Cage Rage to brytyjska organizacja MMA (Mixed Martial Arts – Mieszane Sztuki Walki), która zadebiutowała we wrześniu 2002 roku w Londynie. Obecnie Cage Rage jest zarządzane przez ProElite, które jak wiadomo pod swą opieką ma także KOTC (King Of The Cage) oraz EliteXC. Brytyjskie CR to zdecydowanie największa europejska organizacja MMA, ponadto, to organizacja w której walczy aż trzech polaków, walczy i wygrywa – trzeba dodać! Jacek Toczydłowski wygrał  swą walkę w Inside Fighting, a następnie debiut w CR, natomiast sumoka Robert Paczków, oraz kontrowersyjny Popek Rak odnieśli zwycięstwa w swych debiutanckich walkach. Jeszcze trochę a angielska organizacja będzie pełna polsko-brzmiących nazwisk!


Podobnie jak KOTC, Cage Rage to druga liga światowego MMA, coś „pomiędzy”. Do UFC (Ultimate Fighting Championship), czy DREAM daleko, jednak na tle innych, mało znanych organizacji wypada więcej niż dobrze. Jak każda drugoligowa organizacja i CR jest swoistą trampoliną wybijającą mniej znanych zawodników do pierwszej ligi. Tak było min. z Michael’em Bisping’iem, który obecnie jest prawdziwą „maszyną marketingową” UFC w Wielkiej Brytanii. Kolejne dziś gwiazdy mające na swym koncie walki w brytyjskim oktagonie to Anderson Silva (obecny mistrz wagi średniej UFC), Melvin Manhoef , Zelg Galesic, Vitor Ribeiro, Renato Sobral, David Abbot, czy Murilo Rua. Skoro takie sławy walczyły/walczą w Cage Rage to o poziom pojedynków angielskiej organizacji możemy być spokojni.

Zasady Cage Rage podlegają Unified Rules of Mixed Martial Arts (ujednolicone zasady Mieszanych Sztuk Walki), więc nie różnią się wiele od zasad UFC, Elite XC, czy KOTC, dlatego posiłkuje się zasadami wcześniej opisanego przeze mnie KOTC. Jedyną cechą wyróżniającą zasady CR jest tzw. ”zasada otwartej gardy”. Polega ona na tym, że jeśli przeciwnik znajdujący się na ziemi bardzo pasywnie broni się przed atakami stojącego przeciwnika, sędzia może dotknąć ramienia leżącego fightera i powiedzieć „open guard”. Wtedy zawodnik stojący może atakować przy pomocy stompów (deptanie głowy leżącego zawodnika) oraz soocerkick’ów (kopnięcia na głowę leżącego przeciwnika), jest to sytuacja wyjątkowa, gdyż normalnie te akcje są zakazane.

Pojedynki w Cage Rage odbywają się w oktagonie (ośmiokąt ogrodzony siatką zapobiegającą wypadaniu zawodników) a ich czas trwania to trzy pięciominutowe rundy. Przerwa pomiędzy każdą z rund wynosi jedną minutę. Każda walka może rozstrzygnąć się na 5 sposobów:

1. Nokaut (KO) – gdy jeden z zawodników w wyniku otrzymanego ciosu traci przytomność.
2. Tap Out (odklepanie) – gdy jeden z zawodników poddaje się (w wyniku zastosowanej przez przeciwnika techniki) trzykrotnie klepiąc ręką w podłoże.
3. Nokaut techniczny (TKO) – gdy sędzia, bądź lekarz przerywa walkę, gdyż jeden z zawodników nie jest w stanie się bronić lub podjąć dalszej walki (w wyniku kontuzji).
4. Poddanie przez narożnik – gdy sekundanci jednego z zawodników rzucą ręcznik.
5. Decyzja – gdy walka nie rozstrzygnie się przed czasem o wyniku zadecydują sędziowie.

Walka oceniana jest przez trzech sędziów punktowych, którzy przyznają zwycięzcy danej rundy 10 punktów, przegrany otrzymuje ich 9 (lub mniej). Jeżeli w danej rundzie żaden z zawodników nie uzyskał przewagi, oboje otrzymują 10 punktów.

Każdy sport walki zawiera szereg niedozwolonych zagrań, w MMA jest podobnie a lista „nieczystych technik” organizacji Cage Rage wygląda następująco (uwzględnione tylko najistotniejsze faule):

1. Uderzenia zadawane głową.
2. Atakowanie oczu.
3. Ciągnięcie za włosy.
4. Wkładanie palców do otwartych ran, oraz wszelakich otworów w ludzkim ciele (nos, usta itp.).
5. Uderzenia w tył głowy.
6. Uderzenia w kręgosłup.
7. Dźwignie na małe stawy (np. palce).
8. Wyrzucanie przeciwnika poza oktagon.
9. Uderzenia łokciem skierowane „do dołu”.
10. Kopnięcia kierowane w głowę leżącego przeciwnika.
11. Chwytanie się siatki.
12. Chwytanie za spodenki lub rękawice przeciwnika.
13. Atakowanie przed, lub po usłyszeniu gongu.

Sędzia może odjąć jeden (lub więcej) punkt, kiedy zauważy że jeden z zawodników walczy nieczysto. Jeśli faulowany zawodnik w wyniku zakazanej techniki jest niezdolny do dalszej walki, sędzia może ogłosić dyskwalifikację jeśli faul był zamierzony, lub NC (No Contest – walka uznana za taka, która się nie odbyła) w przypadku niezamierzonego działania. Jeśli faul nastąpi w późniejszej rundzie sędzia może ogłosić techniczne zwycięstwo sfaulowanego zawodnika, jeśli ten prowadzi punktowo. W przeciwnym razie ogłoszony zostanie techniczny remis.

Wymagania dotyczące wyglądu zawodników:

1. Specjalne slipy, lub spodenki do MMA. Trykot zapaśniczy, koszulki do walki, oraz drobne reklamy są dozwolone.
2. Dozwolone obuwie to buty do zapasów, można walczyć boso. Buty wymagają zatwierdzenia sędziego.
3. Paznokcie u rąk i stóp muszą być krótko obcięte.
4. Wszelakie substancje nawilżające mogące zmniejszyć efektywność chwytów (olejki, żele, smary) są zabronione.
5. Obowiązkowy ochraniacz na żeby oraz genitalia.
6. Obowiązkowe rękawice do MMA zatwierdzone przez sędziego.

Kategorie wagowe Cage Rage – podaje za oficjalną stroną Cage Rage(mistrz danej kategorii podany po myślniku):

Tak jak pisałem we wstępie, CR to ani czołówka, ani „ogon” organizacji MMA. Z cała pewnością nie przyciąga poziomem rodem z UFC, czy klimatem z DREAM. Solidne walki to może za mało by „fatygować się” i szukać w Internecie ripów gali, jednak jako darmowy (całkiem nowe gale można obejrzeć w Xtreme Sports Channel)„przerywnik” od bardziej znanych gal nadaje się doskonale.

Chief Financial Officer | Shareholder of MMAROCKS. Columnist. Does not avoid political topics. Radical for Capitalism.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.