Nieczyste zagrania w MMA

Duch sportu i zdrowa rywalizacja są ważnym elementem nowożytnego MMA. Szacunek przed i po walce to coś, co ociepla wizerunek naszego sportu i często ten aspekt gry jest przytaczany w obronie dyscypliny. Co jednak dzieje się gdy zawodnicy ignorują zasady fair-play?

Najświeższy taki przypadek miał miejsce 24 sierpnia na gali Bellator 225. Aviv Gozali (MMA 3-0) potrzebował zaledwie 11 sekund, aby poddać Eduarda Muravitskiego (MMA 7-9) i ustanowić nowy rekord organizacji Bellator MMA. Najmłodszy zawodnik ze stajni Scotta Cokera, 18-letni Gozali w momencie rozpoczęcia walki postanowił nie witać się z przeciwnikiem w klatce i błyskawicznie przetoczył się rolką Imanari w kierunku jego nogi, obalając go i po kilku sekundach walki poddając kluczem na stopę.

Aviv Gozali vs. Eduard Muravitskiy Submission Highlights

18 years old with an 11-second submission.Aviv Gozali returns to the cage next Friday from Tel-Aviv!#Bellator234

Publiée par Bellator MMA sur Lundi 4 novembre 2019

Jeśli mowa o rekordach, to na gali WBK 22, która odbyła się w chińskim Hangzhou w 2017 roku, doszło do jednego z najszybszych nokautów w historii Mieszanych Sztuk Walki. Ibragim Khalilov (MMA 4-5) błyskawicznie, po zaledwie trzech sekundach od rozpoczęcia starcia, posłał do snu Bakhtiyara Barotova (MMA 1-3). Odbiór tego nokautu zdecydowanie popsuło jednak niesportowe zachowanie Khalilova, który – jak widzimy na powtórce – udał, że chce zwyczajowo przybić dłoń z rywalem, by po chwili wymierzyć prawy sierpowy:

Jednym z najtragiczniejszych „tanich zagrań” było to Atilly Kubilaya (MMA 2-1), który zaatakował swojego rywala Richarda Bowketta (MMA 1-0) już nawet nie gdy zaczął się pojedynek, ale gdy sędzia jeszcze objaśniał zasady. O ile w przypadkach wymienionych wyżej obowiązuje zasada „broń się w każdym momencie gdy walka już się zacznie”, tak w przypadku poniższego zagrania mamy do czynienie z agresją, za którą Atilla powinien być od razu zdyskwalifikowany. Sędzia bardzo łagodnie potraktował atakującego, pozwalając mu walczyć, ale szybko naprawił swój błąd, dusząc krewkiego zawodnika, gdy ten nie chciał przestać obijać Bowketta. W konsekwencji Kubilaya został – na całe szczęście – zdyskwalifikowany.

Na gali Phoenix MMA UK Peter Mulvey (MMA 0-3) najpierw wystawił rękę w geście „hej, przybijmy piątkę”, a potem zaatakował Alexa Thorne’a (MMA 5-6). Choć mocno go sponiewierał tym atakiem (Thorne zaliczył nokdaun), to jednak 30 sekund później role się odwróciły i to Peter był obijany tak bardzo, że sędzia musiał wkroczyć, dając zwycięstwo Alexowi.

Jeden z najśmieszniejszych nokautów na tej liście, z pewnością należy do Jonathana Harrisa (MMA 10-6). Zawodnik ten w 5 sekund odprawił cwaniaka Kennetha Fullera (MMA 3-3). Kenneth zamarkował ruch ręką na przywitanie, a zamiast przybić piątkę, rzucił się od razu po nogi Jona. Szybkie kolano i Fuller padł nieprzytomny. Sprawiedliwość w czystej postaci.

Na polskiej scenie MMA najsłynniejszą fałszywą piątką popisał się Igor Kołacin (MMA 4-6), który w walce z Grzegorzem Połowniakiem (MMA 0-1), zamiast poczekać na przyjacielski gest rywala, poszedł od razu po jego nogi.

Wszystkie tego typu „fałszywe piątki” choć są uznawane za niesportowe zachowanie, to są w pełni legalne w świetle przepisów. W klatce zawsze panuje zasada Protect yourself at all times i słyszymy ją podczas każdej walki gdy sędzia tłumaczy zawodnikom reguły jakie panują w oktagonie. Zbicie piątki jest dobrowolne i czasami zawodnicy rezygnują z tej formy szacunku do rywala. W dobrym tonie jest jednak wcześniej poinformować rywala o tym, że nie jest się skorym do okazywania sympatii. Najjaśniejszym sygnałem do tego jest po prostu pokręcenie głową oraz dłonią na „nie”, gdy stoi się po drugiej stronie klatki. Przeciwnik wtedy od razu wie, że walka następuje wraz z gongiem i nie ma miejsca na przyjazne gesty.

16 KOMENTARZE

 1. Zachowanie chujowe, ale z drugiej strony zawodnicy powinni w końcu oduczyć się tego idiotycznego zabijania piątek. Po to sędzia przed walką prosi, że jak chcą zbić to mogą to zrobić teraz – żeby to zrobili. Nie ma potrzeby powtarzać ceremonii na początku każdej rundy.

 2. Kołacin to ten co rozjechał ludzi, według policji po kokainie i teraz prowadzi seminarium FEN

  frajerska akcja idealnie pasuje do prawilnego WCA sponsora TIK TOK MMA

 3. Na UFC 243 Nadia Kassem też to zrobiła. Głupia cipa. Przynajmniej karma dopadła ją szybciutko.

  Wow, ale dno. Jak jej nie wstyd robić coś podobnego w takiej lidze jak UFC. Aż sobie włączyłem walkę na FP, niestety komentatorzy nie zwrócili na to uwagę :/

 4. Wow, ale dno. Jak jej nie wstyd robić coś podobnego w takiej lidze jak UFC. Aż sobie włączyłem walkę na FP, niestety komentatorzy nie zwrócili na to uwagę :/

  Nie chciała przybić ręką, to przybiła mordą :awesome:

 5. W tym przypadku się nie zgodzę, Rudy po prostu wjechał w Mendesa jak moja stara na promocję w ikea. Nie było tu intencji zbicia piątki z żadnej strony.

  Co do Konora to długo myślałem, że odjebał cheap shot w walce z Brandao z tym spinning kickiem:

  …ale chyba nie, bo potem gdzieś wyczytałem, że Diego sam odmówił piątki.

 6. Dla takich frajerów jest specjalny kocioł w piekle. A ten AtillyKubilay to gałgan pierwszorzędny. Powinien mieć bana w każdej organizacji. Zachował jak po jakiś prochach. Sędzia ładnie go spacyfikował.

 7. A gdzie jest najbardziej frajerska akcja ever?

  Nawet ręki do piątki nie zdążył wyciągnąć!:dobry:[SPOILER]

  [SPOILER]:goldi:

 8. A gdzie jest najbardziej frajerska akcja ever?

  Nawet ręki do piątki nie zdążył wyciągnąć!:dobry:[SPOILER]

  [SPOILER]:goldi:

  Jezuuuu ta sztywna noga Askrena xDDDDD to okropne ale ten KaOs nigdy nie przestanie mnie bawić 🙁

 9. U kobitek też jest był taki incydent, a ukarana karmą ładna niemka (wiem rzadkie to zjawisko) w samym UFC i odpokutowała jeszcze na Kej Es Dablju walcząc z Arianką. Pokrzywdzona Pani też jest chyba dość znana

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.