniu powiedział, że on chce być najlepszy, chce wygrywać, chce być w swojej najlepszej formie i druga porażka z rzędu mu w tym ewidentnie psychicznie przeszkadza. Jeśli wytłumaczą mu, jaką różnicę robią kilogramy w walce, przy wysokich umiejętnościach obu zawodników, może zastanowić się nad powrotem i przekopaniem jeszcze niejednego tyłka w 84. Mimo wszystko, zobaczyłbym jego walkę z Askhamem, w wersji 9 kg lżejszej.

  Z drugiej strony mógł jednak się trochę z tą deklaracją wstrzymać, bo cebulowa część Polaków się go uczepi strasznie, jeśli postanowi wrócić…

  Różnica wagi zrobiła swoje ale to ewidentnie jest już inny Mamed

 4. Przeczytaj dokładnie o czym mówił Mamed. Świadomość swojego wieku to jedno. Wspomina o czymś jeszcze (to drugie).

  Mimo wszystko w rozgoryczeniu powiedział, że on chce być najlepszy, chce wygrywać, chce być w swojej najlepszej formie i druga porażka z rzędu mu w tym ewidentnie psychicznie przeszkadza. Jeśli wytłumaczą mu, jaką różnicę robią kilogramy w walce, przy wysokich umiejętnościach obu zawodników, może zastanowić się nad powrotem i przekopaniem jeszcze niejednego tyłka w 84. Mimo wszystko, zobaczyłbym jego walkę z Askhamem, w wersji 9 kg lżejszej.

  Z drugiej strony mógł jednak się trochę z tą deklaracją wstrzymać, bo cebulowa część Polaków się go uczepi strasznie, jeśli postanowi wrócić…

 5. Mówiąc o głowie  miał najpewniej na myśli że niema już głowy żeby konkurować w MMA. Co jest ciężkim sportem kontaktowym. A ty z chorobą psychiczną wyjeżdżasz, tak jakbyś sam mógł sie napierdalać x lat  bo to taka sama czynność jak chodzenie do regularnej pracy, i stawiasz diagnozę ziomeczkowi z pracy co nie wytrzymał i został bezrobotny. Trochę rozsądku.

  Przeczytaj dokładnie o czym mówił Mamed. Świadomość swojego wieku to jedno. Wspomina o czymś jeszcze (to drugie).

 6. Ja mam taki sam problem z rekordem 0-0-0.To jest też główny powód przez który zawiesiłem rękawice na kołku mimo ,że byłem niepokonany

 7. Obawiam się, że u Mameda zaczyna sie jakaś choroba psychiczna a jej stadium pozwala jeszcze na stosunkowo luźne mówienie o niej bo chory wciąż ma świadomość stanów zdrowia jak i jego zaburzeń… nie jest to raczej skutkiem mma i obicia głowy bo to Mamed obijał a nie był obijany.

  Dla mnie był kozakiem gdy walczył i kozakiem jest gdy odchodzi… cwele niech gwiżdżą, ludzie dla których wygrywając był Polakiem a przegrywając ciapatym, to śmiecie.

  Mówiąc o głowie  miał najpewniej na myśli że niema już głowy żeby konkurować w MMA. Co jest ciężkim sportem kontaktowym. A ty z chorobą psychiczną wyjeżdżasz, tak jakbyś sam mógł sie napierdalać x lat  bo to taka sama czynność jak chodzenie do regularnej pracy, i stawiasz diagnozę ziomeczkowi z pracy co nie wytrzymał i został bezrobotny. Trochę rozsądku.

 8. Ja myślę, że mimo wszystko KSW powinno zorganizować Mamedowi walkę pożegnalną. Najlepiej z kimś z 84 kg i w podobnym wieku, nie z młodym wilkiem. Może Drwal, może Materla, może Lombard.

 9. Nie bardzo. Popek zrobił im tak samo dobrze, tyle że szybciej… xd

  Bo ja wiem. Ja tam przestalem kupowac PPV i praktycznie ogladac po angazu Popka :fjedzia:

  Tak na dobra sprawe to tylko K&L mogliby potwierdzic/zaprzeczyc przytaczajac jakies statystyki, ale to sie nigdy nie wydarzy…

 10. Obawiam się, że u Mameda zaczyna sie jakaś choroba psychiczna a jej stadium pozwala jeszcze na stosunkowo luźne mówienie o niej bo chory wciąż ma świadomość stanów zdrowia jak i jego zaburzeń… nie jest to raczej skutkiem mma i obicia głowy bo to Mamed obijał a nie był obijany.

