Organizacja ONE Championship po tragicznym wydarzeniu jakim była śmierć zawodnika – Yang Jian Binga (o czym pisaliśmy tutaj) zmienia program ważenia. Idąc jeszcze dalej niż USADA która zakazała rehydracji przy pomocy kroplówek, ONE planuje całkowicie zakazać ścinania kilogramów poprzez odwadnianie co też było bezpośrednią przyczyną zgonu zawodnika przed ostatnią galą ONE na Filipinach. Głównym założeniem programu jest to aby zawodnicy walczyli w wadze zbliżonej do codziennej (poza walką) a nowy system zakłada możliwość kontrolowania wagi zawodnika nawet na 3 godziny przed walką.

Jak stwierdził prezez federacji, Victor Cui:

„ONE Championship utorowało drogę do MMA w Azji i zawsze byliśmy w czołówce innowacji w sporcie. Poprzez zakaz cięcia wagi przez odwodnienie, jesteśmy liderem w skali globalnej na podwyższone standardy bezpieczeństwa dla profesjonalnych sportowców MMA. Wierzymy, że dzięki realizacji nowego programu ważenia, nasi zawodnicy będą mieli bezpieczniejsze i zdrowsze życie wewnątrz i na zewnątrz klatki. Zapraszam dwie inne światowe organizacje MMA, UFC, Bellator aby poszły w nasze ślady, aby chronić zawodników i wyeliminować proces cięcia wagi przez odwodnienie”

Wiceprezes ONE i doświadczony zawodnik MMA, Rich Franklin dodał:

„Dziś jestem dumny, że byłem zaangażowany w opracowanie nowego programu ważenia dla zawodników ONE. Jako były mistrz, zbijałem wagę przez odwodnienie niezliczoną ilość razy i wiem z pierwszej ręki, jak to wpływa na sportowca fizycznie. Doskonale rozumiem znaczenie bezpieczeństwa i chęć konkurencji zawodników na najwyższym poziomie MMA i po zapoznaniu się z nowymi przepisami oraz zasadami regulującymi procedury ważenia i zakontraktowane limity wagowe, ten nowy program umożliwia jedno i drugie naszym sportowcom”

Nowy program wchodzi w życie już od stycznia 2016 i obejmować ma wszystkich zawodników występujących pod szyldem ONE Championship. Poniżej tłumaczenie ogólnych zasad nowego programu przedstawionych wczoraj przez organizację:

1. Zawodnicy muszą regularnie przedstawiać aktualną masę ciała i dzienny trening mający wpływ na regulację wagi. Sportowcy będą wprowadzać i śledzić ich codzienną wagę online za pośrednictwem dedykowanego portalu internetowego. Sportowcy mogą podawać wagę raz w tygodniu ale musi ona zawierać wartości z każdego dnia.

2. Zawodnicy będą przypisani do ich kategorii wagowej na podstawie zebranych danych i losowego kontrolowania wagi. Zawodnicy nie mogą zmienić kategorii, gdy do dnia gali zostało mniej niż 8 tygodni.

3. Na tydzień przed walką, waga zawodnika jest sprawdzana codziennie. Ciężar właściwy moczu będzie sprawdzany dzień po przybyciu zawodnika i 3 godziny przed galą. Sportowcy muszą mieścić się w swojej kategorii wagowej i przechodzą szczegółowe testy nawodnienia cały tydzień i do 3 godzin przed rozpoczęciem imprezy. Jeśli zawodnik nie wykona limitu lub obleje test – zostaje zdyskwalifikowany. Lekarze mogą żądać dodatkowych badań według własnego uznania.

4. Waga umowna (catchweight) jest dozwolona. Jednak cięższy zawodnik nie może przekroczyć 105% wagi lżejszego przeciwnika.

5. ONE przeprowadzi wyrywkowe kontrole wagi dla zawodników, według własnego uznania.

6. Zawodnicy mogą wnioskować o zmianę kategorii wagowej poza 8 tygodniowym okresem zakazu i muszą mieścić się w ich nowym, pożądanym limicie. Dodatkowo, zawodnicy muszą przejść specjalistyczne badanie moczu, gdy ich waga mieści się w granicach nowej, wnioskowanej kategorii wagowej. Lekarze ONE mogą zażądać dodatkowych badań w celu określenia wartości spadku masy ciała dozwolonej w określonym czasie.

7. Zastosowanie kroplówki w celu ponownego nawadniania nie będzie dozwolone.

 Nadmiar i ograniczenia redukcji masy ciała:

3 tygodnie do walki: Sportowiec musi mieścić się w umownej kategorii wagowej

4 tygodnie: 1,5% dozwolonej nadwagi

5 tygodni: 3%

6 tygodni: 4,5%

7 tygodni: 6%

8 tygodni: 6% maksimum dozwolonej nadwagi.

(Główny Lekarz organizacji ONE może zatwierdzić do +/- 0,5% maksymalnego błędu w każdym cotygodniowym ważeniu)

7 KOMENTARZE

  1. Mocno wjechali w temat, zasady są mega restrykcyjne, jeśli zawodnicy będą ich przestrzegać zgodnie z założeniami to dobrze wpłynie na ich zdrowie ale teraz może się zacząć jakieś zamieszanie kto w jakiej kategorii walczy. Poza tym moim zdaniem cięcie np. 3 kg to nie jest jakaś tragedia a tu 3 tygodnie przed walką musi być już limit zrobiony. No zobaczymy jak to wyjdzie.

  2. super pomysł oby wypalił 🙂 początki jednak będą trudne z wdrożeniem tego w życie 😛

  3. Długo czekałem na taką zmianę, nie spodziewałem się aż tak ostrej polityki. Nic tylko przyklasnąć. :applause::applause::applause:

  4. Sporo osób będzie musiało przejść wagę w górę. Ciekawe co na to nasz Michał Pasternak. Czy też wróci do półciężkiej. Waga sprawdzana 3 godziny przed walką, myślę że sporo walk przez niezrobienie wagi się nie odbędzie. Ja bym zostawił tak jak jest. Poza tym.. te kontrole wagi online… przecież wszyscy będą zawsze szukali sposobu żeby jakoś oszukać

  5. Gdyby to pykło to np duży półciężki szedł by do półciężkiej bo są tam ziomeczki które tną z 93 kg… Takie posunięcie to calkowita zmiana nazwisk w dywizjach o co najmniej wagę wyżej:D

  6. to jeszcze gorzej będzie dla nich bo będą chodzić niedożywieni odwodnieni przez cały okres przygotowawczy…

  7. Teraz ja widze to z dwóch stron:a) zbijanie wagi to był prawdziwy test dla zawodnika, czy jest odpowiednio zmotywowany, czy jest silny psychicznie.b)Szkodliwe dla zdrowia z przyczyn nadmiernego odwadniania.Uważam, że to co robi ONE jest przesadą, testy mogłyby się rozpocząć np 2 tygodnie przed walką i ta waga miałaby być taka sama cały czas do pojedynku (raczej nikt 2 tygodnie nie da rady na odwodnieniu)Inna sprawa to ważyć zawodników regularnie raz na tydzień poza okresem przygotowawczym i zrobić, że np maksymalnie mogą zejść z 10% wagi.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.