WADA WBC

Clenbuterol jest substancją zakazaną, która przyczynia się do zwiększenia procesów termogenezy, w wyniku czego otrzymujemy więcej energii z rozkładu tłuszczu. Środek ten niegdyś był stosowany na astmę, ale także zwerbowano go do grona spalaczy tłuszczu.

W świecie bokserskim Saul ”Canelo” Alvarez jest człowiekiem, u którego wykryto Clenbuterol przy okazji starcia z Gołowkinem. Koniec końców Meksykanin został zawieszony, ale wykazał, że substancja znajdowała się w skażonym mięsie.

W tym wypadku Mauricio Sulaiman – szef organizacji WBC postanowił w końcu zaakceptować wyższy próg Clenbuterolu we krwi.

Od teraz nikt nie będzie karał bokserów walczących pod sztandarem World Boxing Council za ”śladowe ilości” tego środka we krwi. Zamiast tego WADA będzie kierowała takich zawodników na nauki o prawidłowym odżywianiu się i będzie pogłębiała ich świadomość odnośnie jedzenia wołowiny z różnych środowisk, dodatkowo mogą przeprowadzić dochodzenie w celu wykazania czy substancja znalazła się poprzez spożywanie pokarmu. Jeżeli dany pięściarz będzie przebywał w kraju, w którym karmi się zwierzęta paszami zawierającymi ten środek, to agencja także weźmie to pod uwagę.

Jeżeli chodzi o Światową Agencję Antydopingową, to ta wprowadziła tę zasadę już 1 czerwca. Dużo fanów może jednak nie zgadzać się z nowymi przepisami, gdyż nie wiadomo czy nie powiększy się liczba sportowców na podwyższonym poziomie.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.