  Dla mnie był kozakiem gdy walczył i kozakiem jest gdy odchodzi… cwele niech gwiżdżą, ludzie dla których wygrywając był Polakiem a przegrywając ciapatym, to śmiecie.

 11. Obawiam się, że u Mameda zaczyna sie jakaś choroba psychiczna a jej stadium pozwala jeszcze na stosunkowo luźne mówienie o niej bo chory wciąż ma świadomość stanów zdrowia jak i jego zaburzeń… nie jest to raczej skutkiem mma i obicia głowy bo to Mamed obijał a nie był obijany.

  Dla mnie był kozakiem gdy walczył i kozakiem jest gdy odchodzi… cwele niech gwiżdżą, ludzie dla których wygrywając był Polakiem a przegrywając ciapatym, to śmiecie.

 12. Moim zdaniem to kwestia mentalna, Mamed ma już swoje lata, jest inteligentny i zarobiony. Po prostu, nie akceptuje pewnego ryzyka.

  On nigdy nie zbierał dużo po głowie, unikał wymian jak ognia (patrz słynne fikołki), a z wiekiem musiałby zacząć przyjmować (spadek szybkości i refleksu). Stojąc w klatce na przeciwko (za dużego dla niego) Narkuna, pomyślał " kur.. po co ja to robię?" i podjął rozsądną decyzję.

 13. Na pewno ciężka decyzja dla Mameda, mówienie o tym szczerze tez do łatwych nie należy + po takiej karierze odchodzić po dwóch porażkach – SZACUNEK MAMED.

 14. hahahaha… uwielbiam takie komentarze kompleksiarzy. A po drugie to nie Polak tylko Czeczen, z muchy zyrafy nie zrobie. A po trzecie zacznijcie się wkońcu Polacy leczyć z kompleksów do innych nacji.

  Pajacu, przestań obrażać Polaków /lewaków/ludzi z Kaukazu itd. Zauważyłem, że jedyną Twoją aktywnością na forum są obelgi.

  Przeproś to może spojrzę na Ciebie łaskawym okiem i nie wyłapiesz bana.

 15. Może znaczenie ma intelekt bazowy? 😀 Taki Overeem był zawsze mądrym typem, więc przyjęte kaosy nie wyrządziły jeszcze takiego spustoszenia, bo ma zapas "szarych komórek". A taki Narkun nie miał jeszcze nokautu, a wypowiedzi na poziomie ameby, zachowanie jeszcze gorsze. :awesome:

  Nieskromnie poudaje teraz inteligentnego i stwierdzę, że ma po prostu więcej Apolipoproteiny E 😆

  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1008127508600516

 16. nie napisałem że polak, tylko polski zawodnik. A mówiąc że potrafi się bić chodziło o naturalny talent do takiej aktywności któr3ej nie ma nawet Błachowicz którego uwielbiam. Nie ma. Zbudował na czymś innym swoją grę.

 17. Spójrz choćby na takiego Overeema chłop zaliczył mega dużo cięzkich nokautów a wypowiada i zachowuje się zupełnie normalnie.

  Może znaczenie ma intelekt bazowy? 😀 Taki Overeem był zawsze mądrym typem, więc przyjęte kaosy nie wyrządziły jeszcze takiego spustoszenia, bo ma zapas "szarych komórek". A taki Narkun nie miał jeszcze nokautu, a wypowiedzi na poziomie ameby, zachowanie jeszcze gorsze. :awesome:

 18. Jedyny Polski zawodnik który potrafił się bić.

  hahahaha… uwielbiam takie komentarze kompleksiarzy. A po drugie to nie Polak tylko Czeczen, z muchy zyrafy nie zrobie. A po trzecie zacznijcie się wkońcu Polacy leczyć z kompleksów do innych nacji.

 19. Zgubił instynkt zabójcy i się głupio tłumaczy.Przestraszył się Narkuna zwyczajnie bez żadnych dodatków w rodzaju defekt mózgu .To jego wymówka.On zwyczajnie nie łapie że zaczął być" tchórzem"- kalkulującym ojcem który nie che się głupio bić . Jest już tatusiem, koło 40stki. I nazywa to problemami z głową.Niech ktoś mu powie że to normalne.

