Komisja Sportowa Stanu Kalifornia w 2017 roku wprowadziła zasadę do swojego regulaminu, która przeciwdziałałaby nadmiernemu przybieraniu na wadze po oficjalnym ważeniu. Aż 8 zawodników w zeszły weekend tę zasadę złamało na gali Bellator 228.

Według rozporządzenia z posiedzenia z 16 maja 2017 r. zawodnik wychodząc do walki, może zyskać nie więcej niż 10% powyżej masy, którą oficjalnie wniósł w dniu ważenia. Ma to na celu zahamowanie drastycznego cięcia, odwadniania się i innych ekstremalnych metod używanych przez zawodników, by ważyć mniej na wadze oraz szybko przybrać kilogramy w dniu gali. Nowy regulamin wszedł w życie po raz pierwszy przy okazji UFC 214. Poniżej lista zawodników, którzy do tej reguły się nie zastosowali:

Co grozi tym zawodnikom? Na ich szczęście, komisja nie przewiduje drastycznych kar. Osoba, której zarejestrowana różnica wagi będzie wynosić powyżej 10%, dostanie pismo z rekomendacją przejścia do wagi wyżej. Gdy sytuacja będzie się powtarzać, CSAC będzie mogło jednak zawiesić licencję zawodnika na występy w Kalifornii. To właśnie spotkało niedawno zawodniczkę UFC Aspen Ladd (MMA 8-1), która 13 lipca zmierzyła się z Germaine de Randamie (MMA 9-3). Aspen przechodziła z wagi muszej do koguciej i różnica między oficjalną wagą a dniem walki, w przypadku tego boju, wyniosła u niej aż 18%. Komisja Sportowa Stanu Kalifornia zawiesiła jej licencję i kazała dostarczyć zaświadczenie od lekarzy, potwierdzające jej zdolność do walki w kategorii koguciej.

Choć Andy Foster z CSAC nie może jeszcze stosować innych kar niż odbieranie licencji na walki w stanie, który podlega mu jurysdykcji, to zapowiedział już, że zamierza ostro wziąć się za proceder cięcia wagi. Zamierza też wprowadzić bardziej drastyczne sankcje za przekroczenia masy ciała o 10%, łącznie z możliwością usunięcia zawodników z karty walk. Do walki z tym zjawiskiem przyłączają się powoli inne komisje, a Foster zbiera sojuszników, do grona których dołączył ostatnio Michael Mazzulli z Association of Boxing Commissions, organizacji regulującej walki bokserskie oraz MMA.

5 KOMENTARZE

 1. Pojebane. Niby nie wolno, ale w sumie to róbcie co chcecie. Rekomendacja na pójście wagę wyżej, no błagam. Jest to faktycznie kara fest.

 2. Pojebane. Niby nie wolno, ale w sumie to róbcie co chcecie. Rekomendacja na pójście wagę wyżej, no błagam. Jest to faktycznie kara fest.

  Dopiero robią podwaliny pod oficjalny zakaz, który skutkowałby nawet niedopuszczeniem zawodnika do walki w dniu zawodów, więc sądzę, że te konsekwencje się prędzej czy później pojawią. Niech tylko piąty raz zesra się Khabib vs Ferguson i niech to będzie z powodu wagi 😀

 3. Ale bzdury.

  Niedługo będą testować czy ktoś za dużo nie pił, nie jadł albo za dużo nie ćwiczył pomiędzy walkami.

  Zbijanie wagi i jej odzyskiwanie jest umiejętnością taką samą, jak umiejętność regeneracji, odporność na ciosy, umiejętności sportowe…sport zawodowy to konkurowanie na każdym szczeblu, każda możliwa przewaga się liczy

 4. Dopiero robią podwaliny pod oficjalny zakaz, który skutkowałby nawet niedopuszczeniem zawodnika do walki w dniu zawodów, więc sądzę, że te konsekwencje się prędzej czy później pojawią. Niech tylko piąty raz zesra się Khabib vs Ferguson i niech to będzie z powodu wagi 😀

  Wlasnie tak sobie myśle, ze pójdą po rozum do głowy, jak komisja rozwali im jakiś kasowy pojedynek. Mam obawy, ze niestety dopóty to będzie trwało dopoki rozbija się to o jakieś rekomendacje zmiany wagi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.