Bardzo ciekawe badanie udostępniła firma Wavemaker Poland. Na próbie internautów w wieku 15+ lat (2000 osób), przeprowadzono ankietę w której głównym pytaniem było „jakim interesujesz się sportem?”. 15% ankietowanych odpowiedziało MMA, ale niewiele mniej bo 14%, odpowiedziało… KSW!

Prawie połowa fanów dyscypliny z danej próby, traktuje KSW jako nazwę sportu, przypisując organizacji cechy pełnoprawnego sportu jakim jest MMA. „Trenuję KSW” swego czasu stało się synonimem niedzielnego fana, który MMA zna jedynie z KSW i który nawet nie wie, że to jedna z wielu organizacji, a nie nazwa bijatyk w klatce. Badanie przeprowadzone przez Wavemaker Poland pokazuje jasno, że do tej pory ludzie jeszcze nie odróżniają MMA od KSW i to drugie w Polsce jest synonimem tego pierwszego. To też pokazuje jak silną w naszym kraju pozycję zajmuje KSW. Jeśli wierzyć sondażowi, prawie połowa fanów MMA, to po prostu fani KSW, którzy nie oglądają niczego innego (bo żaden wyedukowany fan, nie nazwałby KSW sportem).

Pełny raport z wnioskami ukaże się we wrześniu, a pod tym linkiem, źródło publikacji.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

3 KOMENTARZE

  1. Pływanie 18? Boks tylko 1% więcej a jakoś nigdy mnie żaden znajomy nie zaprosil na oglądanie zawodów pływackich.

  2. @Cloud poczyniłeś nietrafne wnioski z tych danych. Po procentach widać, że to pytanie wielokrotnego wyboru. Nie można więc zakładać, że 15% i 14% równa się 29%, i mniej niż połowa zaznaczyła KSW – w skrajnym wypadku mogło być tak, że wszyscy którzy zaznaczyli KSW zaznaczyli też MMA i łącznie jedną i/lub drugą odpowiedź wskazało tylko 15%. Dwa – jeżeli pytania były zadawane w formie zamkniętej ("zaznacz, którym sportem" + lista), a nie otwartej ("wpisz, którym sportem") to badani mogli być wprowadzeni w błąd i zaznaczać KSW dlatego, że się nim faktycznie interesują i było na liście, a nie dlatego, że uważają to za sport

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.