King Of The Cage (KOTC) to organizacja Mieszanych Sztuk Walki (z ang. Mixed Martial Arts – MMA), mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Została założona w 1998 roku i od tego czasu ciągle się rozwija, stanowiąc dziś doskonałą wprost organizację służącą do „budowania rekordów” młodych, zdolnych zawodników, gdzie nabierają oni doświadczenia w zawodowych walkach MMA na „szeroką skalę”.

KOTC podobnie jak EliteXC, czy Cage Rage przez wielu fanów MMA traktowane jest nieco z „przymrużeniem oka”, wszak to „tylko” drugoligowa organizacja z mało znanymi zawodnikami. Racja, to wszystko prawda. Organizacje typu KOTC służą gigantom takim jak UFC (Ultimate Fighting Championship) jako doskonałe miejsce do „wyławiania” młodych talentów i myślę, że właśnie z tego powodu są wartę bliższego poznania! Wystarczy wspomnieć, że w King Of The Cage walczyli min. Quinton „Rampage” Jackson (obecny mistrz UFC), Diego Sanchez, Joe Stevenson, oraz wielu innych doskonale dziś znanych zawodników. Czy to, że podczas występów w KOTC nie byli jeszcze tak popularni jak dziś umniejsza cokolwiek ich umiejętnościom? Z całą pewnością nie! Ponadto pojedynki „wschodzących gwiazd” często są o wiele bardziej emocjonujące niż walki „etatowych” mistrzów. Świeżość, głód walki, czy w końcu chęć wykazania się, to cechy gwarantujące świetne widowisko. A w KOTC występuje wielu zawodników posiadających te cechy.

Walki w King Of The Cage toczą się w oktagonie (ośmiokąt ogrodzony siatką zapobiegającą wypadaniu zawodników) a jej czas trwania zależy od tego jak ważny jest to pojedynek. Przeważnie walka trawa 3 pięciominutowe rundy, jednak jeśli jest to Main Event (wydarzenie wieczoru) wtedy pełen wymiar czasu, to 5 pięciominutowych rund. Przerwa pomiędzy każdą z rund trwa 1 minutę.
Walkę może rozstrzygnąć się na 5 sposobów:

1. Nokaut (KO) – gdy jeden z zawodników w wyniku otrzymanego ciosu traci przytomność.
2. Tap Out (odklepanie) – gdy jeden z zawodników poddaje się (w wyniku zastosowanej przez przeciwnika techniki) trzykrotnie klepiąc ręką w podłoże.
3. Nokaut techniczny (TKO) – gdy sędzia, bądź lekarz przerywa walkę, gdyż jeden z zawodników nie jest w stanie się bronić lub podjąć dalszej walki (w wyniku kontuzji).
4. Poddanie przez narożnik – gdy sekundanci jednego z zawodników rzucą ręcznik.
5. Decyzja – gdy walka nie rozstrzygnie się przed czasem o wyniku zadecydują sędziowie.

Jak w każdym w sporcie walki, tak i w MMA wyróżnić można szereg niedozwolonych „technik”. W KOTC lista „nieczystych zagrań” wygląda następująco:

1. Uderzenia zadawane głową.
2. Atakowanie oczu.
3. Ciągnięcie za włosy.
4. Wkładanie palców do otwartych ran, oraz wszelakich otworów w ludzkim ciele (nos, usta itp.).
5. Uderzenia w tył głowy.
6. Uderzenia w kręgosłup.
7. Dźwignie na małe stawy (np. palce).
8. Wyrzucanie przeciwnika poza oktagon.
9. Uderzenia łokciem skierowane „do dołu”.
10. Kopnięcia kierowane w głowę leżącego przeciwnika.
11. Chwytanie się siatki.

Jeżeli sędzia da jednemu z zawodników ostrzeżenie a ten świadomie wysłucha komunikatu, walka trwa nadal bez żadnej straty punktowej zawodnika. Kiedy jednak zostanie uznany faul, walka zostaje zatrzymana a sędziowie mogą przyznać stratę punktową, bądź dyskwalifikację zawodnika.
Jeżeli zawodnik się przewróci i zacznie bronić „z pleców” musi powrócić do stójki, chyba że przeciwnik zacznie go atakować. Jeśli zawodnik pozostający w stójce chce, by jego przeciwnik powrócił do stójki wystarczy, że cofnie się do tyłu co będzie sygnałem dla sędziego by przywrócił walkę do stójki.
Wymagania dotyczące wyglądu zawodników:

1. Specjalne slipy, lub spodenki do MMA. Trykot zapaśniczy, koszulki do walki, oraz drobne reklamy są dozwolone.
2. Dozwolone obuwie to buty do zapasów, można walczyć boso. Buty wymagają zatwierdzenia sędziego.
3. Paznokcie u rąk i stóp muszą być krótko obcięte.
4. Wszelakie substancje nawilżające mogące zmniejszyć efektywność chwytów (olejki, żele, smary) są zabronione.
5. Obowiązkowy ochraniacz na żeby oraz genitalia.
6. Obowiązkowe rękawice do MMA zatwierdzone przez sędziego.

W przypadku normalnej walki w narożniku zawodnika mogą znajdować się dwie osoby. Jeśli jest to Main Event, trzy. Kiedy sekundanci opuszczą przeznaczone im miejsca, zawodnik zostaje zdyskwalifikowany.
King Of The Cage posiada następujące kategorie wagowe (mistrzowie danych kategorii podani po myślniku):

Flyweight Class (do 135 lbs) – Ryan Diaz
Bantamweight Class (136-145 lbs) – tytuł wakujący
Lightweight Class (146-¬155 lbs) – Clay French
Welterweight Class (156-170 lbs) – Aaron Witherspoon
Middleweight Class (171-185 lbs) – Keith Berry
Light-Heavyweight Class (186-205 lbs) – tytuł wakujący
Heavyweight Class (206-264 lbs) – Manny Rodriguez
Super Heavyweight Class (powyżej 265 lbs) – Brian Sesma

Namawiam wszystkich do oglądania nie tylko tuzów MMA (takich jak UFC, DREAM, czy Sengoku) ale także mniejszych organizacji, jak prezentowana dziś King Of The Cage. Często prezentują równie piękne MMA co „giganty rynku”, a mają jeden wielki atut. Możesz je zobaczyć na Extreme Sports Channel z polskim komentarzem! Więc jeśli (tak jak ja) nie chcesz „strzępić łącza” na ściąganie mniejszych wydarzeń ze świata MMA, a posiadasz XSP nie masz się nad czym zastanawiać – KOTC czeka.

Chief Financial Officer | Shareholder of MMAROCKS. Columnist. Does not avoid political topics. Radical for Capitalism.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.