 20. Kawul z Lewym to go do konca zycia powinni na rekach nosic. Zreszta Pudziana tez.

   Nie bardzo. Popek zrobił im tak samo dobrze, tyle że szybciej… xd

 21. Jeżeli taki Mamed mający styl gdzie unika ciosów , wymian , gdzie w swojej karierze nie przyjął tyle ciosów co jego koledzy z podobnym rekordem , to strach pomyśleć co będzie z Materlą , Wrzoskiem , Lawlerem itd itd :arielcry:

  Nie ma zasady są badania które wskazują, że genetyka ma spore znaczenie. Niektórym wystarczy jeden nokaut i już będą problemy innego można kijem sprać po głowie do nieprzytomności i nic mu nie będzie. Nawet budowa mieśni szyi ma znaczenie. Spójrz choćby na takiego Overeema chłop zaliczył mega dużo cięzkich nokautów a wypowiada i zachowuje się zupełnie normalnie.

 22. No faktycznie masz rację :mamedwhat:

  Coś tam zasłania , zawsze mniej powierzchni do rozcięcia , otarć np od paska od rekawic. Ale ile kask pomoże przed wstrząsnieniami ? Ochrania jedynie powierzchownie. W NFL jeszcze lepsze kaski a problem z ,,głową,, ma wielu zawodników .

 23. A co ma mówić przed walka w materiałach promocyjnych? '"to końcówka. Mam problemy z głową. Nie daje rady…"

  No tak mówił/pisał na Onecie 🙂

 24. Nie wiem jak mam to rozumieć… ale ok .

  To wytłumaczę jak nie zrozumiałeś:

  Decyzja nie została podjęta pod wpływem impulsu przez Mameda.  Przyszedł moment, kiedy pod rząd przegrał dwie walki. On chcę wygrywać, chcę być na szczycie swojej formy, swojej formy psychicznej. Są pewne przeszkody. Po prostu wystarczy. Uważa że już czas na niego. Mysli, że powinien odpocząć.

  Ma problem taki, że czasami przestaje mu mózg pracować. Ma problem z głową. Może pół roku nic mu nie być, a może przyjść taki moment i go coś lapie. Wtedy nie wie, gdzie jest. Ma problem z głową i czas według Mameda, na niego przyszedł. Wchodzi do klatki i nie moze zrobić kombinacji,zawiesza się. To jest problem zgłową, nie będzie tego na siłę robił.

 25. Mamed kiedyś przyznał w wywiadzie, że podczas sparingów nigdy nie używa kasku, więc jakby zsumować wszystko to przez te lata mógł swoje na głowę oberwać.

  Cóż, zdrowia pozostaje życzyć.

 26. Sporo zrobił dla tego sportu, szacunek za to. Oby był jednym z tych sportowców, którzy nie robią z języka cholewy.

 27. Rozkminiacie a pewnie za rok Mamed wróci z emerytury tak samo jak wrócił z dłuższej przerwy. Wcześniej szedł do UFC a teraz TO. Jeszcze wczoraj był zdrowy i agresywny no i głodny rewanżu. Jeszcze parę godzin temu trafił Narkuna w szczękę  a jak przegrał to już patos Alzheimer i odkładanie rękawic. Każdy psycholog z cohones wie że to bullshit. A tak poza tym lubię szanuję podziwiam.

  A co ma mówić przed walka w materiałach promocyjnych? '"to końcówka. Mam problemy z głową. Nie daje rady…"

 28. Rozkminiacie a pewnie za rok Mamed wróci z emerytury tak samo jak wrócił z dłuższej przerwy. Wcześniej szedł do UFC a teraz TO. Jeszcze wczoraj był zdrowy i agresywny no i głodny rewanżu. Jeszcze parę godzin temu trafił Narkuna w szczękę  a jak przegrał to już patos Alzheimer i odkładanie rękawic. Każdy psycholog z cohones wie że to bullshit. A tak poza tym lubię szanuję podziwiam.

 29. A to nie kwestia indywidualna? Tak na chłopski rozum wydaje mi sie ze kazdy jest inny. Jeden przyjmie 10 strzalow i cos sie zacznie dziac inny zeby sie doprowadzić do takiej dysfunkcji bedzie musial 50 razy dostac.  Mogl gdzies dostac w gimnazjum plyta chodnikowa w twarz od kumpla z klasy, mogl sie bawic w superallaha i spasc z dachu domu, rozne sa sytuacje. Na treningach tez sa sparingi, moze nigdy kasku nie ubieral, a moze ubieral ale wtsraczyl o jeden strzal za duzo i sie popsuło. Skoro mowi ze mu sie system wiesza to ja przyjmuje ze tak jest i niech sie zajmie czyms innyn, wiele dla tego sportu w Polsce zrobil. Nie przepadam za nim, ale gdzies tam w środku go szanuje. Na poczatku kazdy rysia strugal jak eta kałkaz lecial, a teraz jazda z kurwami. Powodzenia Mammed  :kis:

 30. Jeżeli taki Mamed mający styl gdzie unika ciosów , wymian , gdzie w swojej karierze nie przyjął tyle ciosów co jego koledzy z podobnym rekordem , to strach pomyśleć co będzie z Materlą , Wrzoskiem , Lawlerem itd itd :arielcry:

  Nie wiadomo czy jego problemy są związane z ciosami otrzymanymi.

 31. Jeżeli taki Mamed mający styl gdzie unika ciosów , wymian , gdzie w swojej karierze nie przyjął tyle ciosów co jego koledzy z podobnym rekordem , to strach pomyśleć co będzie z Materlą , Wrzoskiem , Lawlerem itd itd :arielcry:

 32. To wytłumaczę jak nie zrozumiałeś:

  Decyzja nie została podjęta pod wpływem impulsu przez Mameda.  Przyszedł moment, kiedy pod rząd przegrał dwie walki. On chcę wygrywać, chcę być na szczycie swojej formy, swojej formy psychicznej. Są pewne przeszkody. Po prostu wystarczy. Uważa że już czas na niego. Mysli, że powinien odpocząć.

  Ma problem taki, że czasami przestaje mu mózg pracować. Ma problem z głową. Może pół roku nic mu nie być, a może przyjść taki moment i go coś lapie. Wtedy nie wie, gdzie jest. Ma problem z głową i czas według Mameda, na niego przyszedł. Wchodzi do klatki i nie moze zrobić kombinacji,zawiesza się. To jest problem zgłową, nie będzie tego na siłę robił.

  :juanlaugh:

 33. On chyba serio ma problem z głową, bo ja nic nie zrozumiałem z tej wypowiedzi, a zawsze.Mamed wypowiadał się sensownie.

  To wytłumaczę jak nie zrozumiałeś:

  Decyzja nie została podjęta pod wpływem impulsu przez Mameda.  Przyszedł moment, kiedy pod rząd przegrał dwie walki. On chcę wygrywać, chcę być na szczycie swojej formy, swojej formy psychicznej. Są pewne przeszkody. Po prostu wystarczy. Uważa że już czas na niego. Mysli, że powinien odpocząć.

  Ma problem taki, że czasami przestaje mu mózg pracować. Ma problem z głową. Może pół roku nic mu nie być, a może przyjść taki moment i go coś lapie. Wtedy nie wie, gdzie jest. Ma problem z głową i czas według Mameda, na niego przyszedł. Wchodzi do klatki i nie moze zrobić kombinacji,zawiesza się. To jest problem zgłową, nie będzie tego na siłę robił.

 34. On chyba serio ma problem z głową, bo ja nic nie zrozumiałem z tej wypowiedzi, a zawsze.Mamed wypowiadał się sensownie.

 35. Dziwne bo Mamed nigdy mocno po glowie nie zebral, wojen ringowych nie toczyl a tu takie problemy. Z glowa nie ma zartow cale zycie przed nim przeciez.

 36. Krytykowalem go wiele razy ale za to ze przyznal sie do takich problemow ma wielkie uznanie w moich oczach. Nie od dzid wiadomo ze glowa to sukces w sporcie , forma fizyczna to jakies 15% . Sa w zyciu waznoejsze rzeczy niz byc najlepszym czy mistrzem w sporcie. Powodzenia mistrzu !!!

  Tu chyba chodzi o jakiś problem neurologiczny, a nie o chłodną głowę/nastawienie.

  Rozumiem Go doskonale.

  Natomiast jeśli nie jest to coś groźnego/postępującego, to wierzę, że Go zobaczymy.

  Strasznie żałuję, że w Prime nie poszedł za ciosem, ale w sumie Jego wybór a nie nasz.

  Chociaż czasami się z Niego śmieszkowało, to życzę Mu wszystkiego dobrego i zdrowia przede wszystkim.

 37. To wypowiedź Mameda czy Tomka Narkuna? Chciałbym się tylko upewnić

  Mameda. On się czasami zawiesza.

  Żyrafa się czasami odwiesza.

 38. Krytykowalem go wiele razy ale za to ze przyznal sie do takich problemow ma wielkie uznanie w moich oczach. Nie od dzid wiadomo ze glowa to sukces w sporcie , forma fizyczna to jakies 15% . Sa w zyciu waznoejsze rzeczy niz byc najlepszym czy mistrzem w sporcie. Powodzenia mistrzu !!!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.